Czy hormonalna terapia zastępcza chroni przed Alzheimerem? Badacze doszli do ciekawych wniosków

lekarka, która ogląda skan mózgu
Czy hormonalna terapia zastępcza chroni przed Alzheimerem?
Źródło: Andrew Brookes/Getty Images
Hormonalna terapia zastępcza stosowana m.in. przez kobiety w okresie menopauzy może mieć zbawienny wpływ na zdrowie. Badacze dowiedli, że panie, które ją przyjmują znacznie rzadziej zmagają się z chorobą Alzheimera. Jak to możliwe?   

Choroba Alzheimera - co jej sprzyja?

Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Alzheimera jest wyższe u osób, które posiadają gen APOE4. Badacze są zdania, że odziedziczenie jednej kopi genu trzykrotnie podnosi ryzyko rozwoju choroby, przy dwóch kopiach - jest ono nawet 12-krotnie wyższe.

Choroby neurodegeneracyjne

Biolog_1
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Żel w walce z guzami mózgu
Żel w walce z guzami mózgu
Moje życie po udarze mózgu
Moje życie po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Demencja dopada coraz młodszych
Demencja dopada coraz młodszych

Jednak, jak wykazali badacze z University of East Anglia jest sposób, aby zminimalizować - przede wszystkim u kobiet obciążonych genetycznie - prawdopodobieństwo rozwoju choroby. Okazało się, że panie, które stosowały hormonalną terapię zastępczą w późniejszym wieku cieszyły się znacznie lepszą pamięcią oraz miały większą objętość mózgu w porównaniu z posiadaczkami genu APOE4, które nie przyjmowały hormonów.

Jak hormonalna terapia zastępcza chroni przed Alzheimerem?

Brytyjscy badacze doszli do takich wniosków po tym, jak przeanalizowali stan zdrowia 1178 kobiet z 10 krajów. Wszystkie panie przekroczyły 50. rok życia i nie miały zdiagnozowanej demencji. Niektóre z nich były posiadaczkami genu, który sprzyja rozwojowi alzheimera. Naukowcy zauważyli, że terapia hormonalna zastępcza opóźniała rozwój choroby u pań obciążonych genetycznie. Co ciekawe, terapia była najskuteczniejsza u tych kobiet, które zaczęły ją stosować jeszcze w okresie perimenopauzy (to czas, który poprzedza menopauzę).

- Blisko 25 proc. kobiet w Wielkiej Brytanii posiada gen APOE4, a około dwóch trzecich pacjentów z chorobą Alzheimera stanowią kobiety. Oprócz tego, że kobiety żyją dłużej, wiele wskazuje na to, że zachorowalność związana jest z wpływem menopauzy – powiedziała prof. Anne-Marie Minihane, autorka badań.

Mimo że wyniki analizy okazały się bardzo obiecujące, to w ocenie badaczy jest jeszcze za wcześnie, aby postawić tezę, że hormonalna terapia zastępcza chroni kobiety przed chorobami neurodegeneracyjnymi.- Wyniki tych badań wskazują, że hormonalna terapia zastępcza oraz spersonalizowane podejście ma duże znaczenie dla zmniejszenia ryzyka rozwoju choroby Alzheimera u kobiet dodała.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości