Hipolibidemia - co to jest?
Hipolibidemia nazywana jest także zespołem obniżonego popędu seksualnego, oziębłością seksualną czy seksualną anoreksją. Zaburzenie charakteryzuje się spadkiem, a niekiedy także i całkowitym brakiem potrzeby podejmowania aktywności seksualnej. Według, przytoczonych przez serwis kobieta.wp.pl, badań prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza, "w Polsce problem hipolibidemii dotyczy co czwartej kobiety w okresie aktywności seksualnej" - około 10% pań w wieku do 24 lat oraz 67% powyżej 45. roku życia. Zdaniem ekspertów, niechęć do współżycia może mieć charakter pierwotny lub wtórny, nabyty w trakcie doświadczeń seksualnych.
Dolegliwości właściwe anoreksji seksualnej często niosą za sobą dodatkowe problemy, chociażby w postaci uciążliwego dyskomfortu psychicznego czy trudności w nawiązywaniu relacji. Zdarza się także, że nieprzychylne podejście do zbliżeń z partnerem skutkuje poważnym kryzysem w związku. Udowadnia to historia 27-letniej Agnieszki.
Anoreksja seksualna i jej wpływ na romantyczną relację
Problemy Agnieszki zaczęły się dwa lata po ślubie. Wcześniej wybranek kobiety zdawał się akceptować wykazywany przez nią brak zainteresowania współżyciem. Dopiero z upływem czasu zaczął dostrzegać potrzebę wprowadzenia zmian, a co za tym idzie namawiać ukochaną na wizytę u specjalisty.
- Mamy z tego powodu kryzys małżeński. Mąż jest zdania, że powinnam zgłosić się do psychologa lub seksuologa, tylko dlaczego ja? Może taka jest moja natura, mam mniejsze potrzeby i tyle. Seks nie jest przecież najważniejszy na świecie - stwierdziła 27-latka w rozmowie z serwisem WP Kobieta, jednocześnie opisując swoje doświadczenia związane z hipolibidemią.
- Dla mnie seks może nie istnieć. Ja go nie inicjuję, bo po prostu nie mam ochoty. Wystarczy mi sama obecność męża, jego pocałunki, przytulenie. Kochamy się raz na parę tygodni, czasem częściej, ale robię to dla męża, nie wynika to z moich wewnętrznych potrzeb - wyjaśniła Agnieszka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Poznali się dekadę temu. On miał 15 lat, a ona 52. Dziś nietypowi małżonkowie starają się o dziecko
- Śmierć podczas seksu. Kto należy do grupy ryzyka?
- Partner chce sam jechać na urlop. Czy odpoczynek od związku może poprawić relację?
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło: kobieta.wp.pl, welbi.pl
Źródło zdjęcia głównego: fotostorm/Getty Images