Zmiany klimatu źle wpływają na chorych. Najbardziej narażona jedna grupa pacjentów

Choroby mózgu
Choroby mózgu
Źródło: haydenbird/GettyImages
Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli dowody na to, że zmiany klimatu oddziałują na pacjentów z niektórymi chorobami mózgu. Wysokie temperatury mogą bowiem nasilić objawy u osób cierpiących na 19 różnych chorób układu nerwowego. Jakie to schorzenia? Co jest przyczyną tego zjawiska? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.

O wpływie ocieplenia klimatu na osoby chore neurologicznie, możemy przeczytać w "Lancet Neurology", w publikacji autorstwa badaczy z University College w Londynie. Do jakich wniosków doszli?

Ocieplenie klimatu niebezpieczne dla chorych neurologicznie

Angielscy naukowcy potwierdzili, że zmiany klimatyczne mają wpływ na przebieg chorób mózgu, dzięki przejrzeniu 332 publikacji naukowych, które ukazały się na świecie w latach 1968-2023. Prace te dotyczyły zależności pomiędzy ocieplaniem się klimatu a objawami chorób układu nerwowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zdrowie

DD_20240108_Fit_rep_REP_napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Przytoczone przez badaczy dane dotyczyły 19 chorób mózgu, między innymi udaru, migreny, choroby Alzheimera, zapalenia opon mózgowych, padaczki czy stwardnienia rozsianego. W analizie uwzględniono także kilka powszechnie występujących chorób psychicznych: zaburzenia lękowe, depresję i schizofrenię.

Autorzy pracy uzyskali dowody na to, że zmiany klimatu oddziałują na pacjentów z niektórymi chorobami mózgu, zwłaszcza na tych po udarze oraz cierpiących na różnorodne zakażenia układu nerwowego.

- Do zmian klimatycznych, które - jak wykazano - mają wpływ na przebieg chorób mózgu, należą ekstrema temperaturowe (zarówno niskie, jak i wysokie) oraz większe różnice temperatur w ciągu dnia, zwłaszcza, gdy są nietypowe dla danej pory roku - skomentował kierujący badaniami prof. Sanjay Sisodiya.

Badacze zwrócili uwagę na fakt, że podczas fal upałów często obserwowano wzrost przyjęć do szpitali w związku z udarami mózgu, a także więcej niepełnosprawności i zgonów z ich powodu.

Szczególnie narażone są osoby z demencją

Ponadto badacze odnotowali, że osoby chorujące na demencję, są szczególnie podatne na szkodliwy wpływ ekstremalnych temperatur (np. problemy związane z przegrzaniem lub hipotermią). Mogą na nie znacząco oddziaływać też anomalie pogodowe, takie jak powodzie czy naturalne pożary.

- Może to wiązać się z tym, że zaburzenia poznawcze ograniczają zdolności adaptowania się do zmian środowiska. Mniejsza świadomość ryzyka u tych osób łączy się z gorszymi zdolnościami do szukania pomocy lub przeciwdziałania i łagodzenia potencjalnych szkód, na przykład poprzez zwiększoną konsumpcję płynów w czasie upałów czy dobranie odpowiedniej odzieży - napisali badacze.

Według naukowców, większe wahania temperatury, cieplejsze dni i fale upałów, prowadzą do zwiększonej liczby przyjęć do szpitali i śmiertelności osób z demencją.

Analiza ujawniła też związek między wieloma zaburzeniami zdrowia psychicznego a podwyższoną temperaturą otoczenia, codziennymi wahaniami temperatury lub ekstremalnie wysokimi i niskimi temperaturami. Im te wahania są większe, tym częściej mamy do czynienia z zapadalnością na te choroby, przyjęciami pacjentów do szpitala oraz śmiertelnością.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Regina Łukasiewicz

Źródło: rynekzdrowia.pl

Źródło zdjęcia głównego: haydenbird/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości