Dokumenty do ślubu kościelnego
Zgodnie z kościelną tradycją ślub powinien odbywać się w rodzinnej parafii panny lub pana młodego. W teorii oznacza to, że chodzi o miejsce, gdzie przynajmniej jedno z nich mieszkało jako dziecko i przystąpiło do najważniejszych sakramentów. Wtedy proboszcz ma dostęp do pakietu dokumentów jednego z nich. Postępując zgodnie z polską tradycją, zaślubiny zwykle organizuje się w miejscowości, z kórej pochodzi panna młoda. Uroczystość może odbyć się poza parafiami narzeczonych, wówczas jednak jest wymagana specjalna zgoda.
W świetle przepisów kanonicznych związek małżeński mogą zawrzeć osoby, "którym prawo tego nie zakazuje". Polskie regulacje stanowią, że narzeczeni muszą być osobami pełnoletnimi, niespokrewnionymi w linii prostej, niebędące rodzeństwem i niezwiązane innym węzłem małżeńskim.
Gdy ma się już to szczęście i nie zamierza się ożenić z własną, zamężną siostrą, można udać się do kancelarii parafialnej, celem ustalenia daty ślubu. Tam proboszcz przygotuje odpowiednie dokumenty i poinformuje o konieczności odbycia nauk przedmałżeńskich oraz złożenia wizyty w poradni rodzinnej. Potrzebna jest również metryka chrztu i zaświadczenie o spowiedzi, które przedstawia się przed uroczystością. Niektórzy księża żądają również dokumentu potwierdzającego przyjęcie sakramentu bierzmowania, nie jest on jednak wymagany a jedynie "zalecany" do przystąpienia do ślubu.
Ślub i wesele
Data wybrana, suknia się szyje, a młodzi posłusznie uczęszczają na nauki przedmałżeńskie oraz odbywają wizyty w poradni rodzinnej, gdzie uczą się naturalnych metod planowania rodziny - tak w wyobrażeniu duchowieństwa wygląda czas spędzany przez wypowiedzeniem sakramentalnego "tak". W rzeczywistości wiele młodych par decyduje się na zakup odpowiednich zaświadczeń. O tym, jak wielki jest popyt na tego typu usługi najlepiej świadczy podaż. W popularnym serwisie ogłoszeniowym po wpisaniu frazy "bierzmowanie" wyszukiwarka zwraca 1000 ofert. Ten sakrament należy do szczególnie poszukiwanych - tylko on umożliwia pełnienie funkcji rodziców chrzestnych.
- Mieliśmy zaplanowany ślub, który przełożyliśmy z uwagi na pandemię - zdradza Agnieszka. - Zaszłam w ciążę i dwa razy przekładaliśmy termin wesela. Ostatecznie się poddaliśmy, ale właściciele hotelu, gdzie miała odbywać się uroczystość, nie chcieli nam zwrócić pieniędzy. Postanowiliśmy więc, że zrobimy tam chrzciny. I tu pojawiły się schody, bo lokalny proboszcz powiedział, że nie ochrzci dziecka, którego rodzice żyją w niesakramentalnym związku. Ani my, ani rodzice chrzestni, nie byliśmy u bierzmowania. Pakiet dokumentów, który obejmował wszystkie zaświadczenia: bierzmowanie, spowiedź, nauki przedślubne itp. kupiliśmy w internecie. Za całość zapłaciliśmy 1000 zł. Przy składaniu zamówienia istniała również możliwość wyboru parafii, z której pochodziły zaświadczenia - dodaje.
Bierzmowanie przez internet
Wszystkie ogłoszenia, które oferują sprzedaż sakramentów, są pisane anonimowo. Z ich autorami można skontaktować się wyłącznie za pomocą portali. "Dzień dobry, chciałbym zapytać o cenę nauk przedmałżeńskich" - wysyłam pierwszą wiadomość. Odpowiedź przychodzi po 5 minutach.
- Witam, nasz kurs nie wymaga państwa udziału - zachęca osoba po drugiej stronie. - To my załatwiamy wszystkie formalności. Do zawarcia sakramentu małżeństwa jest niezbędne odbycie dwóch kursów nauk przedmałżeńskich wraz z wizytą w poradni rodzinnej oraz jest wymagany dzień skupienia - wyjaśnia, zapewniając, że wszystkie dokumenty poświadczą mój osobisty udział w wymaganych szkoleniach.
Poniżej wiadomości dołączony jest cennik.
- Koszt nauk przedmałżeńskich wraz z poradnią rodzinną oraz dniem skupienia 300zł / para
- Koszt nauk przedmałżeńskich wraz Poradnią Rodzinną 250zł / para
- Koszt samego kursu przedmałżeńskiego 200zł / para
- Koszt samej poradni rodzinnej 150zł / para
- Koszt bierzmowania 200zł / osoba
- Koszt dzień skupienia 100zł / para
- Komplet świadectwo oraz spowiedź rodzica chrzestnego 200z ł/ osoba
- Świadectwo rodzica chrzestnego 100zł / osoba
- Spowiedź rodzica chrzestnego 100zł / osoba
Wysyłka za pobraniem. Istnieje możliwość sprawdzenia zawartości paczki za dodatkową opłatą. Aby uzyskać świadectwo bierzmowania, wystarczy podać imię, nazwisko, datę urodzenia, datę chrztu i numer aktu, nazwę parafii oraz dane osobowe świadka chrztu. Pakiet małżeński wymaga danych dotyczących daty ślubu, imion i nazwisk narzeczonych i adresu parafii.
- Dokumenty są podpisane i podstemplowane przez osoby do tego uprawnione i oczywiście macie państwo wszystko opatrzone w stemple wodne, które są podstawą uznania dokumentów za autentyczne - zapewnia mnie inny sprzedawca. - Jest to pełne zaświadczenie potrzebne do udzielenia sakramentu plus spowiedź, którą trzeba odbyć tuż przed chrztem. Z tym dokumentem wystarczy pójść do proboszcza i nic więcej nie jest konieczne - podkreśla.
Ponad 500 lat po tym, jak Marcin Luter zaprotestował przeciwko sprzedawaniu odpustów, chciałoby się powiedzieć, że jesteśmy w tym samym miejscu. Wówczas jednak było jasne, kto z kupczenia rozgrzeszeniem czerpał korzyści. Paczka, którą przywozi kurier, jest nadana z nieistniejącego adresu. Dar z nieba? Nie sądzę. Pewne jest natomiast, że na sądzie ostatecznym apelacji nie będzie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Anoreksja seksualna może wywołać kryzys w związku. Dotyczy co czwartej kobiety
- Jacek Rozenek wspomina udar, który zmienił jego życie. "Byłem sam. 4,5 godziny spędziłem na parkingu"
- "Wracam do domu i wiem, że go nie ma". Ewa Szykulska wspomina zmarłego niedawno męża
Autor: Adam Barabasz
Źródło zdjęcia głównego: E+