Związki i seks

Śmierć podczas seksu. Kto należy do grupy ryzyka?

Związki i seks

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
abczdrowie.pl
Kobieta i mężczyzna całują się w łóżku

"Zabójczy seks" - brzmi intrygująco i filmowo, ale w rzeczywistości nie oznacza wcale niesamowitych doznań cielesnych, a dosłownie śmierć poniesioną na skutek zbliżenia. Przykłady? 63-letni Maurizio Zanfanti zmarł w samochodzie podczas stosunku z 23-latką, a 35-letni Charles Majawa stracił życie przez "nadmierny orgazm" w trakcie seksu z prostytutką. Naukowcy przyjrzeli się dziesiątkom podobnych przypadków i wyciągają wnioski. Istnieje szczególna grupa ryzyka.

Śmierć podczas seksu - statystyki

Sekcja zwłok Charlesa Majawy wykazała, że mężczyzna zmarł na skutek "nadmiernego orgazmu, który spowodował pęknięcie naczyń krwionośnych w mózgu". Konsekwencji zdrowotnych, które wynikają ze zbyt przyjemnych i zarazem męczących dla organizmu doznań cielesnych, może być znacznie więcej. Należą do nich między innymi:

  • patologie mięśnia sercowego;
  • tzw. zespół nagłej śmierci sercowej, czyli nieprawidłowy rytm pracy serca;
  • rozwarstwienie aorty.

Intymne rozmowy na dziendobry.tvn.pl

Ewa Zawada o presji, marzeniach i zaburzeniach lękowych
Ewa Zawada o presji, marzeniach i zaburzeniach lękowych
wideo 2/19

Jak podaje abczdrowie.pl, sprawie przyjrzeli się niemieccy badacze, którzy odkryli, że na 32 tysiące nagłych zgonów odnotowano jedynie 0,2 proc. tych, do których doszło podczas stosunku seksualnego. Statystyki są więc dość optymistyczne, a prawdopodobieństwo śmierci niewielkie.

Brytyjscy naukowcy ze St. George's University of London zawęzili obszar analiz wyłącznie do zgonów, których przyczyną były patologie serca. Uzyskany przez nich wynik jest równie uspokajający - jedynie 0,2 proc. z 6,8 tys. przypadków śmiertelnych (zarejestrowanych jako wynik nieprawidłowości pracy mięśnia sercowego) dotyczyło zgonów w trakcie sfinalizowanego orgazmem zbliżenia cielesnego lub do godziny po jego zakończeniu.

Śmierć podczas seksu. Kto jest w grupie ryzyka?

Śmierć podczas stosunku seksualnego częściej ponoszą mężczyźni. Jak podaje portal abczdrowie.pl, problem ten dotyczy głównie panów pomiędzy 55. a 60. rokiem życia. Ale badacze z Baylor College of Medicine w Houston zgłębili temat i doszli do jeszcze ciekawszych wniosków.

Pod kierownictwem prof. Glenna Levine'a przeanalizowali 6 tysięcy nagłych zgonów, z których zaledwie 0,6 proc. (czyli około 36 przypadków) miało miejsce w trakcie seksu. Co interesujące, aż 93% z tych kilkudziesięciu epizodów dotyczyło starszych mężczyzn, którzy uprawiali seks z kochankami i ogólnie z kobietami, z którymi nie byli w związku małżeńskim i które nie zaliczały się do grona ich stałych partnerek. Jak widać, również w tym przypadku wierność popłaca.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: abczdrowie.pl

Źródło zdjęcia głównego: Witthaya Prasongsin/Getty Images

Pozostałe wiadomości