Materiał promocyjny

Alzheimer – mów o tym głośno!

Alzheimer – choroba całej rodziny
Alzheimer to choroba, która dotyka całych rodzin, a nie tylko chorego. Wiele osób nie rozumie do końca schorzenia, inni się go wstydzą. Zazwyczaj jest tak, że bliscy, którzy muszą zaopiekować się chorym, są zupełnie do tej roli nieprzygotowani. Na Alzheimera choruje w Polsce około 300 tys. osób, a prognozuje się, że do 2050 r. ta liczba wzrośnie trzykrotnie. Warto wiedzieć, gdzie szukać wsparcia.

Alzheimer a stygmatyzacja

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej rozpoczęło kampanię "Alzheimer. Mów o tym głośno!", która ma zachęcić opiekunów osób chorych na chorobę Alzheimera do mówienia o niej bez poczucia wstydu. Niestety w naszym społeczeństwie nadal stygmatyzuje się osoby chore na Alzheimera. Wiele osób nie rozumie, na czym polega choroba, a swoją niewiedzą i bagatelizowaniem tematu sprawiają tylko, że negatywne schematy pogłębiają się, a osoby potrzebujące pomocy wstydzą się o nią prosić.

Stygmatyzacja i niechęć do rozmowy na ten temat są w naszym społeczeństwie nadal bardzo silne, przez co cierpią zarówno chorzy, jak i ich opiekunowie. Z tego powodu wychodzimy naprzeciw ich potrzebom, podejmując działania edukacyjne i destygmatyzujące

- powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Niestety skutki stygmatyzacji odczuwają najczęściej opiekunowie osoby chorej.

Alzheimer. Nie wstydź się szukać pomocy!

Gdzie szukać pomocy? To pytanie zadają sobie bardzo często osoby, które nagle zderzyły się z chorobą. Okazuje się, że ktoś bliski jest chory, a więc trzeba się nim zająć. Jak? Przecież często potrzebna jest opieka 24 godziny na dobę.

Samorząd województwa – m.in. dzięki działaniom prowadzonym przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej od kilku lat skupia się na wsparciu osób chorych na Alzheimera i ich bliskich.

Chcemy wypracować model zajmowania się takimi osobami w pierwszych etapach choroby. Im szybciej da się zareagować na wstępne symptomy, tym większa szansa na spowolnienie rozwoju choroby

- mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

To daje nie tylko szansę na lepszy komfort życia chorych i ich bliskich, ale jest też istotnym krokiem w procesie destygmatyzacji chorób otępiennych.

Dzienne Domy Pobytu – szansa na spowolnienie Alzheimera i chwila przerwy dla opiekunów

Spośród wielu inicjatyw, jakie prowadzi Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, największym przedsięwzięciem jest stworzenie sześciu Dziennych Domów Pobytu. Są one przeznaczone dla chorych, ale zapewnienie opieki nad pacjentem da także chwilę odpoczynku opiekunowi. Jest to potrzebne, bowiem opiekunowie bardzo często izolują się od społeczeństwa, w związku z nadmiarem obowiązków nie mają czasu dla siebie, na spotkania towarzyskie, a nawet na pracę.

Opiekunowie chorych na Alzheimera zmagają się z osamotnieniem, przemęczeniem, nadmiarem obowiązków, wstydem i niezrozumieniem. Często sami do końca nie wiedzą, jak pomóc choremu, nie rozumieją, w jaki sposób choroba postępuje i jak to spowolnić. I tutaj Dzienne Domy Pobytu są w stanie wiele zmienić.

mat. prasowe

Z założenia pobyt w nich pomoże osobom na początku choroby Alzheimera możliwie jak najbardziej spowolnić jej postęp. Pacjenci będą mogli skorzystać m.in. z terapii psychologicznej, logopedycznej, stymulacji fizycznej, intelektualnej czy kulturalnej. Posiłki będą ułożone zgodnie z dietą Mind&Dash, która wspiera organizm w zachowaniu sprawności intelektualnej.

Chorzy otrzymają profesjonalną pomoc, a ich opiekunowie czas na wytchnienie i zadbanie o siebie oraz wsparcie edukacyjne i psychologiczne.

Sięgaliśmy po najlepsze europejskie wzory, opracowywaliśmy podstawy tych usług społecznych ze specjalistami. Teraz będziemy bacznie przyglądać się efektom. Co roku prowadzona będzie ewaluacja tego projektu i jeśli działania przyniosą efekty, będziemy zabiegać o jego kontynuację

- zapowiada Elżbieta Bogucka, zastępca dyrektora ds. społecznych Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Okaż wsparcie dotkniętym Alzheimerem

Wsparcie dla chorych na Alzheimera i ich bliskich może być bezcenne i znacząco wpłynąć na rozwój choroby. Czas spędzony wspólnie na rozmowach, dzieleniu się emocjami i wspomnieniami pomoże w stymulacji. A wsparcie okazane nie tylko choremu, ale i jego opiekunom pomoże im przetrwać ten trudny okres, lepiej zrozumieć potrzeby swoje i pacjenta oraz ustabilizować pewne czynności. Dzięki Dziennym Domom Pobytu opiekunowie będą mieć czas na niezbędną regenerację.

Autor: Adrianna Kowalczyk

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!