endometrioza

  endometrioza

  Endometrioza to przewlekła choroba narządów płciowych, która boleśnie dotyka miliony kobiet na całym świecie. Niestety wciąż niewiele mówi się o jej diagnostyce, objawach czy sposobach leczenia.

  Aktorka jest mamą trójki adoptowanych pociech.

  Dagmara Górecka-Basińska zmaga się z endometriozą i dokłada wszelkich starań, by pomóc kobietom znajdującym się w takim samym położeniu. Za sprawą podjętej przez nią inicjatywy wiele osób miało szansę uzyskać cenne informacje na temat objawów, diagnostyki i leczenia choroby.

  Problemy z zajściem w ciążę czy silne bóle menstruacyjne to zaledwie część wyzwań, z jakimi muszą mierzyć się pacjentki cierpiące na endometriozę. Jeszcze do niedawna mówiło się o tym, że z tak uciążliwymi objawami zmaga się jedna na dziesięć kobiet. Okazuje się jednak, że chorych jest znacznie więcej. .

  Na świecie coraz głośniej mówi się, że medyczna marihuana, która w Polsce dostępna jest od 2017 roku, może być pomocna w łagodzeniu bólu, z którym zmagają się kobiety chore na endometriozę. W jakim stopniu taka kuracja może być skuteczna? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. Grzegorzem Południewskim, ginekologiem.

  Szczęśliwa mama pokazała zdjęcie i zdradziła imię maleństwa.

  "Choć jestem po menopauzie, dalej się z nią zmagam".

  U jednych kobiet droga do bycia mamą jest łatwiejsza, u innych to walka z ogromnymi przeciwnościami losu. Historia 28-letniej Anny to poruszająca opowieść o tym, jak przewrotny bywa los, jak potrafi doświadczyć wielokrotnie jedną osobę. Nowotwór, endometrioza głęboko-naciekająca, nieudana procedura in vitro. A jednak właśnie rozpoczęła, wraz z narzeczonym, walkę o pozyskanie środków na kolejną próbę. Bo dziecko to ich marzenie. 

  Endometrioza to choroba, z którą zmaga się od 10-15 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Mimo że problemem jest ogromny, to wiele pań na postawienie prawidłowej diagnozy musi czekać latami. Co gorsza, nie brakuje lekarzy, którzy twierdzą, że dolegliwości, na które uskarżają się pacjentki to ich "wymysł". Dlaczego tak się dzieje? Jak wygląda codzienne życie kobiet, które zmagają się z tą chorobą?

  Endometrioza to choroba, z którą zmaga się wiele kobiet. Okazuje się, że odpowiednia dieta spowalnia jej rozwój, łagodzi objawy i zmniejsza stan zapalny. Poznaj przepisy na sałatkę z pieczonymi brzoskwiniami i krewetkami, kokosową kaszę gryczaną, surówkę z buraków, marchewkową owsiankę z orzechami laskowymi oraz orzechowy makaron z brokułem, które przygotowała dr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny.

  "To sytuacja, kiedy przechadzasz się Marszałkowską i nagle po nogach cieknie Ci krew".

  Amy Schumer od lat cierpi na endometriozę. Z tego powodu miała trudności z zajściem w ciążę i odczuwała duże bóle. Teraz jej choroba na tyle się rozwinęła, że gwiazda trafiła do szpitala. W mediach społecznościowych aktorka podzieliła się informacją, że właśnie usunięto jej macicę i wyrostek robaczkowy.

  Nie wiadomo, ile tak naprawdę kobiet w Polsce cierpi z powodu endometriozy, gdyż nie prowadzi się statystyk na ten temat, a średni czas od wystąpienia objawów do diagnozy trwa ok. 8-12 lat. - Lekarze często nie wiedzą jak pomóc, a przecież miesiączka nie musi boleć - powiedziała PAP prezes Fundacji Pokonać Endometriozę, Lucyna Jaworska Wojtas.

  Endometrioza to choroba, która dotyka wielu kobiet, najczęściej w wieku 28-35 lat. Jest trudna do zdiagnozowania, powoduje duże dolegliwości, ból i często utrudnia zajście w ciążę. O przyczynach, objawach i najnowocześniejszych metodach leczenia w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z ginekolog, dr Anną Golką-Leszczyńską.

  Mary Komasa, a właściwie Maria Wiktoria Komasa-Łazarkiewicz, zostanie mamą. Tą radosną wieścią podzieliła się podczas uroczystej premiery swojego najnowszego singla i teledysku "Pull Me Up". To wspaniała wiadomość, ponieważ wokalistka od lat zmaga się z endometriozą.

  Historia Wiktorii Skrzeczyńskiej porusza. Siedem lat czekała na właściwą diagnozę. Siedem lat pełnych bólu, diagnostyki, szukania właściwego lekarza. Młoda kobieta nie poddaje się. Nie chce dłużej leżeć w łóżku, wyjąc z bólu co 26 dni. Chce żyć normalnie, bez cierpienia. I co najważniejsze, chce być matką. Pomimo endometriozy.

  Mary Komasa, a właściwie Maria Wiktoria Komasa-Łazarkiewicz, to polska wokalistka, która solidaryzuje się z kobietami i często zabiera głos na tematy społeczne. Ostatnio udzieliła szczerego wywiadu, w którym opowiedziała o swojej walce z chorobą. Czym jest endometrioza?

  Sharon Stone jest najlepszym dowodem na to, że z każdej opresji można wyjść obronną reką. Gwiazda "Nagiego instynktu" musiała zmierzyć się nie tylko z poważną chorobą, ale też z walką o prawa rodzicielskie. Teraz zdecydowała się opowiedzieć o swoich przeżyciach.

  Już co dziesiąta kobieta cierpi na endometriozę - pokazują badania. Mimo że same panie wiedzą o chorobie całkiem sporo, to na postawienie prawidłowej diagnozy czekają bardzo długo. Co trzeba wiedzieć o endometriozie? Czy przekreśla szanse kobiety na bycie matką? Rozmawiamy o tym z ginekolożką Magdaleną Bielą.

  Karolina Szymczak, żona aktora Piotra Adamczyka, to aktorka, modelka i studentka psychologii klinicznej. 29-latka znana z filmu "Polityka" od dawna zmaga się z endometriozą - podstępną, nierzadko źle diagnozowaną chorobą, która dotyczy milionów kobiet na całym świecie. Niedawno Karolina przeszła operację, a teraz zamierza wspierać inne pacjentki. Na czym polega endometrioza? Jak przebiega leczenie? To w naszym programie wyjaśniała dr Katarzyna Skórzewska.

  Karolina Szymczak opowiedziała na Instagramie o swoich problemach zdrowotnych. Żona Piotra Adamczyka zdecydowała się poddać operacji. Teraz zachęca inne kobiety do badań i chce udzielać im wsparcia psychologicznego.

  Endometrioza to choroba, która polega na tym, że endometrium, czyli błona śluzowa macicy znajduje się tam, gdzie nie powinna. Najczęściej ginekolodzy namierzają ją w jajnikach lub w obrębie miednicy. Zdarza się, że endometrium pojawia się w nietypowych miejscach, jak jelito grube czy pęcherz żółciowy, a nawet w płucach czy mózgu. Patogeneza tej choroby jest na dzień dzisiejszy nieznana. Czym jest teoria wstecznego miesiączkowania? Czy może to być przyczyna endometriozy? Choroba często przebiega bezobjawowo. Jak w takim razie rozpoznają ją lekarze? I czy jest to choroba uleczalna?

  Endometrioza dotyka ponad miliona Polek. Czym jest ta choroba? Dlaczego można ją traktować jako zmianę złośliwa? Jakie są jej objawy? Dlaczego jest groźna dla zdrowia? Jak ją leczyć? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN specjalistę ginekologa, eksperta w dziedzinie leczenia endometriozy dra nauk med. Mikołaja Karmowskiego.