Polip endometrialny – typy, objawy, leczenie

Kobieta, z bardzo silnym bólem brzucha
Kobieta, z bardzo silnym bólem brzucha
Źródło: PeopleImages/Getty Images
Polip endometrialny to rozrost endometrium jamy macicy. Polipy endometrialne mogą przyjmować kulisty lub okrągły kształt, z reguły nie są większe niż 4–5 cm. U kobiet w wieku rozrodczym z reguły nie są to groźne zmiany, aczkolwiek zaleca się ich kontrolę i leczenie. Obawy mogą budzić polipy endometrialne w okresie postmenopauzalnym. Na tym etapie istnieje ryzyko przekształcenia się polipa w zmianę złośliwą.

Polip endometrialny to z reguły łagodna zmiana, która nie wymaga zabiegu operacyjnego. Najczęstsze formy leczenia to terapia hormonalna oraz łyżeczkowanie jamy macicy. Objawów związanych z polipem endometrialnym nie należy jednak lekceważyć.

Co to jest polip endometrialny?

Polip endometrialny to zmiana związana z przerostem endometrium (czyli błony śluzowej) w jamie macicy . W wieku rozrodczym polipy endometrialne uznawane są za zmianę o charakterze czynnościowym. Polip macicy endometrialny z reguły nie jest większy niż 4–5 cm. Przyczyny pojawienia się polipa endometrialnego nie są do końca znane, aczkolwiek w większości przypadków wiąże się go ze zbyt wysokim stężeniem estrogenów w organizmie kobiety. Zbyt wysoki poziom tego hormonu działa stymulująco na rozrost tkanki gruczołowej macicy

Polip endometrialny – objawy

Polip endometrialny macicy przez bardzo długi czas może nie dawać żadnych objawów. W przypadku kobiet w wieku rozrodczym podstawowe objawy wiążą się z występowaniem bardzo obfitych miesiączek oraz krwawień między nimi. Szczególnie ten drugi objaw skłania kobiety do wizyty u ginekologa. Polip macicy endometrialny u kobiet w okresie menopauzalnym również może objawiać się poprzez nieprawidłowe krwawienia z macicy. Dodatkowo pojawiają się zielonkawe upławy o nieprzyjemnym zapachu. Stanowią one sygnał rozwijającego się w narządach rodnych nadkażenia bakteryjnego. Natomiast polip endometrialny w macicy w wieku postmenopauzalnym może nie dawać żadnych objawów, co jest szczególnie niebezpieczne, jeśli kobieta regularnie się nie bada.

Polip endometrialny a rak

Polip gruczołowy endometrialny w większości przypadków nie wiąże się z ryzykiem nowotworowym. Jest to łagodna zmiana o charakterze czynnościowym, która powinna zostać poddana leczeniu pod kontrolą ginekologa. Większy niepokój może budzić polip endometrialny macicy w okresie okołomenopauzalnym. Często nie daje on objawów, trudno go więc zdiagnozować, ulega natomiast regularnym procesom złuszczania, co zwiększa ryzyko jego przekształcenia w zmianę o charakterze nowotworowym.

Polip endometrialny a ciąża

Polip gruczołowy endometrialny może stanowić przyczynę niepłodności. Z tego względu przy diagnostyce problemów związanych z poczęciem należy uwzględnić badanie macicy pod kątem ewentualnej obecności polipów endometrialnych. Polip może stanowić przyczynę problemów z zajściem w ciążę , a także poronień lub przedwczesnych porodów. Właściwie każda zmiana na szyjce macicy lub w jej obrębie rozpoznana przed planowanym poczęciem powinna zostać usunięta. Leczenie polipów w trakcie ciąży zależy od decyzji ginekologa uwzględniającej lokalizację i rozmiary polipa.

Polip endometrialny macicy – rozpoznanie

Polip endometrialny w macicy można zdiagnozować za pomocą USG lub histerosalpingografii . Najczęściej wykonywanym badaniem jest waginalne badanie ultrasonograficzne, przeprowadzane w pierwszej fazie cyklu.

Czy polip endometrialny może sam zniknąć?

Leczenie małych polipów endometrialnych można odsunąć w czasie o kilka miesięcy u kobiet w wieku prokreacyjnym – przy małych i nielicznych zmianach istnieje szansa na złuszczenie się polipa w trakcie miesiączki. W innym przypadku należy rozważyć leczenie hormonalne, które również może stymulować ten proces.

Polip endometrialny – leczenie

Usuwanie polipa endometrialnego to tylko jedna z możliwych reakcji na zdiagnozowaną zmianę. Popularnym rozwiązaniem jest leczenie hormonalne. Drugą opcją jest histeroskopia. Histeroskopia jest właściwie zabiegiem diagnostycznym umożliwiającym pełną obserwację jamy macicy, ale jeśli w trakcie badania zdiagnozowany zostanie polip endometrialny, zabieg jego usunięcia można wykonać za pomocą nożyczek histeroskopowych . Zabieg resekcji polipa uzupełnia usunięcie zmienionego fragmentu za pomocą tzw. graspera. Ostatnią metodą leczenia polipa endometrialnego jest łyżeczkowanie macicy . Trzeba również pamiętać, że skutkiem polipa endometrialnego może być niedokrwistość, spowodowana zbyt obfitymi krwawieniami. W takim przypadku konieczna jest suplementacja żelaza.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości