Tabletka "dzień po" budzi wiele emocji wśród Polaków. Prezydent Andrzej Duda nazwał ją nawet "bombą hormonalną". Czym dokładnie jest pigułka awaryjna? Kiedy powinno się ją zastosować, by była skuteczna? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr Wojciech Falęcki.
Mity i fakty o tabletce "dzień po"
Sejm przyjął ustawę dotyczącą tabletki "dzień po" i wysłał ją do Senatu. Lek ma być dostępny bez recepty od 15. roku życia. Ostateczny los ustawy będzie zależał również od prezydenta Andrzeja Dudy, który nazwał pigułkę "bombą hormonalną".
W Dzień Dobry TVN ginekolog dr Wojciech Falęcki wyjaśnił, czy słowa głowy państwa pokrywają się z rzeczywistością. Czym jest tabletka "dzień po"? - Są to dwa preparaty, które są dostępne na rynku. Nie wdając się w komercyjne rzeczy, jeden się nazywa levonorgestrel, drugi to octan ulispristalu. To są leki, które hamują owulację albo zagęszczają śluz szyjkowy - powiedział ekspert.
- Nie może dojść do zapłodnienia, nie może dojść do zagnieżdżenia się komórki jajowej, bo też [tabletki "dzień po" - przyp. red.] powodują zmiany w endometrium. [...] Ta tabletka nie powoduje poronienia, nie jest tabletką wczesnoporonną, to zupełnie inny lek, inne działanie - zaznaczył ginekolog.
Pigułka na sytuacje awaryjne
Kiedy możemy skorzystać z tabletki "dzień po", by była skuteczna?
- W zależności od preparatu są dwie daty. Jeżeli chodzi o levonorgestrel, to jest do 3 dni, a Lipristal do 5 dni, ale nie zwlekajmy, gdy mamy niezabezpieczony stosunek albo wtedy, kiedy antykoncepcja klasyczna lub tabletkowa zawiodła. Największa skuteczność jest naprawdę dzień po stosunku, 12-24 godziny po. Później ta skuteczność zdecydowanie spada - tłumaczył doktor.
Czy tabletka "dzień po" jest tzw. bombą hormonalną? - To jest dosyć duża dawka, jednak nie jest żadną bombą albo mieszanką, ani szkody pacjentce nie zrobi, a jeżeli chodzi o działanie niepożądane, bo każdy lek ma działanie niepożądane, czyli to są bóle głowy, nudności, wymioty, to też nie spowoduje rozregulowania cyklu miesiączkowego, co najwyżej może opóźnić krwawienie już następne - dodał ginekolog.
Zobacz całą rozmowę w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ponad 40 dzieci zatruło się salmonellą. Źródłem zakażenia mogło być popularne danie
- Spędź jakościowy czas z dziećmi na treningu. Qczaj prezentuje ćwiczenia dla najmłodszych
- W młodym wieku uzależniła się od pracy. "Mam 30 lat i pierwszy raz jestem w związku"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News