Mężczyzna zaczął mówić z obcym akcentem
Przypadek Amerykanina, który pewnego dnia - tuż po przebudzeniu - zaczął mówić z irlandzkim akcentem (mężczyzna nigdy nie był w Irlandii) opisało czasopismo "British Medical Journal". Amerykanin nie doznał wcześniej żadnego urazu, nie miał też problemów psychicznych. Zdaniem lekarzy tę zmianę spowodowała choroba nowotworowa, z którą od pewnego czasu zmagał się mężczyzna.
Na jakie nowotwory najczęściej chorują Polacy?
Mężczyzna chorował na raka prostaty. Przez 20 miesięcy przyjmował terapię hormonalną, która miała zatrzymać wydzielanie męskich hormonów płciowych - androgenów. Przeszedł też radioterapię. W ocenie naukowców z Duke University Health System u pacjenta rozwinęło się paranowotworowe zaburzenie neurologiczne (PND). Schorzenie bardzo rzadko pojawia się u osób chorych na raka. Charakteryzuje się ono tym, że układ odpornościowy - zamiast zwalczać zmiany nowotworowe - z jakiegoś powodu zaczyna atakować komórki układu nerwowego. Zdarza się, że prowadzi to do problemów z koordynacją czy pamięcią.
Autorzy analizy dodali, że mężczyzna chorował na neuroendokrynnego raka prostaty (NEPC) - agresywną odmianę tego nowotworu. Co ciekawe, to właśnie u pacjentów z tym nowotworem często obserwuje się syndrom obcego akcentu.
Zespół obcego akcentu. Co to za schorzenie?
Syndrom obcego akcentu to rodzaj zaburzenia mowy. Sprawia ono, że dana osoba zaczyna mówić w obcym języku lub z innym akcentem. Przypadłość najczęściej dotyka osoby po udarze lub z guzem mózgu. Niekiedy rozwija się u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. Do tej pory odnotowano zmiany akcentu z japońskiego na koreański, brytyjskiego angielskiego na francuski, z amerykańsko-angielskiego na brytyjski angielski i z hiszpańskiego na węgierski.
Warto dodać, że pierwszy przypadek zmiany akcentu został opisy w 1907 roku. Łącznie dolegliwość rozpoznano w sumie u ok. 150 osób.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Światowy Dzień Walki z Rakiem. Co można zrobić, aby nie zachorować?
- Nastolatek wsadził sobie piłeczkę golfową do odbytu. Aby ją usunąć lekarze użyli aż 6 różnych narzędzi
- Diagnoza kilka lat wcześniej niż objawy. Przełomowe odkrycie badaczy dotyczące choroby Alzheimera
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: Radio Zet
Źródło zdjęcia głównego: Chinnapong/Getty Images