Jest nadzieja dla kobiet cierpiących na endometriozę. "Ta choroba jest niewidoczna w systemie zdrowia"

Kobieta z termoforem
Jest nadzieja dla kobiet chorych na endometriozę
Źródło: Peter Dazeley/GettyImages

Dotychczas w Polsce nie było systemu leczenia endometriozy. Wraz z powstaniem Zespołu do spraw Diagnostyki i Leczenia Endometriozy pojawiła się jednak nadzieja na zmianę trudnej sytuacji pacjentek. Jakie propozycje wystosowali eksperci? Czy rząd podejmie działanie w tej sprawie? Temat został podjęty w "Faktach" TVN.

Ginekologia

Ginekologia

dr Joanna Bonarek-Sztaba, Aneta Grzegorzewska
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ważne badania, o których trzeba pamiętać
Ważne badania, o których trzeba pamiętać
Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu
Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu
W kobiecym interesie
W kobiecym interesie
Samobadanie piersi - instrukcja
Samobadanie piersi - instrukcja
Niezwykła misja krakowskich ginekologów
Niezwykła misja krakowskich ginekologów
Sandra Kubicka o walce z PCOS
Sandra Kubicka o walce z PCOS
Skąd się biorą bolesne miesiączki?
Skąd się biorą bolesne miesiączki?
Czym jest zespół policystycznych jajników?
Czym jest zespół policystycznych jajników?

Zespół złożony z lekarzy, ekspertów i przedstawicielek pacjentek pracował nad rozwiązaniami dotyczącymi leczenia endometriozy przez rok. Został powołany przez poprzedniego ministra zdrowia po wielu apelach środowiska ginekologicznego. Jakie są efekty ich pracy?

Szansa na stworzenie systemu leczenia endometriozy w Polsce

Zespół ekspertów wydał zalecenia dotyczące organizacji leczenia endometriozy w naszym kraju.

- To są bardzo cenne zmiany, to jest przełom historyczny w Polsce - powiedziała w "Faktach" TVN Lucyna Jaworska-Wojtas, prezeska Fundacji "Pokonać Endometriozę" i członkini Zespołu do spraw Diagnostyki i Leczenia Endometriozy.

- Jest szansa, że będziemy krajem, w którym ta opieka będzie chyba najlepiej na świecie rozwiązana - zaznaczył profesor Krzysztof Czajkowski, konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii, przewodniczący Zespołu do spraw Diagnostyki i Leczenia Endometriozy. 

Endometrioza - na tę chorobę cierpi co 10. kobieta

Endometrioza to poważna choroba, na którą cierpi co 10. kobieta na świecie. U osoby chorej na to schorzenie, tkanka macicy wydostaje się poza macicę i - podobnie jak nowotwór - rozprzestrzenia się po organizmie, zarastając kolejne narządy. W efekcie kobieta cierpiąca na endometriozę odczuwa ogromny ból. Choroba ta powoduje również niepłodność.

Choć jest to bardzo powszechna choroba, nie istniał dotychczas w Polsce żaden system jej leczenia. - Pacjentki z endometriozą wydają się być bardzo niedodiagnozowane - uważa doktor habilitowany Tomasz Marjański, chirurg klatki piersiowej i członek Zespołu do spraw Diagnostyki i Leczenia Endometriozy.

- Ta choroba, mówiąc wprost, jest niewidoczna w systemie zdrowia - podkreślił doktor habilitowany Paweł Basta, ginekolog i onkolog oraz członek Zespołu do spraw Diagnostyki i Leczenia Endometriozy.

Nowy system leczenia endometriozy - propozycje ekspertów

Eksperci z Zespołu do spraw Diagnostyki i Leczenia Endometriozy wytypowali siedem głównych problemów związanych z leczeniem tej choroby w naszym kraju.

Są to:

  • brak rozwiązań systemowych,
  • brak refundacji leków,
  • brak odpowiedniej wyceny zabiegów,
  • brak wytycznych,
  • brak wiedzy,
  • brak statystyk.

- Uzyskanie w zaawansowanych przypadkach rzeczywiście fachowej pomocy jest w Polsce bardzo trudne albo bardzo kosztowne - zaznacza profesor Krzysztof Czajkowski. Teraz pojawiła się szansa na zmianę sytuacji kobiet chorych na endometriozę. Zespół zaproponował m.in. utworzenie ośrodków wysokospecjalistycznych, które miałyby być zorganizowane trzystopniowo i holistycznie. Mieliby w nich pracować lekarze różnych specjalności. Do dyspozycji pacjentek byłyby też poradnie bólu i profesjonalne doradztwo żywieniowe. - To nie powinni być przypadkowi ginekolodzy i lekarze, tylko ci, którzy rzeczywiście znają się na tej chorobie - podkreśliła Lucyna Jaworska-Wojtas.

Wśród propozycji zespołu znalazło się też utworzenie tak zwanej "karty endo", podobnej do tej, którą posiadają osoby chore onkologicznie. - Po to, aby pacjentki z endometriozą miały prostszą drogę od objawów do diagnozy i do rozpoczęcia leczenia - wyjaśnił doktor habilitowany Tomasz Marjański.

Do wprowadzenia zmian niezbędna jest jednak dobra wola polityków. Czy system zostanie wdrożony, zależy od Ministerstwa Zdrowia i decydentów. Więcej na ten temat przeczytacie na stronie fakty.tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości