Dziennikarska, spowiedzi czy lekarska. Jak wygląda tajemnica zawodowa w praktyce?

Janusz Omyliński, Kamila Ferenc, Jarosław Jabrzyk
Czym jest tajemnica zawodowa?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Tajemnice w relacjach z bliskimi nie kojarzą się najlepiej. Istnieją jednak zawody, które wymagają szczególnej dyskrecji. Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Janusz Omyliński - autor bloga i kanału na YT Lekcjereligii.pl, Kamila Ferenc - mecenaska i adwokataka specjalizująca się w prawach człowieka oraz Jarosław Jabrzyk - dziennikarz "Superwizjera".

Czym jest tajemnica zawodowa?

Tajemnica zawodowa to brak możliwości ujawnienia informacji pozyskanych w ramach wykonywanych obowiązków zawodowych. Niektóre prace wymagają szczególnej dyskrecji, wtedy mówimy o m.in. tajemnicy spowiedzi, adwokackiej, lekarskiej czy dziennikarskiej. Wynika ona z prawa naturalnego, czy kultury - nie zdradza się powierzonych sekretów, prawa kościelnego, które nakłada ciężkie kary za złamanie tajemnicy prawa bożego lub wewnętrznego kodeksu obowiązującego w danej firmie.

Szczególnym przypadkiem jest właśnie tajemnica spowiedzi, obowiązująca księży w kościele katolickim. Janusz Omyliński, zapytany o to, czy kapłan w szczególnych sytuacjach może złamać zasady poufności stwierdził wprost - za złamanie zasad spowiedzi grozi wydalenie z kościoła.

- W żaden sposób nie może, jakkolwiek nie byłoby to drastyczne przewinienie. [...] Tak wygląda prawo kościelne. Gdyby tajemnicy spowiedzi nie było, to ludzie nie chodziliby do spowiedzi i nie mieliby oczyszczenia [przyp. red z grzechu]. [...] Jest to też obciążone karą ekskomuniki - wyjaśniał gość.

Tajemnica adwokacka i dziennikarska. Na czym polegają?

Mecenaska Kamila Ferenc zawodowo zajęła się głośną sprawą pani Joanny z Krakowa. Adwokatka reprezentowała kobietę, która przerwała swoją ciążę i której sytuacja zdrowotna, owiana tajemnicą lekarską, została ujawniona przez jej psychiatrkę funkcjonariuszom służb. Ostatecznie rzecznik praw pacjenta stwierdził, iż było to poważne naruszenie tajemnicy lekarskiej, co wyraził w swojej oficjalnej decyzji. - Lekarka zawiadomiła policję i pogotowie ratunkowe, tłumacząc, że martwi się o stan zdrowia pani Joanny. [...] Powiedziała ratownikom medycznym, policji o tej aborcji. Nie powinna tego robić. To wykraczało poza jej obowiązek, by pacjentce pomóc - tłumaczyła Kamila Ferenc.

W przypadku tajemnicy dziennikarskiej egzekwowanie jej wynika z prawa prasowego. Redaktor jest zobowiązany do tego, by chronić swoje źródła informacji. Znajduje to zastosowanie szczególnie w przypadku dziennikarstwa śledczego. Nie obowiązuje jednak m.in. w przypadku sprawy związanej z zabójstwem, zbrodnią ludobójstwa, terroryzmu lub szpiegostwa.

- Tajemnica daje ludziom, którzy mają wiedzę o przestępstwach, o nadużyciach, pewność, że jak skontaktują się z dziennikarzem, to on dokona wszelkiej staranności, by to źródło ochronić. By w interesie publicznym poinformować ludzi o bardzo ważnych dla nich sprawach - podsumował Jarosław Jabrzyk.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Zofia Wierzcholska

podziel się:

Pozostałe wiadomości