Czy można przesunąć okres?
Wbrew pozorom okres to proces, na który mamy wpływ i są sposoby, które pozwalają go zatrzymać lub przesunąć o kilka dni. Jedną z metod jest antykoncepcja hormonalna. Trzeba jednak pamiętać, że pigułki powinny być odpowiednio dopasowane do potrzeb pacjentki, a to może zrobić jedynie lekarz. - Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej nie występuje miesiączka, a krwawienie, które pojawia się w trakcie 7-dniowej przerwy, nazywamy krwawieniem z odstawienia. Jeżeli przyjmiemy kolejne opakowanie bez robienia przerwy, to zapewni to antykoncepcję. Metoda ciągła jest metodą bezpieczną przedłużania cyklu i często praktykowanym sposobem na świecie - napisała ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta w odpowiedzi na pytanie jeden z internautek zamieszczone na portalu Medycyna Praktyczna.
Żeby "kuracja" zadziałała, przyjmowanie tabletek należy rozpocząć w pierwszym dniu okresu i co najmniej na miesiąc przed planowanym wyjazdem.
Innym rozwiązaniem może być założenie wkładki wewnątrzmacicznej. Wydziela ona hormony i sprawia, że krwawienia się nie pojawiają. Takie rozwiązanie stosuje się m.in. u kobiet, które mają bardzo obfite miesiączki.
Czy naturalne metody pomagają opóźnić okres?
Na forach internetowych kobiety wymieniają się naturalnymi sposobami, które mają zatrzymać okres. Tymczasem, jak podkreślają ginekolodzy, polecane przez niektóre panie napary ziołowe niewiele tu zdziałają. Ziele krwawnika, liść pietruszki, albo wyciąg z kasztanowca - do których picia namawiają internautki - mogą wpłynąć na obfitość krwawienia, ale nie są w stanie go przesunąć czy zatrzymać.
Poza ziołami niektóre kobiety przekonują na forach, że duży wysiłek fizyczny pomógł im opóźnić okres. Niestety nie jest to do końca prawda i często zdarza się, że intensywna aktywność fizyczna zaburza cykl i może sprawić, że miesiączka zacznie pojawiać się nieregularnie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy korzystanie z papieru toaletowego służy naszemu zdrowiu? Zapytaliśmy o to lekarza
- Ile trzeba zrobić kroków dziennie, by być zdrowym? Badacze wskazują: wcale nie 10 tysięcy
- Pola zdecydowała się na feminizację twarzy. "Komfort życia codziennego teraz jest zupełnie inny"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: zdrowie.gazeta.pl
Źródło zdjęcia głównego: Isabel Pavia/Getty Images