Koronawirus zaburza cykl miesiączkowy
Według zleconych przez Narodowy Instytut Zdrowia w Stanach Zjednoczonych i Norwegii analiz pierwsza dawka szczepionki przeciwko COVID-19 nie miała żadnego wpływu na cykl menstruacyjny przebadanych kobiet. Druga dawka natomiast opóźniła nadejście miesiączki średnio o pół dnia. Wiemy więc, jakich konsekwencji ginekologicznych można spodziewać się po przyjęciu szczepionki. A jakich po zachorowaniu na koronawirusa?
COVID-19
- Zdarzają się sytuacje, kiedy pacjentki zgłaszające się do ginekologa z powodu opóźnienia miesiączki podają w wywiadzie, że przeszły zakażanie wirusem SARS-CoV-2. Takie sytuacje miały miejsce zarówno w mojej praktyce, jak też w praktyce innych specjalistów z obszaru ginekologii, z którymi rozmawiałam - komentuje dr Sylwia Szcześniewska, specjalistka ginekologii i położnictwa.
Lekarka twierdzi jednak, że zaburzenie miesiączkowania po zakażeniu koronawirusem ma przejściowy charakter. Przypomnijmy, że po szczepionce przeciwko COVID-19 cykl reguluje się w przeciągu dwóch miesięcy. Podobne zjawisko można zaobserwować po przechorowaniu.
COVID-19. Czy ma wpływ na bezpłodność?
Kobiety zaniepokojone zaburzeniami cyklu menstruacyjnego i opóźnieniami w miesiączkowaniu zastanawiają się, czy zakażenie koronawirusem może prowadzić do bezpłodności. Specjalistka z Centrum Medycznego CMP uspokaja - takie przypadki nie zostały odnotowane.
- Na chwilę obecną nie ma żadnych dowodów naukowych, że zakażenie COVID-19 powoduje obniżenie płodności lub też wpływa na długotrwałe zaburzenia cyklu miesiączkowego. Również z obserwacji moich pacjentek, które w wywiadzie podały, że były zakażone wirusem SARS-CoV-2, wynika, że cykl miesiączkowy sam wraca do normy - zaznaczyła ekspertka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Joga może łagodzić ból miesiączkowy. Jakie asany sprawdzą się podczas menstruacji?
- Zaburzenia miesiączki po szczepieniu przeciw COVID-19. Po jakim czasie cykl menstruacyjny wraca do normy?
- Tej krwi szpitale nie lubią? "To wstyd, którego nie powinna doświadczać żadna kobieta"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Isabel Pavia/Getty Images