Dlaczego dzieciom nadmiernie wypadają włosy? Przyczyną wcale nie musi być choroba

Autor:
Katarzyn
Oleksik
Fryzury, szczotki i gumki powodujące łysienie
Fryzury, szczotki i gumki powodujące łysienieDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Wiele osób uważa, że nadmierne wypadnie włosów to problem, z którym zmagają się przede wszystkim mężczyźni. Tymczasem łysienie w równym stopniu może dotykać także kobiety i dzieci. Dlaczego występuje u najmłodszych? Jak można z tym walczyć? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła Magdalena Szymczak, trycholożka.

Co powoduje łysienie u dziecka?

Nadmierne wypadanie włosów u dziecka nie musi mieć związku z chorobą. Zdarza się, że jest spowodowane uszkodzeniem mechanicznym. Ten rodzaj łysienia nazywany jest łysieniem trakcyjnym (łysienie z pociągania).

- Dziecko jest bardzo aktywne, ma dużo różnego aktywności sportowych, więc nie chcemy, żeby włosy przeszkadzały. Co robimy? Naciągamy intensywnie włosy też w linii frontalnej - powiedziała w Dzień Dobry TVN Magdalena Szymczak, trycholożka.

Kiedy pociągamy intensywnie włos, siła trakcyjna prowadzi do ich osłabienia, kruszenia się, a także wypadania. Dlatego podczas czesania dziecka nie należy zbyt mocno naciągać włosów. Warto także używać frotek lub gumek wykonanych z jedwabiu.

Sygnałem alarmowym dla każdego rodzica powinny być sytuacje, gdy podczas zdejmowania gumki lub po zrobieniu fryzury dziecko odczuwa ból. - To jest tzw. ból cebulek, ból włosów. Zaczerwienienie, do tego może pojawić się zapalenie mieszków włosowych, czyli taka biała krosteczka, przez którą przebija włos - tłumaczyła specjalistka.

Jaką szczotkę wybrać?

- Dobre są szczotki, które mają plastikowe zakończenia typu kulka. Wydaje nam się, że naturalne włosie z dzika jest w porządku - otóż nie. Robiłam badanie pod mikrokamerą, tu nie ma stu procent włosów z dzika, [...], to są bardzo ostre zakończenia [...], to robi szkodę w postaci kruszenia się włosów - wskazywała trycholożka. Dobrym wyborem będą według niej grzebienie z obłym zakończeniem.

A jak powinniśmy czesać włosy? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyn Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości