O szczegółach w kąciku show-biznesowym Dzień Dobry TVN opowiedziała Edyta Zając.
"Efekt pracy całego świata naukowców".
Kto może odczuwać pogorszenie swojego stanu przy wysokich temperaturach?
Sprawdź, które preparaty przebadano.
Czy osoba z postępującą demencją może być zamykana na klucz we własnym mieszkaniu? Czy komukolwiek można odebrać prawo do wychodzenia z domu? Sąsiedzi pani Haliny od wielu miesięcy słyszą jej krzyki i starają się, na różne sposoby pomóc. Reportaż programu "Uwaga! TVN".
"Zdecydowanie sugeruję".
"Mnie odrealniło, że to nie jest moja mama".
"Rozwinie się u niej demencja i epilepsja"
Tallulah Willis na długo przed diagnozą przeczuwała, że stan zdrowia jej ojca nie jest najlepszy.
Żona Bruce'a Willisa opowiedziała w mediach społecznościowych, jak najmłodsza córka radzi sobie z chorobą taty. Dodała, że słowa 9-letniej Everyn bardzo ją wzruszyły. U aktora kilka miesięcy temu stwierdzono otępienie czołowo-skroniowe.
Kilka tygodni temu rodzina Bruce'a Willisa ogłosiła, że słynny aktor cierpi na demencję czołowo-skroniową. Na tę chorobę nie ma lekarstwa. Żona gwiazdora nieustannie szuka rozwiązania, jak pomóc swojemu mężowi.
Czy istnieje zależność między regularnym przyjmowaniem środków na zaparcia a demencją? Okazuje się, że tak. Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie "Neurology" sugerują, że prawdopodobieństwo wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych u osób, które stosują tego rodzaju preparaty jest nawet o 50 proc. większe. Jak to możliwe?
Ujawniono szczegóły na temat jego stanu zdrowia.
Hormonalna terapia zastępcza stosowana m.in. przez kobiety w okresie menopauzy może mieć zbawienny wpływ na zdrowie. Badacze dowiedli, że panie, które ją przyjmują znacznie rzadziej zmagają się z chorobą Alzheimera. Jak to możliwe?
Jack Nicholson już ponad dekadę temu zakończył swoją aktorską karierę, jednocześnie rezygnując z życia publicznego.
"Pozwala nam wykryć subtelne zmiany związane z demencją".
Czytanie to nie tylko miły sposób na spędzenie wolnego czasu. Badania pokazują, że sięganie po książki ma korzystny wpływ na pracę mózgu oraz poprawia pamięć u osób starszych. Jakie jeszcze korzyści daje czytanie dla przyjemności?
Demencja to zespół objawów wywołanych nieprawidłowym działaniem mózgu. Do ich wystąpienia przyczyniają się uwarunkowania genetyczne, a także zmiany zachodzące w organizmie wraz ze starzeniem się organizmu. Najnowsze badania sugerują, że znaczenie może mieć także to, jak spędzamy wolny czas. Co sprzyja demencji, a co zmniejsza ryzyko wystąpienia niepokojących objawów?
Demencja kojarzy nam się przede wszystkim z osobami starszymi. Tymczasem przypadłość coraz częściej dotyka ludzi znacznie młodszych. Jakie mogą być pierwsze objawy demencji? Co możemy zrobić, aby uniknąć choroby? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała neuropsycholog Karolina Jurga.
Spożywanie niektórych napojów może zaburzać pracę mózgu i aż trzykrotnie zwiększać ryzyko udaru lub demencji starczej. Udowadniają to liczne badania naukowe. Z jakich specjałów warto zrezygnować, by uchronić się przed problemami natury neurologicznej?
Lekarze postawili druzgocącą diagnozę.
Robin Williams w sierpniu 2014 roku popełnił samójstwo. Jego żona Susan Schneider Williams już po śmierci męża dowiedziała się, że cierpiał na chorobę, o której nigdy nie słyszała. Miała ona jednak znaczący wpływ na ich życie.
W najnowszym reportażu Uwagi! TVN pokazano poruszającą historię starszej kobiety. Została ona uwięziona w mieszkaniu przez syna, który nie chce się nią opiekować ze względu na jej demencję.
Specjaliści z jednego z amerykańskich uniwersytetów przeprowadzili badania dotyczące wpływu wykształcenia na sprawność umysłową i funkcje poznawcze. Okazało się, że nauka ma istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Wyniki testów przeprowadzonych w grupie kobiet po 75. roku życia pozwoliły ekspertom wysnuć ciekawe wnioski na temat zależności pomiędzy poszerzaniem wiedzy a ryzykiem występowania objawów demencji.
"Ma problemy z zapamiętaniem dialogów".
Długotrwałe narażenie na hałas związany z ruchem ulicznym lub kolejowym ma związek z wyższym ryzykiem demencji, zwłaszcza choroby Alzheimera – wynika z duńskiego badania, które publikuje pismo "BMJ". Zdaniem autorów pracy, ograniczenie hałasu w otoczeniu powinno być jednym z priorytetów zdrowia publicznego.
Kąpiele w zimnej wodzie mają korzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Zwiększają odporność, poprawiają wydolność układu sercowo-naczyniowego, a nawet redukują stres. Okazuje się, że mogą także zapobiegać demencji, o czym przekonują naukowcy z Uniwersytetu z Cambridge.
Niespodziewana śmierć Robina Williamsa odsłoniła mroczne oblicze Hollywood. Samobójstwo aktora, który bawił i wzruszał miliony widzów na całym świecie, rozpoczęło debatę na temat zdrowia psychicznego znanych osób. Po czasie okazało się, że za dramatem gwiazdora nie stała jednak depresja.
Opieka nad osobą, która zmaga się demencją lub ma chorobę Alzheimera jest niezwykle trudna. Opiekunom często towarzyszą skrajne emocje - od miłości do nienawiści. Czy to oznacza, że coś robią źle lub nie dość dobrze troszczą się o bliskiego? O tym, jak poradzić sobie z tymi emocjami i jak zajmować się osobą, która potrzebuje stałej opieki rozmawiamy z Karoliną Jurgą, psychologiem i neuropsychologiem, autorką książki "Idealny opiekun nie istnieje".
Jego śmierć w 2014 roku poruszyła miliony ludzi na całym świecie. Znany aktor i komik popełnił samobójstwo. Nikt nie przypuszczał, że w jego życiu dzieje się coś złego. Teraz wdowa po artyście udzieliła wywiadu dla "The Guardian". Ujawniła, że Robin Williams borykał się z chorobą mózgu.