Osoby zmagające się z problemem bezpłodności często obawiają się odrzucenia ze strony partnera. Mimo lęku poinformowanie go o tym fakcie jest niezwykle ważne. Jak rozmawiać z drugą połówką o bezpłodności? Kiedy to zrobić? O tym opowiedziała nam psycholog Zuzanna Butryn.
Jak rozmawiać o bezpłodności?
Bezpłodność, czyli trwała niezdolność do posiadania dzieci niepodlegająca leczeniu, dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Taka diagnoza może znacząco zmienić nasze życiowe plany czy pragnienia, szczególnie gdy chcieliśmy spełniać się w roli rodziców.
Dla wielu osób jest to rodzaj osobistego dramatu, tym bardziej że bezpłodność wpłynie nie tylko na nasze życie, ale także życie naszego partnera. Mimo obaw rozmowa na ten temat jest koniecznością. Dlaczego? Jak tłumaczy psycholog Zuzanna Butryn, poruszamy w niej kwestie dotyczące najważniejszych dróg życiowych. - Jeżeli dla kogoś posiadanie dzieci jest ważne, to w tym przypadku bezpłodność może być przeszkodą dla tego związku - zaznacza.
Temat bezpłodności jest bardzo trudny. Co robić, gdy wchodzimy w nową relację, a jednocześnie chcemy budować fundament związku, który będzie opierał się na szczerości?
- Myślę, że niekoniecznie warto mówić o tym na pierwszym spotkaniu, choć to też zależy. Jeżeli po drugiej stronie mamy osobę refleksyjną, świadomą i dojrzałą, to można podjąć trudny temat nawet na pierwszym spotkaniu, jednak myślę, że czasem lepiej kogoś lepiej poznać, przekonać się, czy to jest materiał na przyszłego partnera, czy jest tu potencjał do budowania relacji. Gdy stwierdzimy, że tak, to wówczas dobrze byłoby poruszyć tę kwestię - radzi psycholog.
- Nie czekajmy z tym zbyt długo. To jest bardzo ważne i uczciwe wobec drugiej osoby. Dajmy jej wybór, "tak jest" i albo ten człowiek będzie w stanie nas zaakceptować takimi, jakimi jesteśmy, albo drogi się rozejdą, bo te wartości okażą się zbyt odmienne - dodaje.
Czego boją się osoby dotknięte problemem bezpłodności?
Czego najczęściej obawiają się osoby dotknięte problem bezpłodności? Dlaczego niektóre z nich w nieskończoność odwlekają rozmowę z partnerem? - Czasem ta osoba czuje się po prostu w jakiś sposób "wybrakowana", choć podkreślam nie jest tak w każdym przypadku. Boimy się odrzucenia, mamy lęk przed odtrąceniem, w jakimś stopniu czujemy się nie w pełni wartościowi dla partnera - opowiada ekspertka.
Co mogłoby się stać, gdyby druga połówka dowiedziała się o tym np. dopiero po ślubie lub po kilku latach związku? - Może poczuć się oszukana. Jeżeli wcześniej temat rodziny, dzieci był poruszany, a partner nie powiedział o swojej bezpłodności, to może poczuć się zdradzona, okłamana. Nie można pomijać tak ważnej kwestii w planowaniu swojej przyszłości z drugim człowiekiem - radzi Zuzanna Butryn.
Chociaż bezpłodność nie jest uleczalna, to osoby mierzące się z tym problemem mogą mieć dzieci np. wspierając się nowoczesnymi technologiami w medycynie lub decydując się na adopcję.
- Pamiętajmy jednak, że są osoby, które świadomie, z wyboru nie chcą mieć dzieci, jest ich coraz więcej. Ja również uważam osobiście nie każdy musi, powinien być matką czy ojcem. Czasem decydujemy się na potomstwo "z automatu", przymusu społecznego, nie biorąc pod uwagę własnych potrzeb, pragnień, planów na własną drogę życiową - podsumowuje psycholog.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dawca nasienia sprzedaje zestawy do domowego zapłonienia. Pomógł zajść w ciążę ponad 900 kobietom
- Jakie są przyczyny niepłodności? Ginekolog: "Jedną z nich może być cesarskie cięcie"
- Zaburzenia miesiączki po COVID-19. Czy powodują bezpłodność?
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF