Picie zielonej herbaty pomaga w walce z demencją i wydłuża życie. Ile filiżanek należy pić dziennie?

Jaki wpływ na zdrowie ma zielona herbata?
Jaki wpływ na zdrowie ma zielona herbata?
Źródło: Vlad Fishman/GettyImages

Codzienne picie zielonej herbaty wiąże się z wieloma pozytywnymi skutkami. Nie tylko poprawia samopoczucie, pomaga zrzucić zbędne kilogramy, obniża ciśnienie tętnicze, ale i zabija komórki rakowe, dzięki czemu ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów maleje. Co trzy sekundy ktoś na świecie zapada na demencję. Jak regularne picie zielonej herbaty może pomóc w walce również i tą chorobą, a tym samym wydłużyć życie?

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.

DD_20250117_Czosnek_REP
Czosnek – ratuje zdrowie, ale zabija pocałunki!
Źródło: Dzień Dobry TVN

Demencja - jakie daje objawy i jaką postać najczęściej przyjmuje?

Według danych co piąty mieszkaniec Polski cierpi na zaburzenia pamięci, a powyżej 65. roku życia 1 na 10 osób zostanie dotknięta chorobą, jaką jest demencja. To nie tylko problem z pamięcią, bowiem może objawiać się również na inne sposoby, a należą do nich na przykład: apatia, zaburzenia mowy, trudności z orientacją w terenie, występujące wahania nastroju, problemy z myśleniem abstrakcyjnym, czy trudności w wykonywaniu codziennych obowiązków.

Najczęstszą postacią demencji jest Alzheimer, który jest nieodwracalny i stanowi około 60-65% wszystkich jej przypadków. Osoby dotknięte tą chorobą w nasilonym stadium stają się całkowicie zależne od innych osób. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, warto zadbać między innymi o aktywność fizyczną oraz umysłową, a także zdrową, zbilansowaną dietę czy angażowanie się w życie społeczne. A co z piciem naparu z zielonej herbaty?

Zielona herbata w walce z demencją - co mówią badania?

Naukowcy z Japonii połączyli siły i przeanalizowali wyniki badania przeprowadzonego w latach 2016-2018, w którym to udział brało 8766 ochotników w wieku powyżej 65 lat. Uczestnicy zostali poddani szczegółowym kwestionariuszom, w których uwzględniono takie czynniki jak: płeć, wiek, poziom wykształcenia, palenie papierosów, aktywność fizyczną oraz nawyki żywieniowe.

Istota biała (substancja biała) to kluczowa struktura mózgu budująca ośrodkowy układ nerwowy. Pełni wiele ważnych funkcji, bowiem odpowiada m.in. za prawidłowe myślenie, koncentrację i procesy poznawcze. Zmiany w jej obrębie występują m.in. właśnie w przebiegu choroby Alzheimera.

Naukowcy doszli do wniosku, uśredniając wyniki wyżej wspomnianego badania, że osoby, które piły trzy filiżanki zielonej herbaty dziennie, miały o 3% mniej zmian w istocie białej w porównaniu z tymi, które piły tylko jedną dziennie. Z kolei badani, którzy pili między 7 a 8 filiżanek każdego dnia, miały aż o 6% mniej zmian w przeciwieństwie do tych, którzy pili wyłącznie jedną. To pokazuje, jak duży wpływ picie naparu z zielonej herbaty może mieć na zdrowie każdego z nas.

Warto jednak pamiętać, że od zielonej herbaty można się uzależnić, a jej nadmierna ilość, zamiast przynieść pozytywne efekty, może być negatywna w skutkach.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości