Mało która pani zdaje sobie sprawę, że nadejście chłodniejszych dni może niekorzystnie wpływać na zdrowie części intymnych. Nie chodzi jednak o samą niską temperaturę, a nawyki, które spora grupa praktykuje w tym okresie. Czego lepiej nie robić i na co zwrócić szczególną uwagę?
Jaki śluz przed okresem może być pierwszą oznaką ciąży? Kiedy wodnisty śluz wydzielany jest fizjologicznie? Obserwacja śluzu szyjkowego informuje nie tylko o płodności kobiety podczas planowania ciąży z wykorzystaniem naturalnym metod planowania rodziny, może być również przydatna w ocenie stanu zdrowia kobiety, choćby we wczesnej diagnostyce zapalenia pochwy.
Co na to lekarze?
"Ten konkretny probiotyk nie został szczególnie dobrze zbadany w odniesieniu do zdrowia pochwy".
Kobieta odkryła swoją przypadłość przez przypadek.
Uczestniczka zagrała na flecie intymną częścią ciała.
Wydzielina z pochwy jest zupełnie naturalnym, fizjologicznym zjawiskiem. Jej wygląd i zapach jest zależny w głównej mierze od fazy cyklu miesiączkowego. Warto wiedzieć, jak wygląda normalna, prawidłowa wydzielina z pochwy, a jaka świadczy o stanie zapalnym i wymaga leczenia.
Przyjęło się uważać, że młoda dziewczyna, która posiada "błonę dziewiczą" jeszcze nigdy nie uprawiła seksu i nie ma doświadczeń seksualnych. Tymczasem prawda jest bardziej skomplikowana, bo "błona dziewicza" wcale nie jest błoną, a do jej "przebicia" może dojść nie tylko w czasie stosunku. Zatem, czym właściwie jest?
Od kilku dni coraz więcej mówi się o specyfiku "perły księżniczki" i ma pomagać uporać się z infekcjami intymnymi. Czy faktycznie tak jest? Co znajduje się w jego składzie? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr n. med. Maciejem Jędrzejko, ginekologiem.
Jak starzeją się okolice intymne?
Suchość w pochwie w ciąży dotyczy dużej liczby kobiet. Dla większości jest to jednak dolegliwość bardzo krępująca. Obecnie na rynku farmaceutycznym istnieje wiele wyrobów medycznych, takich jak lubrykanty, dzięki którym łatwo można sobie poradzić z tym problemem.
Co to za przypadłość i czy zawsze wymaga leczenia?
Plastyka warg sromowych jeszcze do niedawna była tematem tabu. Coraz więcej z nas ma odwagę przyznać się do dyskomfortu w tych okolicach, a także coś z tym problemem zrobić. Z pomocą kobietom przychodzi labioplastyka.
MRKH to zespół wad rozwojowych, obejmujący brak lub znacznego stopnia niedorozwój pochwy i macicy. Dotyka jedną na cztery, pięć tysięcy kobiet. O to, jak można pomóc kobietom z zespołem MRKH i jaka jest jego geneza zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: ginekolog dr n. med. Karinę Kapczuk i dziennikarkę, organizatorki konferencji na temat MRKH Jolantę Drzewakowską.
Dzięki niemu wiele kobiet może znów cieszyć się udanym życiem erotycznym. Gościem Dzień Dobry TVN był dr Krzysztof Gojdź, lekarz medycyny estetycznej, który wykonuje zabieg laseroterapii pochwy. Na czym ten zabieg polega, ile trwa i, które kobiety powinny się mu poddać?
Rekonstrukcja błony dziewiczej, korekta warg sromowych większych i mniejszych. Operacja pochwy, plastyka wzgórka łonowego. Coraz większą popularnością cieszy się waginoplastyka. Jakie najczęściej wykonuje się zabiegi na tej partii ciała? Jakie są najczystsze przyczyny zmian w wyglądzie sfer intymnych u kobiet? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był dr n. med. Rafał Kuźlik, specjalista położnictwa i ginekologii.