Opowiedziała o tym dr hab. Dorota Wołyńczyk-Gmaj, psychiatra z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu.
Drzemka to wspaniały sposób na regenerację organizmu. Wiedzą o tym Włosi, którzy w ciągu dnia preferują odpoczynek w formie sjesty. Jednak nie tylko w krajach południowych uroki drzemki zostały docenione. Od niedawna na całym świecie 11 marca obchodzimy Światowy Dzień Drzemki w Pracy. Jaka jest historia tego nietypowego święta? Jakie są zalety drzemki?
Lekarze, którzy ratują ludzkie życie, regularnie muszą zmagać się z długimi dyżurami, ciągłym stresem i zmęczeniem. W ferworze licznych obowiązków zapominają często o sobie. A o tym, jak ważne są krótkie chwile odpoczynku i jak je dobrze wykorzystać uczą się studenci medycyny z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, którzy "drzemkologię" opanowali do perfekcji. Czy krótka drzemka powinna być wypisana na receptę?
Jak przedłużanie momentu podniesienia się z łóżka wpływa na nasz organizm?
Okazuje się, że krótka przerwa na sen w ciągu dnia, która będzie trwała zbyt długo, może zwiększyć ryzyko otyłości oraz zespołu metabolicznego.
Dla niektórych kobiet poród i związany z nim ból stanowi traumatyczne wspomnienie, ale są i takie panie, które prawie nic nie czują. Do tych ostatnich zalicza się jedna z użytkowniczek TikToka, której zdarzyło się nawet drzemać między skurczami. - To niesamowite
Co robić, by nasz maluch spał spokojnie?
"To się opłaca pracodawcom".
Przy małych dzieciach i łączeniu obowiązków opieki nad nimi z pracą, każda minuta odpoczynku jest na wagę złota. Doskonale o tym wie Cezary Pazura, który znalazł chwilę, by uciąć sobie drzemkę. Sęk w tym, że jego sielanka została brutalnie przerwana… przez psiaki.
Drzemka może być kojarzona z lenistwem lub po prostu z chęcią odpoczynku, jednak najważniejszy jest jej wymiar zdrowotny. Dzięki drzemce w ciągu dnia organizm może nabrać dodatkowych sił i nieco się zregenerować. Ile powinna trwać drzemka, aby miała pozytywny wpływ na zdrowie?
28 lutego obchodzimy Dzień Spania w Miejscu Publicznym. Czy warto drzemać w ciągu dnia? Jak to robić skutecznie? O tym rozmawialiśmy w naszym programie z dr. Michałem Skalskim, psychiatrą.
Drzemka to dobry sposób na skuteczną regenerację sił. Ile minut powinna trwać? Czy zbyt długa może spowodować kłopoty ze spaniem w ciągu nocy? Jaki jest najlepszy czas na drzemkę? O jej zaletach mówił w Dzień Dobry TVN psychiatra i ekspert od zaburzeń snu dr n. med. Michał Skalski.
Wielu rodziców skarży się, że ich dzieci nie chcą spać w przedszkolu, ale nie mają wyboru. Okazuje się, że w w większości publicznych przedszkolnych placówek leżakowanie jest obowiązkiem. Zapomina się o tym, że dzieci są różne i każde ma inne potrzeby. U małego dziecka sen dobowy jest podzielony na etapy. Przedszkolak potrzebuje mniej więcej 12 godzin snu. W jaki sposób zagospodarować dziecku czas, jeżeli nie chce spać w przedszkolu? Czy samo leżenie jest już formą wypoczynku i wyciszenia? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Monikę Perkowską, psycholog dziecięcą oraz dr n. med. Małgorzatę Gołkowską, pediatrę i neonatologa.
Jak uruchomić się z samego rana, żeby nie zabrakło nam energii w trakcie całego dnia pracy? Kilka prostych ćwiczeń zaprezentowała nam, w studiu Dzień Dobry TVN, Anna Kerth. Zobaczcie jak wykonać "ślimaczka", "oklepywanie", "uziemienie" i "ósemki". Kto z Was ćwiczy codziennie rano?
Chińscy naukowcy uważają, że drzemki w ciągu dnia są groźne dla naszego zdrowia i mogą prowadzić do różnych chorób. Jakich? Kto potrzebuje snu w ciągu dnia? O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy Tadeusza Piotrowskiego z Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownika Pracowni Elektroencefalografii i Badań nad Snem.
12 marca to Światowy Dzień Drzemki w Pracy. Co daje nam krótka drzemka w ciągu dnia? Reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer sprawdził, czy Polacy lubią spać w pracy i, czy są takie zawody, które drzemki wręcz wymagają? Czy zdarza się Wam przysnąć w pracy? :)