Rachunek sumienia
Katechizm Kościoła katolickiego wskazuje, że przed przyjęciem Komunii Świętej należy znajdować się w stanie łaski. Właśnie dlatego trzeba wcześniej udać się do konfesjonału i wyznać swoje grzechy. Jest pięć warunków dobrej spowiedzi: rachunek sumienia, żal za grzechy, mocne postanowienie poprawy, szczera spowiedź i zadośćuczynienie Bogu i bliźniemu.
Na stronie dobraspowiedz.pl, która jest prowadzona przez kapłana z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, przygotowano listy z pytaniami, które mają pomóc w szczerym rachunku sumienia. Są podzielone na kategorie, m.in. dla kobiet, mężczyzn, młodych dziewcząt i chłopców, matek, cioć, wujków, teściów, teściowych i innych członków rodziny. Pytania przygotowano również dla przedstawicieli różnych grup zawodowych, jak np. urzędników, mechaników samochodowych, kosmetyczek, dziennikarzy, sprzedawców czy pracowników opieki zdrowotnej.
Z czego powinny się spowiadać kobiety?
Rachunek sumienia dla kobiet to lista 50 pytań. Spis zawiera zagadnienia związane nie tylko z wiarą i z wypełnianiem 10 przykazań, ale również z in vitro, stosunkiem do życia poczętego, realizacją powołania do macierzyństwa, a także z wyzywającym strojem.
Przykładowe pytania dla kobiet to:
- Czy nie stawiam jedynie na karierę zawodową, zaniedbując powołanie do małżeństwa i macierzyństwa?
- Czy nie popadam w niezdrową rywalizację?
- Czy w relacjach z mężczyznami jestem czysta w myślach, słowach, gestach i czynach? Czy nie zachowuję się wyzywająco w ubiorze, gestach?
- Czy to co, czynię lub mówię, nie wynika z chęci pokazania się, pochwalenia się innym, jaka jestem dobra, mądra, wspaniała?
- Czy nie popadam w kult ciała?
- Czy jestem skromna i powściągliwa?
- Jaki jest mój stosunek do życia poczętego? Czy nie popieram aborcji lub czy jej nie dokonałam? Czy nie poddałam się metodzie in vitro, aby zostać matką?
- Czy realizuję swoje powołanie do macierzyństwa (fizycznego/duchowego)?
- Czy w swojej kobiecości staram się naśladować Maryję, wzór kobiety?
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zawartość koszyczka wielkanocnego zależy od miejsca zamieszkania. Co do niego włożyć?
- Wielkanoc 2023 i Triduum Paschalne. Kiedy trzeba iść do kościoła?
- Wielki Piątek 2023 - kogo obowiązuje post ścisły w kościele katolickim?
Autor: Justyna Piąsta
Źródło: dobraspowiedz.pl
Źródło zdjęcia głównego: Walter Bibikow/Getty Images