Otyli chłopcy mogą mieć problemy z płodnością. Niepokojące ustalenia badaczy

Jak otyłość u chłopców wpływa na ich przyszłą płodność?
Źródło: Dzień Dobry TVN
(Od)wagi dzieciaki - dodatki do żywności
(Od)wagi dzieciaki - dodatki do żywności
(Od)wagi dzieciaki - Szymon nie chce schudnąć
(Od)wagi dzieciaki - Szymon nie chce schudnąć
(Od)wagi dzieciaki – słodko bez cukru
(Od)wagi dzieciaki – słodko bez cukru
(Od)wagi dzieciaki – Julia, Antek i Maks już na diecie
(Od)wagi dzieciaki – Julia, Antek i Maks już na diecie
(Od)wagi dzieciaki – jak ryby w wodzie
(Od)wagi dzieciaki – jak ryby w wodzie
(Od)wagi dzieciaki – turnus odchudzający
(Od)wagi dzieciaki – turnus odchudzający
(Od)wagi dzieciaki – zdrowe chipsy
(Od)wagi dzieciaki – zdrowe chipsy
(Od)wagi dzieciaki – Julia, Antek i Maks już na diecie - poprawka
(Od)wagi dzieciaki – Julia, Antek i Maks już na diecie - poprawka
Julka musi podjąć trudną decyzję
Julka musi podjąć trudną decyzję
(Od)wagi dzieciaki – łyżwiarstwo dodaje siły
(Od)wagi dzieciaki – łyżwiarstwo dodaje siły
(Od)wagi dzieciaki – nocne podjadanie Jędrka
(Od)wagi dzieciaki – nocne podjadanie Jędrka
(Od)wagi dzieciaki - koktajlowy zawrót głowy
(Od)wagi dzieciaki - koktajlowy zawrót głowy
Nadwaga i otyłość mogą zaburzać funkcjonowanie całego organizmu. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Włoch pokazują, że nieprawidłowa masa ciała wpływa na męską płodność. Specjaliści swoje spostrzeżenia opublikowali w czasopiśmie naukowym "European Journal of Endocrinology".     

Co wpływa na objętość jąder?

Zespół badaczy z Uniwersytetu w Katanii we Włoszech, kierowany przez Rossellę Cannarellę postanowił sprawdzić, w jaki sposób masa ciała przekłada się na objętość jąder i jakość spermy. W tym celu badacze przeanalizowali dane medyczne zebrane od 268 dzieci i nastolatków między 2. a 18. rokiem życia. Naukowcy podczas analizy brali pod uwagę wskaźnik BMI, stężenie insuliny i oporności tkanek na ten hormon. Sprawdzono również wielkość jąder u chłopców.

Zebrane dane pokazały, że chłopcy w wieku 9-14 lat z prawidłowym BMI mieli o 1,5 razy większą objętość jąder niż ich rówieśnicy z nadwagą lub otyłością. W innych grupach wiekowych nie było takiej zależności. Naukowcy zaobserwowali również, że u chłopców między 2. a 9. rokiem życia oraz tych w okresie dojrzewania (14-16 lat) stężenie insuliny we krwi wpływało na wielkość jąder. Chłopcy, u których poziom hormonu był prawidłowy mieli większą objętość jąder o 1,5-2 razy w porównaniu z rówieśnikami z hiperinsulinemią.

Co ciekawe, chłopcy w przedziale wiekowym 9-14 lat z hiperinsulinemią posiadali większe jądra niż ich koledzy z prawidłowym stężeniem hormonu w organizmie.

Czy nadwaga i otyłość mogą sprzyjać bezpłodności?

Badacze w swoje analizie, która została opublikowana w czasopiśmie naukowym "European Journal of Endocrinology" przypomnieli, że z niepłodnością zmaga się 48 mln par na całym świecie. W 50 proc. "problem" leży po stronie mężczyzny. Natomiast na przestrzeni ostatnich 40 lat specjaliści obserwują systematyczny spadek ilości i jakości spermy. Szacuje się, że od 14 do 23 proc. mężczyzn między 18 a 19 rokiem życia ma za małe jądra.

Eksperci są zdania, że ma to związek rosnącą liczbą dzieci, które borykają się z nadwagą lub otyłością. Badacze sądzą, że nawet 60 proc. obecnych dzieci do 35. roku będzie miało otyłość. Aby te przypuszczenia się nie sprawdziły konieczna jest lepsza kontrola masy ciała chłopców w okresie dzieciństwa oraz w okresie nastoletnim. Takie działania mogą przyczynić się do poprawy funkcji jąder, a tym samym zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów z płodnością w przyszłości.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości