Okres towarzyszy kobietom na całym świecie. Niezależnie od tego, czy są to zdobywające najwyższe sportowe laury na Igrzyskach Olimpijskich multimedalistki, kobiety uprawiające sport amatorsko czy młode dziewczyny stawiające być może swoje pierwsze kroki na sprinterskiej bieżni, macie albo boisku do gry w piłkę nożną. Mimo to menstruacja jest tematem tabu, a jak wynika z badań przeprowadzonych przez markę Always, aż 77% Polek zgadza się, że cykl menstruacyjny i potrzeby kobiet nie są uwzględniane w sporcie.
Dlaczego?
Czego używały nasze babki i prababki?
Czy może być oznaką choroby? W jakim przypadku warto udać się do ginekologa na badanie?
Jaki śluz przed okresem może być pierwszą oznaką ciąży? Kiedy wodnisty śluz wydzielany jest fizjologicznie? Obserwacja śluzu szyjkowego informuje nie tylko o płodności kobiety podczas planowania ciąży z wykorzystaniem naturalnym metod planowania rodziny, może być również przydatna w ocenie stanu zdrowia kobiety, choćby we wczesnej diagnostyce zapalenia pochwy.
Szyjka po zapłodnieniu zmienia swój wygląd i położenie. Dzięki temu możliwe jest ustalenie, czy doszło do zagnieżdżenia zarodka oraz czy ciąża przebiega prawidłowo.
Cykl miesiączkowy kobiet dzieli się na cztery fazy – krwawienia miesięcznego, proliferacyjną, owulację i poowulacyjną, zwaną także lutealną.
Jajeczkowanie (owulacja) to moment w cyklu, kiedy organizm kobiety osiąga swój szczyt płodności. Uwalnia się wówczas komórka jajowa, która jest gotowa do zapłodnienia. Kiedy to następuje i w jaki sposób to rozpoznać?
Istnieje kilka metod, by szybko obliczyć długość cyklu miesiączkowego. Czy znajdą zastosowanie również w przypadku kobiet karmiących piersią i przed menopauzą?
"Zbilansowane posiłki mogą wspomóc zdrowie hormonalne".
Wcale nie musi oznaczać ciąży.
Nie zawsze to powód do niepokoju.
Szkocja - jako pierwszy kraj na świecie - wprowadziła prawo, które gwarantuje bezpłatny dostęp do podpasek oraz tamponów. Niezbędne w czasie miesiączki środki higieniczne będzie można otrzymać w jednym z ponad tysiąca wskazanych punktów.
Na to pytanie odpowiedziała nam dr Sylwia Szcześniewska, ginekolog-położnik z Centrum Medycznego CMP.
Po jakim czasie cykl menstruacyjny wraca do normy?