Osoby zmagające się z problemem bezpłodności często obawiają się odrzucenia ze strony partnera.
Z problemem niepłodności w Polsce mierzy się nawet 1,3 mln par. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) czas działa na naszą niekorzyść. W przyszłości będzie jeszcze gorzej. Eksperci wskazali rok, po upływie którego większość osób nie będzie mogła mieć dzieci.
- Długie lata starań - zaznaczyła aktorka w najnowszym wywiadzie.
Dorota Wellman w najnowszym wywiadzie opowiedziała o macierzyństwie oraz odniosła się do problemu, z którym mierzy się wiele Polek, czyli bezpłodności. Prezenterka Dzień Dobry TVN dodała otuchy kobietom.
"Moje geny mogą stworzyć bystre, wysportowane i zdrowe dzieci".
Dagmara Kowalska jest dziennikarką, niedawno wzięła udział w kampanii społecznej "Dobra dla Ciebie? Idealna dla siebie". W rozmowie z dziennikarką dziendobry.tvn.pl, Darią Pacańską opowiedziała o najgorszych uwagach, które usłyszała od innych osób. Wiele z nich dotyczyło nie posiadania dzieci, ale to nie wszystko.
Na to pytanie odpowiedziała nam dr Sylwia Szcześniewska, ginekolog-położnik z Centrum Medycznego CMP.
Mariam Kukunashvili to doświadczona lekarka, prężnie działająca businesswoman, ale i spełniona mama trzech pociech. Bohaterka 4. odcinka programu "Kobieta na krańcu świata" zyskała w Gruzji status celebrytki, a wszystko to za sprawą niezwykłej działalności, przywracającej bezdzietnym parom nadzieję na potomstwo.
"Problem narasta ze względy na sposób naszego życia".
45-letnia Natasha Owens z Merseyside w wieku 13 lat przeszła menopauzę, a mając 30. – zdiagnozowano u niej ciężki przypadek liszaja płaskiego. Kilka lat później musiała przejść histerektomię, czyli zabieg chirurgiczny usunięcia macicy. – Od 15 lat nie uprawiałam seksu z mężem. Moje małżeństwo jest silniejsze niż kiedykolwiek – deklaruje kobieta.
Duszność i zmęczenie - to najczęściej utrzymujące się objawy u osób, które przeszły COVID-19. Niektórzy ozdrowieńcy odczuwają je nawet przez dwa lub trzy miesiące. Teraz naukowcy odkryli, że u mężczyzn choroba może wywołać w jądrach stan zapalny, który grozi zakłóceniem płodności.
Sheree Hargreaves jest 19-letnią Brytyjką, która w bardzo młodym wieku usłyszała diagnozę, która była dla niej jak wyrok. W wieku 15 lat dowiedziała się, że pojawiło się u niej POF, czyli przedwczesne wygasanie czynności jajników. Dla dziewczyny był to prawdziwy cios. Teraz otwarcie mówi o tym temacie i dzieli się radami z innymi kobietami. Jak często występuje przedwczesna menopauza?
O problemach z płodnością wciąż mówi się za rzadko w przestrzeni publicznej. Dlatego cieszymy się, że są gwiazdy, które szerzą świadomość na temat problemów z zajściem w ciążę. Kto z polskich i zagranicznych celebrytów nie boi się mówić na głos o kłopotach z płodnością?
Wiele par, które bezskutecznie starają się o dziecko, decyduje się często na obranie innej drogi prowadzącej ku rodzicielstwu. Jedną z nich jest surogacja, która od lat cieszy się rosnącą popularnością. Z powodu koronawirusa wiele urodzonych dzięki tej metodzie maluszków, nie może spotkać się z rodzicami.
W Polsce przybywa par, które mają problem z płodnością. Dlaczego tak się dzieje? Z jakich powodów pogarszają się parametry nasienia? Jak je można poprawić? Po ilu miesiącach od pierwszej próby zajścia w ciążę należy szukać pomocy u lekarza? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN: ginekologa i położnika prof. Romualda Dębskiego.
Wynalazł też bezinwazyjny test na zespół Downa, zajmuje się leczeniem bezpłodności u kobiet po chemioterapii, a obecnie robi doktorat na temat preeklampsji - patologii ciąży, która może powodować nawet śmierć matki oraz płodu. To właśnie na nią cierpiała Kim Kardashian. Na czym dokładnie polega ten rodzaj patologii ciąży? Czym się objawia? I jak często występuje? W Dzień Dobry TVN gościliśmy naukowca, który poświęcił życie na ratowanie zdrowia i życia kobiet Karola Charkiewicza, doktoranta na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Czy planuje zostać w Polsce?
Zatkane tętnice, otyłość brzuszna, cukrzyca, bezpłodność a nawet rak - takie mogą być skutki spożywania dużych ilości rafinowanego oleju palmowego. Producenci żywności chętnie go stosują ze względu na niską cenę. Znajdziemy go w czipsach, słonych przekąskach, czekoladzie, kostkach rosołowych i wielu innych produktach. Czym naturalny olej palmowy różni się od rafinowanego? Dlaczego ten rafinowany nie został jeszcze zakazany? Czy możliwe jest całkowite wyeliminowanie go z diety? O tym w Dzień Dobry TVN dr Jacek Postupolski z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH oraz prowadząca cykl "(Ro)zważmy to" Katarzyna Bosacka.
Z zespołem policystycznych jajników boryka się coraz więcej młodych kobiet. Czym jest PCOS i jakie daje objawy? Czy schorzenie można wyleczyć? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z dr Barbarą Grzechocińską, ginekologiem i endokrynologiem.
Polscy mężczyźni mają coraz mniej zdrowych plemników, a to może powodować problemy z płodnością. Jak się okazuje, duży wpływa na to ma niewłaściwy styl życia. O konkretne powody obniżania się jakości nasienia i możliwość jego "naprawy" zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN ginekologa Jarosława Niemoczyńskiego i seksuologa Izabelę Jąderek.
O naprotechnologii zrobiło się głośno kilka tygodni temu za sprawą Małgorzaty Kożuchowskiej, która przyznała, że zaszła w ciąże stosując tę metodę. Na czym konkretnie polega ta technika? Kto może z niej skorzystać i czy zawsze jest gwarantem wyleczenia niepłodności? Zapytaliśmy o to Małgorzatę Bechler, instruktora Modelu Creighton oraz dr Aleksandrę Baryłę, specjalistę ginekologii i położnictwa.
Problemy z płodnością u mężczyzn to problem cywilizacyjny. Według najnowszych badań to stres i długie godziny pracy mają negatywny wpływ na jakość nasienia u mężczyzn. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był ginekolog i położnik Grzegorz Południewski. Jak wygląda handel pełnowartościową spermą oraz, jak dbać o nasienie?
Masz problemy z zajściem w ciążę? Możliwe, że wina leży po stronie twojego partnera. Naukowcy biją na alarm: gwałtownie spada płodność u mężczyzn. Jakie badanie najszybciej wykrywa męską bezpłodność i czy jest ona głównym wskazaniem do metody in vitro? Czy palenie tytoniu, picie alkoholu i przegrzewanie jąder obniża płodność mężczyzn? O skali zjawiska i jego przyczynach rozmawialiśmy studiu Dzień Dobry TVN z ginekologiem dr. n. med. Grzegorzem Południewskim.