"Były dni, kiedy brzuch puchł, miejsce nad blizną bolało tak, że nie dało się włożyć spodni" - przyznała była uczestniczka "Ślubu od pierwszego wejrzenia".
Agencja Badań Medycznych rozpoczęła realizację badania z użyciem nowoczesnego, praktycznie bezinwazyjnego testu EndoRNA diagnozującego endometriozę. Gdzie można z niego skorzystać?
Endometrioza to choroba, która dotyka jedną kobietę na dziesięć. Mimo że jest tak powszechna, to wielu lekarzy nie potrafi jej rozpoznać. Chore latami chodzą od lekarza do lekarza w poszukiwaniu pomocy. Jak wygląda życie z endometriozą? Jak ważne dla chorych pań jest wsparcie bliskich? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały endoPolki - Agnieszka Ornoch, Katarzyna Różak oraz Katarzyna Gieroba, prezeska Fundacji EndoPolki.
Według Światowej Organizacji Zdrowia około 10% kobiet w wieku rozrodczym choruje na endometriozę. Jeśli chodzi o Polskę, problem ten dotyka około 3 mln kobiet. Jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia?
Patricia Kazadi cierpi na endometriozę, czyli nieuleczalną i trudno wykrywalną chorobę. W najnowszym wywiadzie powiedziała, co myśli o dyskusji, która się toczy w Sejmie na temat tego kobiecego schorzenia. Ministerstwo Zdrowia informowało, że jest w trakcie prac nad kompleksową opieką dla pacjentek, które się borykają z endometriozą.
Endometrioza to choroba, którą trudno zdiagnozować, ponieważ jej objawy są zbieżne z symptomami występującymi w innych schorzeniach. Nie jest też łatwa w leczeniu. Co o niej wiemy? W jaki sposób wpływa na życie kobiety? O tym powiedzieli ginekolog dr Krzysztof Janowiec i dziennikarka Daria Bobak, która zmaga się z endometriozą.
Polip endometrialny to rozrost endometrium jamy macicy. Polipy endometrialne mogą przyjmować kulisty lub okrągły kształt, z reguły nie są większe niż 4–5 cm. U kobiet w wieku rozrodczym z reguły nie są to groźne zmiany, aczkolwiek zaleca się ich kontrolę i leczenie. Obawy mogą budzić polipy endometrialne w okresie postmenopauzalnym. Na tym etapie istnieje ryzyko przekształcenia się polipa w zmianę złośliwą.
O tym, że Patricia Kazadi cierpi na endometriozę wiadomo już od jakiegoś czasu. W najnowszym wywiadzie opowiedziała o tym, w jaki sposób dowiedziała się co jej dolega. Zdecydowała się na to wyznanie żeby wesprzeć kobiety, które borykają się z podobnym bólem, ale także żeby uświadomić społeczeństwo, jak długo czeka się na specjalistę.
Endometrioza to przewlekła choroba narządów płciowych, która boleśnie dotyka miliony kobiet na całym świecie. Niestety wciąż niewiele mówi się o jej diagnostyce, objawach czy sposobach leczenia.
Endometrioza to choroba, która polega na tym, że endometrium, czyli błona śluzowa macicy znajduje się tam, gdzie nie powinna. Najczęściej ginekolodzy namierzają ją w jajnikach lub w obrębie miednicy. Zdarza się, że endometrium pojawia się w nietypowych miejscach, jak jelito grube czy pęcherz żółciowy, a nawet w płucach czy mózgu. 30 marca obchodzony jest Światowy Dzień Endometriozy. Dowiedz się więcej na temat tej choroby.
Dagmara Górecka-Basińska zmaga się z endometriozą i dokłada wszelkich starań, by pomóc kobietom znajdującym się w takim samym położeniu. Za sprawą podjętej przez nią inicjatywy wiele osób miało szansę uzyskać cenne informacje na temat objawów, diagnostyki i leczenia choroby.
Problemy z zajściem w ciążę czy silne bóle menstruacyjne to zaledwie część wyzwań, z jakimi muszą mierzyć się pacjentki cierpiące na endometriozę. Jeszcze do niedawna mówiło się o tym, że z tak uciążliwymi objawami zmaga się jedna na dziesięć kobiet. Okazuje się jednak, że chorych jest znacznie więcej. .
Na świecie coraz głośniej mówi się, że medyczna marihuana, która w Polsce dostępna jest od 2017 roku, może być pomocna w łagodzeniu bólu, z którym zmagają się kobiety chore na endometriozę. W jakim stopniu taka kuracja może być skuteczna? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. Grzegorzem Południewskim, ginekologiem.