Zaburzenia miesiączki po COVID-19. Czy powodują bezpłodność?

Kalendarz z zaznaczonym cyklem miesiączkowym
COVID-19 a miesiączka. Jaki wpływ na cykl menstruacyjny ma koronawirus?
Źródło: Isabel Pavia/Getty Images
Jak zakażenie koronawirusem wpływa na zaburzenia cyklu menstruacyjnego i czy prowadzą one do bezpłodności? Na te pytania w rozmowie z dziendobry.tvn.pl odpowiedziała dr Sylwia Szcześniewska, ginekolog-położnik z Centrum Medycznego CMP.

Koronawirus zaburza cykl miesiączkowy

Według zleconych przez Narodowy Instytut Zdrowia w Stanach Zjednoczonych i Norwegii analiz pierwsza dawka szczepionki przeciwko COVID-19 nie miała żadnego wpływu na cykl menstruacyjny przebadanych kobiet. Druga dawka natomiast opóźniła nadejście miesiączki średnio o pół dnia. Wiemy więc, jakich konsekwencji ginekologicznych można spodziewać się po przyjęciu szczepionki. A jakich po zachorowaniu na koronawirusa?

COVID-19

Źródło: Dzień Dobry TVN
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Dieta po covidzie
Dieta po covidzie
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce

- Zdarzają się sytuacje, kiedy pacjentki zgłaszające się do ginekologa z powodu opóźnienia miesiączki podają w wywiadzie, że przeszły zakażanie wirusem SARS-CoV-2. Takie sytuacje miały miejsce zarówno w mojej praktyce, jak też w praktyce innych specjalistów z obszaru ginekologii, z którymi rozmawiałam - komentuje dr Sylwia Szcześniewska, specjalistka ginekologii i położnictwa.

Lekarka twierdzi jednak, że zaburzenie miesiączkowania po zakażeniu koronawirusem ma przejściowy charakter. Przypomnijmy, że po szczepionce przeciwko COVID-19 cykl reguluje się w przeciągu dwóch miesięcy. Podobne zjawisko można zaobserwować po przechorowaniu.

COVID-19. Czy ma wpływ na bezpłodność?

Kobiety zaniepokojone zaburzeniami cyklu menstruacyjnego i opóźnieniami w miesiączkowaniu zastanawiają się, czy zakażenie koronawirusem może prowadzić do bezpłodności. Specjalistka z Centrum Medycznego CMP uspokaja - takie przypadki nie zostały odnotowane.

- Na chwilę obecną nie ma żadnych dowodów naukowych, że zakażenie COVID-19 powoduje obniżenie płodności lub też wpływa na długotrwałe zaburzenia cyklu miesiączkowego. Również z obserwacji moich pacjentek, które w wywiadzie podały, że były zakażone wirusem SARS-CoV-2, wynika, że cykl miesiączkowy sam wraca do normy - zaznaczyła ekspertka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Isabel Pavia/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości