Choroba Alzheimera - co jej sprzyja?
Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Alzheimera jest wyższe u osób, które posiadają gen APOE4. Badacze są zdania, że odziedziczenie jednej kopi genu trzykrotnie podnosi ryzyko rozwoju choroby, przy dwóch kopiach - jest ono nawet 12-krotnie wyższe.
Choroby neurodegeneracyjne
Jednak, jak wykazali badacze z University of East Anglia jest sposób, aby zminimalizować - przede wszystkim u kobiet obciążonych genetycznie - prawdopodobieństwo rozwoju choroby. Okazało się, że panie, które stosowały hormonalną terapię zastępczą w późniejszym wieku cieszyły się znacznie lepszą pamięcią oraz miały większą objętość mózgu w porównaniu z posiadaczkami genu APOE4, które nie przyjmowały hormonów.
Jak hormonalna terapia zastępcza chroni przed Alzheimerem?
Brytyjscy badacze doszli do takich wniosków po tym, jak przeanalizowali stan zdrowia 1178 kobiet z 10 krajów. Wszystkie panie przekroczyły 50. rok życia i nie miały zdiagnozowanej demencji. Niektóre z nich były posiadaczkami genu, który sprzyja rozwojowi alzheimera. Naukowcy zauważyli, że terapia hormonalna zastępcza opóźniała rozwój choroby u pań obciążonych genetycznie. Co ciekawe, terapia była najskuteczniejsza u tych kobiet, które zaczęły ją stosować jeszcze w okresie perimenopauzy (to czas, który poprzedza menopauzę).
- Blisko 25 proc. kobiet w Wielkiej Brytanii posiada gen APOE4, a około dwóch trzecich pacjentów z chorobą Alzheimera stanowią kobiety. Oprócz tego, że kobiety żyją dłużej, wiele wskazuje na to, że zachorowalność związana jest z wpływem menopauzy – powiedziała prof. Anne-Marie Minihane, autorka badań.
Mimo że wyniki analizy okazały się bardzo obiecujące, to w ocenie badaczy jest jeszcze za wcześnie, aby postawić tezę, że hormonalna terapia zastępcza chroni kobiety przed chorobami neurodegeneracyjnymi.- Wyniki tych badań wskazują, że hormonalna terapia zastępcza oraz spersonalizowane podejście ma duże znaczenie dla zmniejszenia ryzyka rozwoju choroby Alzheimera u kobiet – dodała.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Spędzasz wolny czas przed telewizorem? Skutki mogą być dramatyczne
- Zmiany w działaniu SOR-ów. Co to oznacza dla pacjentów?
- Bruce Willis zmaga się z afazją. "Przechodzi przez bardzo, bardzo trudny okres"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: dziennik.pl
Źródło zdjęcia głównego: Andrew Brookes/Getty Images