Czy szyjka macicy zamyka się zaraz po zapłodnieniu? Wiedza z zakresu fizjologii i anatomii szyjki macicy w różnych fazach cyklu menstruacyjnego jest szczególnie istotna nie tylko w przypadku lekarzy ginekologów, ale także kobiet przeprowadzających samobadanie, zwłaszcza tych, wykorzystujących podczas starań o dziecko naturalne metody planowania rodziny.
Budowa szyjki macicy
Prawidłowo zbudowana macica, czyli narząd rozrodczy kobiety, składa się z trzech struktur:
- trzonu,
- cieśni,
- szyjki.
Najniżej położoną strukturą macicy jest szyjka macicy - przypomina kształtem rurkę o długości od 3 do 5 centymetrów i łączy macicę z pochwą. Przez kanał szyjki macicy przepływają plemniki zanim zapłodnią komórkę jajową. Jeżeli zaś nie dojdzie do zapłodnienia, szyjka pozwala na odprowadzanie z organizmu krwi miesiączkowej. W zależności od fazy cyklu menstruacyjnego budowa i położenie szyjki macicy ulega zmianie. Ocena stanu szyjki macicy dokonywana jest przede wszystkim przez lekarza ginekologa podczas wizyt kontrolnych. Może być też przeprowadzana samodzielnie przez kobietę za pomocą badań palpacyjnych. Aby prawidłowo rozpoznawać położenie szyjki macicy, należy przeprowadzać samobadanie przed miesiączką, po okresie oraz przed wystąpieniem owulacji i powtarzać je systematycznie w każdym cyklu do momentu sprawnego rozpoznawania zachodzących w szyjce zmian. Trzeba jednak przy tym pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad higieny, by ograniczyć ryzyko infekcji i urazów.
Położenie szyjki macicy przed i w czasie miesiączki
Przed okresem szyjka macicy jest twarda, otwarta i ulokowana nisko, co pozwala na dobry przepływ krwi. Podobnie zachowuje się również w początkowej fazie cyklu, czyli w czasie menstruacji. Wraz ze zbliżającą się owulacją szyjka stopniowo cofa się w głąb pochwy, unosi się i mięknie, przygotowując się do zapłodnienia. W szczytowej fazie owulacji szyjka macicy leży wysoko, jest miękka, wilgotna i otwarta, umożliwiając przyjęcie nasienia. W dotyku może przypominać czubek nosa lub powierzchnię ust. W tym samym czasie ulokowane w ścianach szyjki macicy gruczoły zaczynają produkować śluz płodny, który nie tylko ułatwia przedostanie się plemników do macicy, ale również je odżywia.
Szyjka po owulacji
Gdy nie dojdzie do zapłodnienia, po zakończeniu owulacji szyjka macicy stopniowo opada i twardnieje, oprócz tego staje się jędrniejsza, a jej otwór ulega szczelnemu zamknięciu.
Jak wygląda szyjka macicy po zapłodnieniu? Szyjka macicy po zapłodnieniu - otwarta czy zamknięta?
Położenie szyjki macicy po zapłodnieniu ulega zmianie. Następuje jej stopniowe uniesienie, a kanał szyjki jest sukcesywnie zamykany przez gęstniejący śluz szyjkowy, który tworzy tzw. czop śluzowy, wydalany dopiero tuż przed porodem. Szczelne zamknięcie szyjki warunkuje utrzymanie ciąży, chroniąc płód przed wpływem czynników zewnętrznych. Zmiany w strukturze szyjki, będące konsekwencją zapłodnienia, u wszystkich kobiet zachodzą w innym czasie, dlatego szyjka macicy zaraz po zapłodnieniu u każdej z kobiet może się nieco różnić. U jednych pierwsze zmiany w szyjce macicy mogą zostać zauważone już w okolicy dwunastego dnia od owulacji, u innych zaś dopiero podczas badania ginekologicznego potwierdzającego ciążę.
Szyjka macicy w czasie ciąży
Podczas prawidłowo przebiegającej ciąży szyjka macicy powinna być długa, położona wysoko, dobrze zamknięta i twarda. Dopiero w ostatnich tygodniach ciąży może ulec skróceniu i spulchnieniu, co zwiastuje zbliżający się poród. Rozwarcie szyjki macicy i usunięcie śluzowego czopu pozwala na sprawne opuszczenie macicy przez dziecko. Trzeba pamiętać, że szyjka macicy jest strukturą niezwykle delikatną i zbyt częste sprawdzanie jej ułożenia może przyczyniać się do występowania podrażnień lub infekcji. Wielu lekarzy nie zaleca samobadania szyjki macicy, przekonując, że najlepszą metodą oceny położenia szyjki macicy jest badanie ginekologiczne bądź przeprowadzenie przezpochwowego badania ultrasonograficznego.
Zobacz także:
- "Rośnie nam język, zmienia się twarzoczaszka". Jakie jeszcze zmiany zachodzą u ciężarnych?
- Poród, czy to już? Jak rozpoznać, że się rozpoczął
- Przeziębienie w ciąży. Jak je wyleczyć?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF