Czy sen może pomóc w walce z chorobą Alzheimera? W ocenie specjalistów z Niemiec jest to możliwe. Potwierdzają to przeprowadzone przez nich testy na myszach. Co dokładnie ustalili eksperci?
Sen a choroba Alzheimera. Czy może pomóc w leczeniu?
Naukowcy z niemieckiego Uniwersytetu im. Humboldta są zdania, że sen przyczynia się do sprawniejszego usuwania z mózgu toksyny w tym beta-amyloidu. To rodzaj wadliwego białka, które ma swój udział w rozwoju choroby Alzheimera.
Potwierdzają to testy, które naukowcy przeprowadzili na myszach. Płynące z nich wnioski i wyniki opublikowali w magazynie "Frontiers of Optoelectronics".
Jak sen działa na mózg?
W swoim teście specjaliści zdecydowali się oddziaływać na mózgi gryzoni światłem. Naukowcy wykorzystali w badaniu tylko te myszy, które zmagały się ze schorzeniem zbliżonym do choroby Alzheimera. Zastosowana przez nich metoda znacząco poprawiła usuwanie szkodliwego białka. Co ciekawe, najlepsze efekty były widoczne wtedy, gdy myszy spały. Zdaniem badaczy mózg gryzoni "zamienił się w pralkę usuwającą beta-amyloid".
Warto dodać, że metoda oddziaływania światłem na mózg została uznana za bezpieczną, tym samym podobne testy najprawdopodobniej będzie można przeprowadzić także u ludzi.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Światowy Dzień Serca. Jak o nie zadbać i uniknąć udaru? Posłuchaj piosenki zespołu Pectus "Kołatanie, Migotanie"
- WHO opublikowało raport - rośnie liczba zakażeń cholerą. Co to za choroba?
- Jak zachęcić mężczyzn do badania się? "Wstyd i obawa przed diagnozą odgrywają tu największą rolę"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: PAP/dziennik.pl
Źródło zdjęcia głównego: David Sacks/Getty Images