Menstruacja to wciąż temat tabu. "35 proc. dziewczynek nie jest przygotowanych do pierwszej miesiączki"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Różowa rewolucja
Różowa rewolucja
Dlaczego wstydzimy się mówić o okresie?
Dlaczego wstydzimy się mówić o okresie?
Czym jest hormonalna terapia zastępcza?
Czym jest hormonalna terapia zastępcza?
Ból miesiączkowy okiem fizjoterapeutki uroginekologicznej
Ból miesiączkowy okiem fizjoterapeutki uroginekologicznej
Dlaczego miesiączka się spóźnia?
Dlaczego miesiączka się spóźnia?
Mimo że okres jest czymś zupełnie naturalnym, to spora grupa kobiet i dziewczyn ma problem z dostępem do środków higienicznych. Sytuację tę zmieniają różowe skrzyneczki, w których można znaleźć podpaski czy tampony. Dlaczego jeszcze są potrzebne?

Różowe skrzyneczki - dlaczego są potrzebne?

Różowe skrzyneczki mają zapewnić bezpłatny dostęp do środków higieny oraz rzetelnej edukacji. Dodatkowo mają chronić przed wykluczeniem menstruacyjnym. Od 2019 roku pojawiają się szkołach, urzędach, czy instytucjach publicznych. - Idea polega na tym, że w miejscach publicznych wiszą, bądź stoją różowe skrzyneczki. Każda osoba, która potrzebuje w danym momencie podpaski czy też tamponu może po prostu ją otworzyć i wziąć z niej podpaskę lub inny środek, produkt menstruacyjny - powiedziała Adrianna Klimaszewska, założycielka Fundacji Różowa Skrzyneczka.

Takich skrzyneczek jest w Polsce ponad 10 tysięcy. - Większość z nich znajduje się w szkołach i placówkach edukacyjnych, bo okazuje się, że to tam są największe potrzeby docierania i z edukacją, i bezpłatnymi produktami menstruacyjnymi - dodała.

Inicjatywie przyświeca zdanie: "weź, jeśli potrzebujesz, ale dołóż, jeśli masz nadmiar". - Bardzo mocno od samego początku zachęcamy społeczności lokalne, Polki i Polaków, do tego, żeby również dokładali, dokładały podpaski do różowych skrzyneczek - podkreśliła.

- Mogło się zdarzyć, że dziewczynka nie przyszła do szkoły, ponieważ nie była wyposażona w odpowiednie środki higieny, my o tym nie wiemy, ale teraz dzięki tym skrzynkom będzie miała poczucie bezpieczeństwa, będzie wiedziała, że jeżeli nie przyniosła z domu tych środków higieny, to będzie je miała. Ona sama zadecyduje, ona sama pójdzie do tej różowej skrzynki i weźmie sobie to, co jest jej w danym momencie potrzebne - powiedziała Anna Listewnik, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 57 w Gdańsku.

Dlaczego wstydzimy się mówić o miesiączce?

Miesiączka - choć trudno w to uwierzyć - wciąż jest tematem tabu. Aż 42 proc. kobiet wyznało, że w ich domach o okresie się nie mówiło i nie mówi wcale. Do tego 35 proc. dziewczynek nie jest przygotowanych do pierwszej miesiączki. - W ogóle nie było danych na temat menstruacji w Polsce, na temat ubóstwa menstruacyjnego. Nawet niewiele danych jest na ten temat na świecie, [...], i tak w 2020 roku nasza Fundacja Kulczyk Foundation zrealizowała pierwsze w Polsce badania na temat postrzegania menstruacji w Polsce, z których dane wyszły właśnie zatrważające - powiedziała w Dzień Dobry TVN Joanna Maliszewska - Mazek, Kulczyk Foundation, Okresowa Koalicja.

Badania pokazały, że jedna na pięć Polek boryka się z zakupem odpowiednich środków menstruacyjnych. - Jeżeli popatrzymy na szkoły, to tam 21 proc. dziewczynek opuściło zajęcia tylko dlatego, że nie miały dostępu do środków menstruacyjnych - dodała.

Okresowa Koalicja to już kilkanaście organizacji. Członkinią jednej z nich - fundacji Różowa Skrzyneczka - jest Magdalena Schejbal, aktorka, Okresowa Koalicja. - Od 3 lat, prawie, działamy wspólnie. Sama się zgłosiłam do tej organizacji, bo uderzyło mnie to, że jeszcze [...] trzeba o takie rzeczy walczyć, że się o tym nie mówi, że to wszystko jest tematem tabu - powiedziała w Dzień Dobry TVN aktorka.

Jak jeszcze działają tego rodzaju organizacje? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: A. Grzymkowska, S. Repeła

Źródło zdjęcia głównego: Hazal Ak/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana