Po dwóch latach milczenia gwiazdor zdradził, jak wygląda dziś stan jego zdrowia.
Choroba Alzheimera to jedno z groźniejszych schorzeń. Mimo ogromnego postępu, medycyna nadal nie potrafi sobie z nim poradzić. Donald Weaver, badacz z University Health Network w Toronto jest zdania, że zamiast szukać leku na tę chorobę, najpierw trzeba ją lepiej poznać. Co więcej, ekspert uważa, że Alzheimer wcale nie jest chorobą mózgu.
Jej starszy brat zmarł na tę samą chorobę.
Wzięła kredyt na operacje plastyczne.
Odpowiednio skomponowany jadłospis może przyczynić się do spowolnienia procesu starzenia mózgu o kilkanaście lat, a nawet zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Rush w Chicago. Jakie artykuły spożywcze zostały przez nich wyróżnione? Co warto włączyć do codziennej diety?
Choroba Alzheimera zwykle dotyka osoby po 65. roku życia, jednak może rozwinąć się znacznie wcześniej. W Chinach zdiagnozowano ją u 19-latka, który z uwagi na postępujące objawy musiał zrezygnować z nauki w szkole średniej.
Naukowcy z McGill University w Montrealu wykazali, że istnieje podobieństwo między mózgiem osób z chorobą otyłościową i osób z chorobą Alzheimera. Takie wnioski wysnuli na podstawie 1300 skanów mózgu . Wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym Journal of Alzheimer’s Disease.
Czy leczenie tej choroby będzie skuteczniejsze?
35-letni Marcin Łaszkiewicz od dwóch lat żyje z Alzheimerem. Chorobę odziedziczył po mamie, która zmarła w wieku 42 lat. Mężczyzna wymaga wsparcia w kąpaniu, ubieraniu czy przypominaniu, kiedy się urodził.
Hormonalna terapia zastępcza stosowana m.in. przez kobiety w okresie menopauzy może mieć zbawienny wpływ na zdrowie. Badacze dowiedli, że panie, które ją przyjmują znacznie rzadziej zmagają się z chorobą Alzheimera. Jak to możliwe?
Kiedy preparat będzie dostępny?
Choroba Alzheimera to schorzenie neurodegeneracyjne, które zazwyczaj diagnozowane jest u osób starszych. Najnowsze badania pokazują, że pierwsze symptomy alzheimera można zaobserwować już u trzydziestolatków. Aby je wykryć wystarczy sprawdzić dwa parametry.
Alzheimer jest wstydliwą chorobą, o której rzadko się mówi. Maria Leszczyńska - prezeska Siedleckiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera - wierzy w to, że "tak jak nauczyliśmy się mówić o nowotworze, cukrzycy, autyzmie, tak samo będzie z Alzheimerem". W cyklu "Siła jest kobietą" opowiedziała, jak tego dokonać i z czym muszą zmierzyć się DPS-y w dobie pandemii i galopującej inflacji.
Badacze nie mają wątpliwości.
Alina Janowska - aktorka teatralna, filmowa i serialowa, artystka estradowa. Popularność zyskała dzięki serialowi "Wojna domowa", w którym wcieliła się w postać Ireny Kamińskiej, czyli ciotki Anuli. Odeszła ponad 3 lata temu, jednak dzięki dziesiątkom wyjątkowych ról, pozostanie niezapomniana. Jak wspominają ją najbliżsi?
Reportaż o Mateuszu Gąsiorowskim, 33-latku, który zmaga się z Alzheimerem, poruszył widzów Dzień Dobry TVN. Pod postem na naszym profilu na Facebooku pojawiło się wiele komentarzy, w których czytelnicy dzielą się swoimi historiami związanymi z tą chorobą.
U Mateusza Gąsiorowskiego zdiagnozowano chorobę Alzheimera. Choć ma dopiero 33 lata, przebywa w domu seniora. - To jest sytuacja marginalna i wyjątkowa – komentuje w Dzień Dobry TVN prof. Maria Barcikowska, neurolog.
Dr Michał Kucewicz to neurobiolog, który wrócił do Polski po 12 latach spędzonych w Anglii i Stanach Zjednoczonych. Studiował na Uniwersytecie w Cambridge i pracował w klinice Mayo w Minnesocie. Teraz opracowuje technologię, która ma pomóc pacjentom z epilepsją oraz chorobą Alzheimera i Parkinsona. O elektrycznym stymulowaniu mózgu opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Kiedy myślimy o Alzheimerze, myślimy o osobie chorej, którą trzeba się zaopiekować. Tak naprawdę w tej chorobie są dwie osoby równie ważne - opiekun i chory. O tym pierwszym i jego ciężkiej pracy często zapominamy. Karolina Jurga napisała książkę "Idealny opiekun nie istnieje", która mówi właśnie o tym trudzie.
Bogumiła Wander co najmniej od dwóch lat zmaga się z chorobą Alzheimera. Po diagnozie słynna spikerka telewizyjna wycofała się z życia publicznego. O tym, jak się czuje, dowiadujemy się z wypowiedzi jej męża. W ostatnim wywiadzie Krzysztof Baranowski potwierdził, że stan jego żony jest już bardzo poważny.
Alzheimer to choroba, która dotyka całych rodzin, a nie tylko chorego. Wiele osób nie rozumie do końca schorzenia, inni się go wstydzą. Zazwyczaj jest tak, że bliscy, którzy muszą zaopiekować się chorym, są zupełnie do tej roli nieprzygotowani. Na Alzheimera choruje w Polsce około 300 tys. osób, a prognozuje się, że do 2050 r. ta liczba wzrośnie trzykrotnie. Warto wiedzieć, gdzie szukać wsparcia.
W październiku odbyła się premiera spektaklu Michała Zabłockiego pt. "Janowska. Synowie Aliny". Widowisko muzyczne poświęcone zostało mamie poety, słynnej aktorce, Alinie Janowskiej, która zmagała się z chorobą. W naszym programie porozmawialiśmy z Michałem oraz Czesławem Mozilem o tym, jak wygląda opieka nad osobą z Alzheimerem.
Jest w internecie profil, który porusza. Wśród milionów innych kont w mediach społecznościowych nie zaklina życia w stylu wiecznej młodości, w kulcie bogactwa czy imponowania, choć też budzi podziw, tylko inaczej - determinacją i miłością. Prowadzi go 87-letni Roman Plichta, radiooficer statków morskich na emeryturze, który opiekuje się swoją żoną chorującą na Alzheimera.
Okazuje się, że kawa nie jest taka zła, jak się do tej pory niektórym wydawało. Wcale nie wypłukuje magnezu i nie podnosi ciśnienia. O jej zaletach mówiła w Dzień Dobry TVN dietetyczka Anna Radowicka. Jaka kawa jest najzdrowsza? Ile kaw można pić w ciągu dnia?
Na tę chorobę zapada każdego roku okołu 30 milionów ludzi na świecie, a w Polsce około 200 tysięcy. Jakie są pierwsze objawy Alzheimera? Wrocławscy naukowcy opracowali nową metodę wczesnego wykrywania choroby Alzheimera. Czy będzie można diagnozować wczesne stadium Alzheimera po zmianie głosu?
W czym przechowywać wędlinę, mięso, a jak ser? W papier do pieczenia, śniadaniowy czy w pudełkach plastikowych, a może w opakowaniach styropianowych? Jak ustrzec się przed listeriami i śluzowcami? O tym w studiu dzień Dobry TVN opowiedziała dietetyczka Agnieszka Piskała. Jaki mogą mieć wpływ garnki na Alzheimera?
Łukasz Wysocki, uczeń I LO im. S. Staszica w Lublinie, odkrył substancję, która opóźnia rozwój choroby Alzheimera. Czy lek mógłby być produkowany i rozdystrybuowany na rynek farmaceutyczny? W studiu Dzień Dobry TVN Łukasz opowiedział, dlaczego zdecydował się poszukiwać leku na Alzheimera.