Lekarze, którzy ratują ludzkie życie, regularnie muszą zmagać się z długimi dyżurami, ciągłym stresem i zmęczeniem. W ferworze licznych obowiązków zapominają często o sobie. A o tym, jak ważne są krótkie chwile odpoczynku i jak je dobrze wykorzystać uczą się studenci medycyny z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, którzy "drzemkologię" opanowali do perfekcji. Czy krótka drzemka powinna być wypisana na receptę?
Drzemkologia dla zmęczonych lekarzy
Zdaniem specjalistów drzemki mają drogocenny wpływ na nasze zdrowie. Nie tylko wpływają na lepszy nastrój i naszą pamięć, ale także zwiększają efektywność pracy. - Sen jest czymś, co nas regeneruje psychicznie i fizycznie. Ludzie, którzy są wiecznie niewyspani, mają zły nastrój, a nastrój wpływa na wszystko, na to, w co mówimy, w jaki sposób myślimy, więc siła drzemki jest olbrzymia - stwierdziła wykładowczyni drzemkologi stosowanej dr Maria Kmita.
Studenci medycyny jednoznacznie podkreślili, że zajęcia te znacząco różnią się od pozostałych przedmiotów. - Przychodzimy z własnymi śpiworami, kocami, czy poduszkami, tak żeby było wygodnie - zdradziła studentka medycyny Aleksandra Kujda.
Podczas zajęć z drzemkologi studenci praktykują różne metody spania. - Podczas tych zajęciach używamy lawendy, ona uspokaja i wprowadza w senność. Dzisiaj będziemy próbować kawo-drzemki, czyli będziemy pić kawę i od razu potem spać - zdradziła wykładowczyni.
- Ten rodzaj drzemki polega na tym, że ta kawa w trakcie naszego spania zaczyna dopiero działać i dzięki temu budzimy się już tacy zregenerowani i pobudzeni - dodała.
Drzemkologia - co na to lekarze?
Kardiolog dr n. med. Tomasz Kotwica podkreślił, że medycy przez 24 godziny muszą być skupieni i cały czas reagować na bodźce i sygnały od personelu i pacjentów.
- Nauka drzemkologi pozwoli studentom lepiej przygotować się do ich pracy zawodowej. Przypuszczam, że zajęcia te dodatkowo uświadomią ich, jak ciężka jest to praca i czy czują się na siłach podjąć taką aktywność zawodową w warunkach szpitalnych - stwierdził kardiolog.
- Jest to wyraz empatii w stosunku do personelu medycznego - podsumowała wykładowczyni.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak poradzić sobie z wybudzaniem w środku nocy? Poznaj wskazówki specjalisty
- Dlaczego po przespanej nocy budzimy się zmęczeni? Naukowcy wymieniają 8 powodów
- Dlaczego nie mogę zasnąć? Psychiatra: "Leżenie i patrzenie w sufit jest najgorszą strategią"
Autor: Anna Gondecka
Reporter: Sylwia Witas
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN