Przyjęło się uważać, że młoda dziewczyna, która posiada "błonę dziewiczą" jeszcze nigdy nie uprawiła seksu i nie ma doświadczeń seksualnych. Tymczasem prawda jest bardziej skomplikowana, bo "błona dziewicza" wcale nie jest błoną, a do jej "przebicia" może dojść nie tylko w czasie stosunku. Zatem, czym właściwie jest?
Błona dziewicza, czyli co?
Odpowiedzi na te pytania postanowili udzielić twórcy profilu na Facebooku WdŻ dla zaawansowanych. Autorzy zamieszczonego tam wpisu wyjaśniają, że tzw. błona dziewicza wcale nie jest błoną. - Słowo "błona" kojarzy się najczęściej z powierzchnią, która zamyka jakiś obszar, jak np. błona komórkowa. Tak zwana błona dziewicza zazwyczaj taka nie jest, chociażby ze względu na konieczność wydostawania się wydzieliny menstruacyjnej - czytamy w poście.
Intymne rozmowy na dziendobry.tvn.pl
Intymne rozmowy na dziendobry.tvn.pl
Co ciekawe, jej obecność lub brak wcale nie są wyznacznikiem tego, czy dziewczyna ma już za sobą pierwsze doświadczenia seksualne. - Po pierwsze to nie jest zamknięta powierzchnia, a bardziej fałd [...], choć może mieć bardzo różne kształty - czytamy. Dodatkowo struktura ta jest bardzo elastyczna i do jej przerwania może dojść w bardzo różnych sytuacjach, np. podczas intensywnego wysiłku fizycznego.
Wbrew obiegowej opinii jej przebicie nie oznacza też, że "błona" znika. Po "uszkodzeniu" błona może ponownie się zrosnąć. Zdarza się, że obserwuje się ją u "osób, które rodziły drogami natury". - Czyli, że rozciągnęła się do 10 cm średnicy i nadal przetrwała. Ale najczęściej po jakimś czasie przestaje być zauważalna - czytamy we wpisie.
Błona dziewicza - jak powinna się nazywać?
Problematyczna jest również sama nazwa, która jak się okazuje jest niezgodna z wiedzą medyczną, tym samym nie powinno się używać tego terminu. Dlatego, coraz częściej specjaliści posługują się słowem "hymen" lub dosłownym tłumaczeniem z norweskiego: "wieniec waginalny".
Autorzy wpisu poruszyli także kwestię krwawienia, które występuje po tzw. pierwszym razie. Wiele osób uważa, że musi się ono pojawić, jednak nie jest to reguła. Co ciekawe, nawet jeśli się pojawi, to jego źródłem wcale nie musi być hymen. - Czasem związana jest ono z obtarciami - ludzie się spieszą, stresują i nawilżenie nie jest wystarczające. Dlatego warto użyć lubrykantu - czytamy.
Autorzy profilu obalili również mit dotyczący zachowania się "błony dziewiczej" w czasie pierwszego stosunku.
Zobacz także:
- Infekcje intymne występują również u małych dziewczynek. Co je wywołuje?
- Zaburzenia miesiączki po COVID-19. Czy powodują bezpłodność?
- Cierpiała z powodu bolesnych miesiączek. Po latach dowiedziała się, że ma podwójną macicę
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: WdŻ dla zaawansowanych
Źródło zdjęcia głównego: Doucefleur/Getty Images