objawy

  Informacje o śniętych rybach znajdowanych w Odrze pierwsi zgłaszali wędkarze już pod koniec lipca. Sytuacja stale się pogarsza, a wciąż nie wiadomo, co jest przyczyną zanieczyszczenia rzeki. W trzech województwach rozesłano alerty z prośbą o to, by nie zbliżać się do wody. Jakie mogą być skutki kontaktu z zanieczyszczeniami?

  "Zarażają się osoby, które już chorowały, nawet w pełni zaszczepione"

  Jak rozpoznać objawy udaru?

  Zbliża się sezon wakacyjny. Podczas zażywania słonecznych kąpieli należy szczególnie uważać, by nie dostać udaru. Jak się przed nim uchronić? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Jak udzielić pierwszej pomocy na plaży? Kiedy musimy zrezygnować ze słońca? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział Ariel Szczotok, ratownik medyczny.

  Jakie są objawy choroby? Jak można się zakazić? Czy grozi nam epidemia?

  Do tej pory wykryto pierwsze przypadki zakażeń w krajach takich jak Hiszpania czy Portugalia.

  To schorzenie może dotyczyć każdego z nas.

  Leki ziołowe na menopauzę sprawdzają się w walce z przykrymi dla kobiety dolegliwościami w tym okresie. Nadpotliwość, uderzenia gorąca czy częste zmiany nastroju są uciążliwe. Na szczęście jest na to rozwiązanie i do tego stworzone przez matkę naturę!

  Menopauza to dla wielu kobiet temat tabu. Jakie emocje wywołuje u płci pięknej ten etap życia, jak wpływa na codzienność oraz relacje z partnerem? To sprawdzili twórcy raportu "Menopauza to nie pauza".

  Rosie Daniels od 12 roku życia walczy z łuszczycą. Choć początkowo choroba atakowała tylko skórę głowy, z upływem lat rozprzestrzeniła się na całe ciało.

  Z problemami w podróży zwykle borykają się dzieci, ale dotyczą one także dorosłych.

  Porfiria to nazwa, pod którą kryje się grupa chorób, których wspólną cechą są zaburzenia na drodze przemian hemoglobiny. Może mieć ona różne postaci i dawać niespecyficzne objawy. Najczęściej choroba ma postać dziedziczną. Prawidłowa diagnostyka umożliwia wdrożenie odpowiedniego postępowania.

  Już na początku pandemii lekarze zauważyli niepokojące zjawisko. Coraz częściej zgłaszali się do nich pacjenci z obrzękiem i pieczeniem palców, które przybierały czerwony, fioletowy, a w skrajnych przypadkach czarny kolor. Zarówno wygląd, jak i objawy kliniczne wskazywały na odmrożenia, choć trwał sezon wiosenno-letni. Ostatnie badania nadal nie wykazały związku z koronawirusem.

  Czym jest wirus Heartland?

  Osoby, które zachorowały na COVID-19, często przechodziły go łagodnie, a w trudniejszych przypadkach odzyskiwały zdrowie po kilku tygodniach. Zdarzają się sytuacje, w których różnego typu konsekwencje utrzymują się znacznie dłużej. Czym jest tzw. long Covid i jakie są jego objawy?

  "Covidowy penis" to kolejne powikłanie po przechorowaniu koronawirusa. Niektórzy mężczyźni zauważyli, że ich przyrodzenie uległo zmniejszeniu nawet o 4 cm. Jaka jest skala problemu? Co zalicza się do długotrwałych skutków? O tym porozmawialiśmy z prof. Andrzejem M. Falą, specjalistą w zakresie zdrowia publicznego.

  W 7. miesiącu ciąży rozwój płodu przebiega niezwykle dynamicznie. U malucha wykształcają się poszczególne narządy, zarysowują się kończyny, a serce, mózg i płuca pracują już na pełnych obrotach. To trudny czas dla przyszłej mamy, gdyż właśnie teraz mogą jej doskwierać uciążliwe objawy. W drugim miesiącu lekarz przeprowadza pierwsze badanie USG, które pozwoli określić, czy ciąża rozwija się prawidłowo.

  Najnowszy wariant mutacji koronawirusem nazwany został Omikronem. Prawdopodobnie będzie to najszybciej rozprzestrzeniająca się mutacja. Jakie są objawy zarażenia tą odmianą?

  Syndrom kuwady to sytuacja, w której mężczyzna zaczyna odczuwać objawy analogiczne do tych, z którymi boryka się jego ciężarna partnerka. Kuwada, określana mianem ciąży współczulnej, to zjawisko, które dotyka od 11 proc. do 65 proc. mężczyzn. Zespołu kuwady się nie leczy, natomiast warto zdawać sobie sprawę z istnienia takiego zjawiska i nadmiernej wrażliwości partnera nie traktować jako chęci wzbudzenia sztucznego zainteresowania otoczenia.

  "Wymyślasz", "przesadzasz", "weźmiesz tabletkę i przejdzie" – ile razy słyszałyście te słowa? Tymczasem PMS to nie fanaberia ani powód do żartów. To dolegliwość, z którą każdego miesiąca walczy wiele kobiet.  Jak zdiagnozować zespół napięcia przedmiesiączkowego i odróżnić go od innych chorób? O tym opowiedziała nam Katarzyna Skórzewska, ginekolog, endokrynolog.

  Trwa czwarta fala koronawirusa. Dzienna liczba zakażeń wzrasta każdego dnia o kilkanaście tysięcy. Osoby, które były już szczepione, najczęściej zgłaszają objawy podobne do przeziębienia. Nieco inne dolegliwości pojawiają się u osób niezaszczepionych.

  "Czas jest najważniejszy".

  Coraz więcej kobiet dokładnie planuje moment zajścia w ciążę. Jak można przypuszczać, świadome starania o potomstwo wiążą się także z ogromną chęcią jak najszybszego zobaczenia na teście ciążowym dwóch upragnionych czerwonych kreseczek.

  Wstrząs anafilaktyczny nie jest jedyną reakcją organizmu na podanie szczepionki przeciwko COVID-19. Istnieje szereg objawów, które mogą się pojawić po przyjęciu preparatu. Czy w przypadku ich wystąpienia należy przyjąć drugą dawkę?

  TikTok cieszy się coraz większą popularnością, a gwiazdy Internetu stały się nowymi celebrytami. Jedną z liderek aplikacji jest 24-letnia Ewa Zawada. Dziewczyna na swoim koncie zebrała sporą grupkę fanów. Jej profil śledzi przeszło 4 miliony osób. Niedawno gwiazda filmików poruszyła kwestie zdrowia psychicznego i przyznała się, co jej dolega. Jak zareagowali fani?

  Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) powoduje skrajne wahania nastroju, w tym emocjonalne wzloty i upadki. Choć schorzenie to do niedawna było tematem tabu, dziś coraz więcej pacjentów się do niego przyznaje. Jedną z takich osób jest Janina Bąk, statystyczka. Co sprawiło, że postanowiła powiedzieć o tym głośno?

  Agnieszka Włodarczyk już niebawem powita na świecie pierwsze dziecko. Aktorka i jej ukochany, Robert Karaś, wykorzystują ostatnie chwile ciąży i planują spontaniczne wycieczki. Ostatnio musieli jednak zmienić część planów.

  Karolina Pisarek niedawno przechodziła COVID-19. Modelka podzieliła się z nami swoją historią i opisała przebieg choroby. Jak przyznała, przez dwa tygodnie jej stan był bardzo ciężki. "Najgorsza ze wszystkiego była psychika. Stany depresyjne doprowadzały do szału".

  Po świętach spodziewamy się zwiększonej zachorowalności na PIMS, czyli zespół pocovidowy u dzieci. Prosimy rodziców o czujność - powiedziała PAP Katarzyna Pokorna-Hryniszyn, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Apel do rodziców w mediach społecznościowych wystosowała także internautka Magda Bigaj. Czym jest PIMS i jak go wykryć?

  COVID-19 coraz częściej dotyka też dzieci. Lekarze alarmują, że przebieg choroby jest u nich bardzo ciężki. - Działamy na granicy wydolności – informuje dr Lidia Stopyra. Pediatra wskazała, że dzieci są najczęściej pierwszymi zakażonymi osobami w rodzinie.