Zmiany zachodzące w mózgu otyłych są podobne do tych u osób z Alzheimerem. Co pokazały nowe badania?

Zmiany w mózgu u osób otyłych i z Alzhaimerem
Zmiany w mózgu u osób otyłych i z Alzhaimerem
Źródło: BSIP/Getty Images
Naukowcy z McGill University w Montrealu wykazali, że istnieje podobieństwo między mózgiem osób z chorobą otyłościową i osób z chorobą Alzheimera. Takie wnioski wysnuli na podstawie 1300 skanów mózgu . Wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym Journal of Alzheimer’s Disease.

Zmiany w mózgu

Zmiany, które zaobserwowali naukowcy można określić jako zmniejszenie grubości kory mózgowej. Badania te komentował ich współautor Filip Morys dla portalu NBC. Kora odpowiada za takie funkcje mózgu, jak mowa, percepcja, pamięć długotrwała i osąd. Wcześniejsze badania dotyczące zależności między masą ciała, a chorobami neurodegeneracyjnymi, pokazały, że otyłość może mieć wpływ na uszkodzenie naczyń krwionośnych mózgu i na odkładanie nieprawidłowych białek w mózgu. To zwiększa ryzyko zachorowania na Alzheimera, a to, co odkryli naukowcy, pozwala wysnuć nowe wnioski.

Nauka

Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?

Na kanadyjskim uniwersytecie przeanalizowano 1364 skany mózgu. 341 należało do chorych na alzheimera, a następne 341 do cierpiących na otyłość (współczynnik BMI był większy lub równy 30). 682 skany to zdrowi uczestnicy, będący grupą kontrolną.

Zarówno w przypadku badanych z alzheimerem oraz tych z nadmierną masą ciała w obszarach mózgu odpowiadających za osąd czy zdolność zapamiętywania i uczenia się pojawiało się zmniejszenie grubości.

Mózg osób otyłych i z Alzheimerem

Drugi etap badania polegał na rozwiązaniu testów sprawdzających sprawność umysłową. Stwierdzono, że osoby otyłe nie wykazywały znacznych deficytów. Filip Morys zaznaczył, że istnieje szansa, że zmiany zdolności poznawczych, wynikające ze ścieńczenia kory mózgowej, które zobrazowały skany, mogą być na tyle niewielkie, aby podobne testy były w stanie je wychwycić. 

- Badanie pokazało nam coś, czego nie wiedzieliśmy wcześniej. Jeśli u myszy, która ma genetyczną predyspozycję do rozwoju alzheimera zastosuje się dietę bogatą w węglowodany i tłuszcze - podobną do diety zachodniej - wraz ze wzrostem masy ciała, (będzie można zaobserwować - red.) rosnące upośledzenie poznawcze zwierzęcia, a także przyśpieszoną degenerację jego mózgu - powiedziała w portalu NBC News niezwiązana z badaniem Sabrina Diano z akademickiego centrum medycznego Columbia University Irving Medical Center.

Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie TVN 24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: BSIP/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości