Długość drzemki a otyłość brzuszna. Ile powinniśmy spać?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Dziś Światowy Dzień Drzemki w Pracy
Dziś Światowy Dzień Drzemki w Pracy
Co Ci się śniło?
Co Ci się śniło?
Co oznaczają nasze sny?
Co oznaczają nasze sny?
Świadomy sen
Świadomy sen
Sennik dla dzieci
Sennik dla dzieci
Krótka drzemka może mieć zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Przypływ energii, odprężenie czy niwelacja stresu to tylko kilka z jej pozytywnych skutków. Okazuje się, że krótka przerwa na sen w ciągu dnia, która będzie trwała zbyt długo, może zwiększyć ryzyko otyłości oraz zespołu metabolicznego. Ile spać, by pozostać zdrowym?

Wpływ drzemki na samopoczucie

Uzupełnianie niedoborów snu, walka z rozproszeniem i stresem, a nawet - poprawienie wydajności. Powodów, dla których warto udać się na krótką drzemkę w środku dnia, jest wiele. Warunkiem korzystnego wpływu sennej przerwy na nasz organizm jest jej odpowiednia długość. Okazuje się, że gdy z nią przesadzimy, nasze samopoczucie może ulec pogorszeniu.

Wpływ drzemki na jakość zdrowia zbadali naukowcy z Brigham and Woman's Hospital. Na podstawie analizy ponad 3 tysiące osób z południowej Hiszpanii zbadali parametry metaboliczne człowieka, zależne od długości przespanych dodatkowych minut w ciągu dnia.

Ile powinna trwać drzemka?

Wyniki badań pokazały, że ankietowani, których drzemka trwa dłużej niż 30 minut, mają o ponad 2 proc. wyższy wskaźnik BMI, oraz większe ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego, w porównaniu z pacjentami, którzy zrezygnowali z sennego odpoczynku. Co ciekawe, ci, którzy ucinali sobie drzemkę, mieli większy obwód w talii i podwyższone poziomy glukozy na czczo i ciśnienia krwi.

Ochota na to, by odpoczynek trwał dłużej niż 30 minut często wiązała się z dietą - późnym spożywaniem posiłku, paleniem papierosów, czy nawet - miejscem spania. Drzemka, która trwała mniej niż pół godziny nie wiązała się u pacjentów z podwyższeniem ciśnienia krwi. Warto dodać, że to nie pierwsze badanie przeprowadzone przez zespół naukowców z Brigham and Woman's Hospital. Gdy badacze wzięli pod lupę mieszkańców Wielkiej Brytanii, okazało się, że zbyt długie drzemki mogą prowadzić do otyłości, szczególnie tej brzusznej.

- Nie wszystkie sjesty są takie same. Długość trwania, pozycja w czasie spania i inne specyficzne czynniki mogą wpływać na efekty zdrowotne drzemki – powiedziała doktor Marta Garaulet, jedna z autorek badania,

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło: www.medonet.pl

Źródło zdjęcia głównego: CasarsaGuru/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana