Choroba Alzheimera to schorzenie neurodegeneracyjne. Do jego najbardziej typowych objawów należą problemy z pamięcią, dezorientacja czy trudności z wykonywaniem codziennych, najprostszych czynności.
"Niech spoczywa w pokoju wraz ze swoją córką Whitney i wnuczką Bobbi".
Adam Piątkowski, mąż jednej z chorych, opowiedział o codzienności związanej z tą chorobą. Naszym gościem była też Paulina Wójtowicz, dziennikarka medyczna, która postanowiła spisać opowieści osób opiekujących się chorymi.
Choroba Alzheimera to jedno z groźniejszych schorzeń. Mimo ogromnego postępu, medycyna nadal nie potrafi sobie z nim poradzić. Donald Weaver, badacz z University Health Network w Toronto jest zdania, że zamiast szukać leku na tę chorobę, najpierw trzeba ją lepiej poznać. Co więcej, ekspert uważa, że Alzheimer wcale nie jest chorobą mózgu.
"Wpływa na równowagę mikrobiomu".
Międzynarodowa Agenda Badawcza ReMedy prowadzi badania nad stresem, na który narażone są ludzkie komórki. Wyniki pomogłyby opracować nowe strategie zapobiegania i zwalczania chorób nowotworowych i neurodegeneracyjnych.
Czy sen może pomóc w walce z chorobą Alzheimera? W ocenie specjalistów z Niemiec jest to możliwe. Potwierdzają to przeprowadzone przez nich testy na myszach. Co dokładnie ustalili eksperci?
Kawa to jeden z najpopularniejszych na świecie. Część z nas zaczyna od niej dzień, są też tacy, którzy popijają nią leki. Tymczasem takie praktyki mogą być niebezpieczne i wpłynąć na skuteczność farmaceutyków. Których leków lepiej nie łączyć z kawą?
Naukowcy z Polski i Chin przeprowadzili nowe badania.
Espresso to jeden z najpopularniejszych rodzajów kawy. Poza doskonałym smakiem działa również prozdrowotnie. Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców pokazują, że zawarte w napoju substancje mogą chronić przed rozwojem choroby Alzheimera. W jaki sposób?
Poszczególne objawy mogą mieć bardzo różne podłoże. Czasem są reakcją organizmu na stres, a niekiedy zwiastują poważne problem ze zdrowiem. O tym, jak mylące mogą być nasze dolegliwości przekonała się pewna dziennikarka. To, co początkowo wzięła za pierwsze objawy menopauzy, w rzeczywistości zapowiadało chorobę Alzheimera. Jakie dolegliwości się u niej pojawiły?
Odpowiednio skomponowany jadłospis może przyczynić się do spowolnienia procesu starzenia mózgu o kilkanaście lat, a nawet zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Rush w Chicago. Jakie artykuły spożywcze zostały przez nich wyróżnione? Co warto włączyć do codziennej diety?
Choroba Alzheimera zwykle dotyka osoby po 65. roku życia, jednak może rozwinąć się znacznie wcześniej. W Chinach zdiagnozowano ją u 19-latka, który z uwagi na postępujące objawy musiał zrezygnować z nauki w szkole średniej.
Czy leczenie tej choroby będzie skuteczniejsze?
35-letni Marcin Łaszkiewicz od dwóch lat żyje z Alzheimerem. Chorobę odziedziczył po mamie, która zmarła w wieku 42 lat. Mężczyzna wymaga wsparcia w kąpaniu, ubieraniu czy przypominaniu, kiedy się urodził.
Hormonalna terapia zastępcza stosowana m.in. przez kobiety w okresie menopauzy może mieć zbawienny wpływ na zdrowie. Badacze dowiedli, że panie, które ją przyjmują znacznie rzadziej zmagają się z chorobą Alzheimera. Jak to możliwe?
Sprawie przyjrzeli się reporterzy programu Uwaga TVN.
To odpowiedź na niepokojące wyniki badań genetycznych.
Czy można coś zrobić, aby nie zachorować?
"Nie sądzę, żeby odnotowywała, że jestem obok".
Bogumiła Wander to niekwestionowana ikona telewizji. Uznana prezenterka przez wiele lat zachwycała widzów charyzmą i godnym podziwu profesjonalizmem. Niestety, od pewnego czasu żona Krzysztofa Baranowskiego zmaga się z chorobą Alzheimera. Znany żeglarz przekazał informacje na temat stanu jej zdrowia.
Choroba Alzheimera to schorzenie neurodegeneracyjne, które zazwyczaj diagnozowane jest u osób starszych. Najnowsze badania pokazują, że pierwsze symptomy alzheimera można zaobserwować już u trzydziestolatków. Aby je wykryć wystarczy sprawdzić dwa parametry.
Alzheimer jest wstydliwą chorobą, o której rzadko się mówi. Maria Leszczyńska - prezeska Siedleckiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera - wierzy w to, że "tak jak nauczyliśmy się mówić o nowotworze, cukrzycy, autyzmie, tak samo będzie z Alzheimerem". W cyklu "Siła jest kobietą" opowiedziała, jak tego dokonać i z czym muszą zmierzyć się DPS-y w dobie pandemii i galopującej inflacji.
Renata Orłowska choruje na rdzeniowy zanik mięśni i pracuje w Domu Pomocy Społecznej dla Osób z Chorobą Alzheimera w Ptaszkach z filią w Kukawkach. W cyklu "Siła jest kobietą" opowiada o trudach swojego zawodu, seksualności i normalizacji osób z niepełnosprawnościami. - Nie mam specjalnych potrzeb. One są takie same jak u osoby pełnosprawnej - mówi pracownica socjalna, która porusza się na wózku inwalidzkim.
"Nie uratują świata, ale mogą uratować jednostki".
Badacze nie mają wątpliwości.
Dr Karolina Pierzynowska jest biologiem molekularnym. Polka prowadzi badania nad lekiem, który mógłby zmienić podejście do leczenia chorób neurodegeneracyjnych, w tym alzheimera. Jej praca okazała się na tyle przełomowa, że biolożka ma szansę zdobyć prestiżową nagrodę Future Science Future Star
Kobieta chora na Alzheimera ma coraz większe problemy z normalnym funkcjonowaniem. Nie pamięta nawet, że 45 lat temu wzięła ślub, a wybranek był miłością jej życia. Mąż chce, by nadal czuła się kochana, dlatego regularnie prosi żonę o rękę. Wzruszający filmik, który pokazuje bezgraniczne uczucie starszej pary, zachwycił miliony internautów.
Alina Janowska - aktorka teatralna, filmowa i serialowa, artystka estradowa. Popularność zyskała dzięki serialowi "Wojna domowa", w którym wcieliła się w postać Ireny Kamińskiej, czyli ciotki Anuli. Odeszła ponad 3 lata temu, jednak dzięki dziesiątkom wyjątkowych ról, pozostanie niezapomniana. Jak wspominają ją najbliżsi?
Coraz częściej słyszymy o powikłaniach neurologicznych i tzw. "długim ogonie" u osób, które przeszły COVID-19. U niektórych pacjentów takie objawy utrzymują się jeszcze długo po ustąpieniu infekcji. Sugeruje to, że SARS-CoV-2 może mieć trwały wpływ na pracę wielu narządów, także mózgu. Naukowcy wiedzą już, w jaki sposób wirus sprzyja rozwojowi problemów neurologicznych.