Opiekuje się 35-letnim mężem z Alzheimerem: "Kiedy zapytałam, ile zostało nam czasu, nikt nie odpowiedział"
35-letni Marcin Łaszkiewicz od dwóch lat żyje z Alzheimerem. Chorobę odziedziczył po mamie, która zmarła w wieku 42 lat. Mężczyzna wymaga wsparcia w kąpaniu, ubieraniu czy przypominaniu, kiedy się urodził.
Czy hormonalna terapia zastępcza chroni przed Alzheimerem? Badacze doszli do ciekawych wniosków
Hormonalna terapia zastępcza stosowana m.in. przez kobiety w okresie menopauzy może mieć zbawienny wpływ na zdrowie. Badacze dowiedli, że panie, które ją przyjmują znacznie rzadziej zmagają się z chorobą Alzheimera. Jak to możliwe?
Nawet wczesne wykrycie choroby Alzheimera nie daje szans na jej zatrzymanie. Czy można coś zrobić, aby nie zachorować?
Alzheimer to choroba neurodegeneracyjna. Zmiany w układzie nerwowym, które wywołuje, sprawiają, że dotknięte nią osoby mają problemy z pamięcią, niekiedy choroba całkowicie zmienia ich zachowanie.
Krzysztof Baranowski skomentował stan zdrowia żony. "Na tę chorobę nie ma lekarstwa"
Bogumiła Wander to niekwestionowana ikona telewizji. Uznana prezenterka przez wiele lat zachwycała widzów charyzmą i godnym podziwu profesjonalizmem. Niestety, od pewnego czasu żona Krzysztofa Baranowskiego zmaga się z chorobą Alzheimera. Znany żeglarz przekazał informacje na temat stanu jej zdrowia.
Proste badanie może wykryć ryzyko rozwoju Alzheimera. Wystarczy sprawdzić dwa parametry
Choroba Alzheimera to schorzenie neurodegeneracyjne, które zazwyczaj diagnozowane jest u osób starszych. Najnowsze badania pokazują, że pierwsze symptomy alzheimera można zaobserwować już u trzydziestolatków. Aby je wykryć wystarczy sprawdzić dwa parametry.
"Siła jest kobietą". Maria Leszczyńska: "Choroba Alzheimera nie atakuje serca. Ono bije i pragnie kochać"
Alzheimer jest wstydliwą chorobą, o której rzadko się mówi. Maria Leszczyńska - prezeska Siedleckiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera - wierzy w to, że "tak jak nauczyliśmy się mówić o nowotworze, cukrzycy, autyzmie, tak samo będzie z Alzheimerem". W cyklu "Siła jest kobietą" opowiedziała, jak tego dokonać i z czym muszą zmierzyć się DPS-y w dobie pandemii i galopującej inflacji.
"Siła jest kobietą". Ma rdzeniowy zanik mięśni i pracuje z chorymi na Alzheimera. "To jest moje miejsce"
Renata Orłowska choruje na rdzeniowy zanik mięśni i pracuje w Domu Pomocy Społecznej dla Osób z Chorobą Alzheimera w Ptaszkach z filią w Kukawkach. W cyklu "Siła jest kobietą" opowiada o trudach swojego zawodu, seksualności i normalizacji osób z niepełnosprawnościami. - Nie mam specjalnych potrzeb. One są takie same jak u osoby pełnosprawnej - mówi pracownica socjalna, która porusza się na wózku inwalidzkim.
Rewolucja w leczeniu alzheimera. Polska badaczka jest o krok od opracowania skutecznego leku
Dr Karolina Pierzynowska jest biologiem molekularnym. Polka prowadzi badania nad lekiem, który mógłby zmienić podejście do leczenia chorób neurodegeneracyjnych, w tym alzheimera. Jej praca okazała się na tyle przełomowa, że biolożka ma szansę zdobyć prestiżową nagrodę Future Science Future Star
Co tydzień oświadcza się żonie chorej na Alzheimera. Pełne czułości nagranie chwyta za serce
Kobieta chora na Alzheimera ma coraz większe problemy z normalnym funkcjonowaniem. Nie pamięta nawet, że 45 lat temu wzięła ślub, a wybranek był miłością jej życia. Mąż chce, by nadal czuła się kochana, dlatego regularnie prosi żonę o rękę. Wzruszający filmik, który pokazuje bezgraniczne uczucie starszej pary, zachwycił miliony internautów.
Syn Aliny Janowskiej wspomina matkę. "Udało nam się chorobę obśmiewać na tyle, że był to ciąg dalszy życiowego show"
Alina Janowska - aktorka teatralna, filmowa i serialowa, artystka estradowa. Popularność zyskała dzięki serialowi "Wojna domowa", w którym wcieliła się w postać Ireny Kamińskiej, czyli ciotki Anuli. Odeszła ponad 3 lata temu, jednak dzięki dziesiątkom wyjątkowych ról, pozostanie niezapomniana. Jak wspominają ją najbliżsi?
COVID-19 może powodować otępienie podobne do choroby Alzheimera. Jak choroba wpływa na mózg?
Coraz częściej słyszymy o powikłaniach neurologicznych i tzw. "długim ogonie" u osób, które przeszły COVID-19. U niektórych pacjentów takie objawy utrzymują się jeszcze długo po ustąpieniu infekcji. Sugeruje to, że SARS-CoV-2 może mieć trwały wpływ na pracę wielu narządów, także mózgu. Naukowcy wiedzą już, w jaki sposób wirus sprzyja rozwojowi problemów neurologicznych.
Historie osób, których bliscy zmagali się z Alzheimerem. "Kochałam moją mamę bardzo, ale poczułam ulgę, kiedy odeszła"
Reportaż o Mateuszu Gąsiorowskim, 33-latku, który zmaga się z Alzheimerem, poruszył widzów Dzień Dobry TVN. Pod postem na naszym profilu na Facebooku pojawiło się wiele komentarzy, w których czytelnicy dzielą się swoimi historiami związanymi z tą chorobą.
Wstrząsający przypadek 33-latka z Alzheimerem. Żona o objawach jego choroby: "Wlewał mi wodę do gardła, tak, żebym się utopiła"
U Mateusza Gąsiorowskiego zdiagnozowano chorobę Alzheimera. Choć ma dopiero 33 lata, przebywa w domu seniora. - To jest sytuacja marginalna i wyjątkowa – komentuje w Dzień Dobry TVN prof. Maria Barcikowska, neurolog.
"Nie musisz być superbohaterem". Jak opiekować się osobą, która ma demencję lub chorobę Alzheimera?
Opieka nad osobą, która zmaga się demencją lub ma chorobę Alzheimera jest niezwykle trudna. Opiekunom często towarzyszą skrajne emocje - od miłości do nienawiści. Czy to oznacza, że coś robią źle lub nie dość dobrze troszczą się o bliskiego? O tym, jak poradzić sobie z tymi emocjami i jak zajmować się osobą, która potrzebuje stałej opieki rozmawiamy z Karoliną Jurgą, psychologiem i neuropsychologiem, autorką książki "Idealny opiekun nie istnieje".
Bogumiła Wander jest w coraz gorszym stanie. "Żyje już w innym świecie"
Bogumiła Wander co najmniej od dwóch lat zmaga się z chorobą Alzheimera. Po diagnozie słynna spikerka telewizyjna wycofała się z życia publicznego. O tym, jak się czuje, dowiadujemy się z wypowiedzi jej męża. W ostatnim wywiadzie Krzysztof Baranowski potwierdził, że stan jego żony jest już bardzo poważny.
Alzheimer to choroba, która dotyka całych rodzin, a nie tylko chorego. Wiele osób nie rozumie do końca schorzenia, inni się go wstydzą. Zazwyczaj jest tak, że bliscy, którzy muszą zaopiekować się chorym, są zupełnie do tej roli nieprzygotowani. Na Alzheimera choruje w Polsce około 300 tys. osób, a prognozuje się, że do 2050 r. ta liczba wzrośnie trzykrotnie. Warto wiedzieć, gdzie szukać wsparcia.
Widowisko muzyczne poświęcone Alinie Janowskiej. Jak wyglądało życie aktorki chorej na Alzheimera?
W październiku odbyła się premiera spektaklu Michała Zabłockiego pt. "Janowska. Synowie Aliny". Widowisko muzyczne poświęcone zostało mamie poety, słynnej aktorce, Alinie Janowskiej, która zmagała się z chorobą. W naszym programie porozmawialiśmy z Michałem oraz Czesławem Mozilem o tym, jak wygląda opieka nad osobą z Alzheimerem.
87-letni pan Roman opiekuje się żoną chorującą na Alzheimera: "Kocham ją, mimo że nie wie, jak mam na imię"
Jest w internecie profil, który porusza. Wśród milionów innych kont w mediach społecznościowych nie zaklina życia w stylu wiecznej młodości, w kulcie bogactwa czy imponowania, choć też budzi podziw, tylko inaczej - determinacją i miłością. Prowadzi go 87-letni Roman Plichta, radiooficer statków morskich na emeryturze, który opiekuje się swoją żoną chorującą na Alzheimera.
Olej rzepakowy wywołuje alzheimera. Prawda czy mit?
Jakiś czas temu pojawiła się informacja, że olej rzepakowy jest szkodliwy dla mózgu. Czy to prawda? Jaka dieta jest dobra dla mózgu? Czy rzeczywiście popularny ostatnio olej kokosowy jest rzeczywiście taki zdrowy? Zapytaliśmy o to dietetyczkę Annę Radowicką.
Wielu dietetyków uważa, że niektórych produktów spożywczych nie powinno się łączyć. Jednym z takich niebezpiecznych związków jest herbata z cytryną, ponieważ ten miks może wywołać chorobę Alzheimera. Jakich innych produktów spożywczych nie należy ze sobą łączyć? O tym gość Dzień Dobry TVN dietetyczka Agnieszka Piskała.
Na tę chorobę zapada każdego roku okołu 30 milionów ludzi na świecie, a w Polsce około 200 tysięcy. Jakie są pierwsze objawy Alzheimera? Wrocławscy naukowcy opracowali nową metodę wczesnego wykrywania choroby Alzheimera. Czy będzie można diagnozować wczesne stadium Alzheimera po zmianie głosu?