W młodym wieku uzależniła się od pracy. "Mam 30 lat i pierwszy raz jestem w związku"

Pracoholizm - po czym go poznać? Symptomy i leczenie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pracoholizm - jedyny pochwalany społecznie nałóg?
Pracoholizm - jedyny pochwalany społecznie nałóg?
Dlaczego zastraszamy samych siebie?
Dlaczego zastraszamy samych siebie?
Dorota Gardias o zdrowiu psychicznym
Dorota Gardias o zdrowiu psychicznym
Jak dążyć do samorozwoju, by sobie nie zaszkodzić?
Jak dążyć do samorozwoju, by sobie nie zaszkodzić?
Przez social media wylądował w szpitalu psychiatrycznym
Przez social media wylądował w szpitalu psychiatrycznym
Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie, a według CBOS w przypadku aż 19% z nas może to skutkować uzależnieniem. To właśnie o pracoholizmie w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z psycholożką Sonią Ziembą-Domańską i Olimpią Jenczek, która zmagała się z tą przypadłością.

Uzależnienie od pracy

Goszcząca w studiu Dzień Dobry TVN Olimpia Jeneczek uświadomiła sobie, że zmaga się z pracoholizmem ok. 4 lat temu. Sygnały jednak, jak dziś zauważa, pojawiały się znacznie wcześniej. - 4 lata temu doznałam epizodu depresyjnego i stanów lękowych i to był taki moment, w którym zobaczyłam, że praca wpływa już nie tylko na moje relacje, ale też na zdrowie bardzo mocno - przyznała.

Gościni naszego programu pracuje jako freelancerka, zajmuje się komunikacją w mediach społecznościowych. Możliwość wypełniania obowiązków z każdego miejsca na świecie i związana z tym elastyczność dają wyłącznie pozorny komfort. - To powoduje, że pracujemy cały czas - wyjaśniła Olimpia.

- Możemy być na wakacjach, ale odbierać maile, wysyłać SMS-y, czyli cały czas jesteśmy podłączeni. Nie ma wtedy rozdziału między tym, że odpoczywamy, a pomiędzy tym, że pracujemy. To zaczyna się zlewać w jedno i robić taką codzienność. Tak naprawdę żyjemy, pracując, życie to praca wtedy - sprecyzowała Sonia Ziemba-Domańska.

Czym jest pracoholizm?

Kiedy przekraczamy granicę między pracowitością a uzależnieniem? - Zazwyczaj nie zauważamy tego od razu. Ktoś nam może powiedzieć, że np. jesteśmy cały czas w pracy, nie potrafimy się od tego oderwać, ktoś nam mówi: "stop", a my nie umiemy tego zrobić. To nie jest tak, że powiemy sobie: "dobra, pracujemy, a potem odpoczywamy". Nie, nie potrafimy odpoczywać - mówiła psycholożka.

O symptomach pracoholizmu opowiedziała również Olimpia. Jednym z nich jest brak lub znaczne ograniczenie kontaktów towarzyskich. - Mam 30 lat i pierwszy raz jestem w związku. Przez 8 lat moim partnerem była praca. Nie było przestrzeni na to, żebym w ogóle zbudowała jakąś relację. Tak naprawdę znajomi i bliscy zaczęli mi gdzieś podrzucać informacje, że może mam jakiś problem z pracą - wspominała. - Ja to tłumaczyłam tym, że jestem młoda, że buduję swoją karierę, że teraz muszę włożyć z siebie bardzo dużo i poświęcić czas na pracę - dodała.

W którym momencie zdała sobie sprawę ze swojego problemu? Jakie działania wówczas podjęła? Tego dowiecie się z materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości