Materiał promocyjny

Szybka reakcja, która ratuje życie! Znaj objawy udaru mózgu!

Szybka reakcja, która ratuje życie!
Udar mózgu może dotknąć każdego z nas bez względu na wiek czy płeć. W razie jego wystąpienia należy natychmiast zareagować i wezwać pomoc medyczną, każda minuta jest bowiem bezcenna. Dowiedz się, jakie są symptomy udaru mózgu i jakie działania profilaktyczne możesz podjąć, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tej choroby

Objawy udaru mózgu

Z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu 2023 (29 października) przedstawiciele dwóch największych organizacji pacjenckich, zajmujących się tematyką udaru mózgu - dr Sebastian Szyper, prezes Stowarzyszenia „Udarowcy – Liczy się wsparcie!” oraz Adam Siger, wiceprezes Fundacji Udaru Mózgu, wystąpili w spocie edukacyjnym, w którym zwracają szczególną uwagę na najbardziej charakterystyczne symptomy udaru mózgu.

Objawy udaru mózgu można łatwo zapamiętać poprzez rozwinięcie akronimu słowa UDAR, czyli:

  • U - utrudniona mowa,
    • D – dłoń/ręka opadająca,
      • A - asymetria ust,
        • R - reakcja natychmiastowa - wezwanie pomocy, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

          Każdy powinien znać te cztery najczęściej występujące objawy udaru mózgu. Jeśli je zauważysz, nigdy ich nie lekceważ, ponieważ udar mózgu wymaga natychmiastowej interwencji medycznej! Im szybciej osoba z udarem trafi do szpitala, tym większe szanse na uratowanie jej życia i powrót do zdrowia.

          Gdy zauważysz ww. objawy udaru mózgu, od razu dzwoń pod numer alarmowy 999 lub 112.

          Co trzeba zrobić, oczekując na pomoc medyczną?

          – Przytomną osobę należy ułożyć w komfortowej pozycji, okryć czymś ciepłym, nie podawać nic do jedzenia i picia. Nieprzytomne osoby należy ułożyć w pozycji bocznej, udrożnić drogi oddechowe z zastosowaniem odchylenia głowy w tył. Jeżeli osoba nie oddycha, należy natychmiast rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową. Znajomość udzielania pierwszej pomocy jest czymś, co powinien wiedzieć każdy – podkreśla dr n. med. i dr n. o zdrowiu Sebastian Szyper, prezes Stowarzyszenia „Udarowcy – Liczy się wsparcie!”.

          Udar mózgu – kogo może dotknąć?

          – W społeczeństwie panuje przekonanie, że udar mózgu to choroba osób starszych. To nieprawda. Udar mózgu może wystąpić w każdym wieku. W fundacji pomagamy wielu dzieciom oraz młodzieży, u których wystąpił udar. Z roku na rok odnotowujemy coraz większą liczbę udarów właściwie w każdej grupie wiekowej – mówi Adam Siger, wiceprezes Fundacji Udaru Mózgu.

          Choć ryzyko wystąpienia udaru gwałtownie wzrasta po 55. roku życia, a najbardziej narażone są osoby po 70. roku życia, nie oznacza to jednak, że ten problem dotyczy wyłącznie seniorów.

          – Coraz częściej ze względu na utrzymujący się poziom stresu, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, stosowanie doustnej terapii hormonalnej czy z powodu niewykrytych wad serca, dochodzi do występowania udarów mózgu u coraz młodszych osób, nawet po 30. roku życia – wskazuje dr Sebastian Szyper.

          U dzieci i nastolatków, czyli w wieku 2-19 lat przyczyną udaru mogą być m.in.: wady serca, rozwarstwienie ścian tętnic szyjnych i kręgowych, zaburzenia krzepnięcia krwi lub zatory.

          Co zwiększa ryzyko udaru mózgu?

          Istnieje wiele czynników, które zwiększają ryzyko i przyspieszają wystąpienie udaru mózgu.

          - Udar mózgu jest powiązany ze stylem życia, więc wszelkiego rodzaju złe nawyki będą zbliżały nas do jego wystąpienia. Palenie papierosów, spożywanie alkoholu czy nieprawidłowe odżywianie to z pewnością czynniki, które należy jak najszybciej wyeliminować. Brak aktywności fizycznej wraz z otyłością to kolejne problemy, które mogą być przyczyną zaburzeń gospodarki lipidowej oraz problemów z nadciśnieniem tętniczym. Nie wolno bagatelizować groźnych chorób układu krążenia, takich jak migotanie przedsionków czy nadciśnienie tętnicze. Jeśli są nieleczone, potrafią kilkukrotnie podnosić ryzyko wystąpienia udaru mózgu – wyjaśnia dr Szyper.

          Niemodyfikowalne, czyli niezależne od nas czynniki narażające na udar mózgu to m.in.: wiek, płeć, uwarunkowania genetyczne.

          Profilaktyka udaru mózgu

          Wskaźnik umieralności z powodu udaru mózgu w Polsce należy do jednego z najwyższych w Europie. Dlatego zasadniczą rolę w jego obniżeniu odgrywają: efektywna profilaktyka, podnoszenie świadomości społecznej poprzez edukację oraz modyfikacja czynników ryzyka wpływających na wystąpienie udaru.

          – Pamiętajmy, że udar mózgu jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów w naszym kraju i pierwszą przyczyną niepełnosprawności u osób po 40. roku życia. Musimy pamiętać, że na blisko 90 proc. wszystkich czynników ryzyka mamy wpływ. Możemy skutecznie minimalizować ryzyko wystąpienia udaru mózgu. dbając o siebie, będąc aktywnym, redukując stres, dobrze się odżywiając, ograniczając używki, kontrolując ciśnienie tętnicze i regularnie badając się. Udar mózgu to choroba, która zagraża naszemu życiu, więc warto wziąć odpowiedzialność za swoje życie – podsumowuje Adam Siger z Fundacji Udaru Mózgu.

          Kampania edukacyjna „STOP UDAROM”
          Kampania edukacyjna „STOP UDAROM”
          Źródło: mat. prasowe

          Skąd czerpać wiedzę?

          Kampania edukacyjna „STOP UDAROM” to największa i najdłużej trwająca inicjatywa edukacyjna dotycząca udaru mózgu w Polsce. Jej celem jest budowanie świadomości społecznej na temat profilaktyki: czynników ryzyka, rozpoznawania objawów oraz odpowiedniej reakcji w przypadku wystąpienia udaru mózgu.

          Inicjatorem kampanii jest firma Boehringer Ingelheim, a partnerami Fundacja Udaru Mózgu i Stowarzyszenie „Udarowcy – Liczy się wsparcie!”.

          Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

          Materiał promocyjny
          podziel się:

          Pozostałe wiadomości

          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
          Materiał promocyjny

          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana