Nieprawidłowy wygląd, zapach czy konsystencja upławów mogą jednak świadczyć także o stanie zapalnym sfer intymnych. Jak wyglądają prawidłowe upławy z pochwy? Co powinno nas zaniepokoić? To wiedza podstawowa dla każdej kobiety dbającej o swoje zdrowie.
Cykl miesięczny kobiety i jego wpływ na wydzielinę z pochwy
Każde odstępstwo od normy należy traktować jako sygnał od organizmu, że dzieje się coś niepokojącego. Jaka powinna być prawidłowa wydzielina z pochwy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, wszystko zależy bowiem od fazy cyklu miesiączkowego.
Warto więc wiedzieć, jak się zmienia wydzielina w trakcie miesiąca i co jest naturalne. Jeśli wszystko jest w porządku, śluz z pochwy powinien być przezroczysty, bezwonny, średnio obfity, bez grudek. W czasie cyklu miesiączkowego pojawia się śluz płodny i niepłodny. Kilka dni przed owulacją możemy zaobserwować śluz bezbarwny, bezwonny, o konsystencji białka jaja kurzego – to właśnie śluz płodny, który zanika około 18 dnia cyklu. Jest on dosyć obfity i czasem, dla własnej higieny, należy w tym czasie używać wkładek intymnych.
Po owulacji białe upławy zaczynają się nieco zmieniać. Stają się lepkie, kleiste, mętne. Białe lub kremowe upławy przed miesiączką są zupełnie naturalne. Taki śluz pojawia się do momentu wystąpienia miesiączki, a niekiedy trwa przez kilka dni po jej zakończeniu.
Śledzenie wyglądu wydzieliny z pochwy jest przydatne nie tylko z punktu widzenia naszego zdrowia, ale także ze względu na to, że informuje nas, kiedy występują dni płodne, a kiedy niepłodne – to ważna informacja dla osób stosujących naturalne metody planowania rodziny.
Wszystko, co trzeba wiedzieć o menopauzie
Białe upławy w ciąży
Biała wydzielina z pochwy w czasie ciąży jest całkowicie naturalna i nie stanowi powodu do zmartwienia, o ile nie towarzysza jej świąd czy pieczenie pochwy i sromu. Białe upławy w ciąży są spowodowane działaniem hormonów, które pobudza wydzielanie śluzu.
Zdarza się, że białe upławy we wczesnej ciąży są jej pierwszym objawem, często najwcześniejszym. Utrzymują się aż do porodu. Upławy te są podobne do tych, które występują normalnie w czasie cyklu miesiączkowego kobiety. Śluz z pochwy stanowi ochronę przed infekcjami, pomaga też utrzymać prawidłową florę bakteryjną w pochwie.
Upławy w ciąży mogą być uciążliwe dla kobiety, dlatego warto skorzystać z wkładek do bielizny. Powodem do niepokoju są upławy, które mają inny kolor, przykry zapach, towarzyszy im swędzenie lub ból podbrzusza - należy pamiętać, że infekcje intymne w ciąży są szczególnie niebezpieczne.
Białe upławy - kiedy świadczą o stanie zapalnym?
Pamiętajmy, że najważniejsze jest wczesne rozpoznanie nieprawidłowych upławów - daje to nam szansę na szybkie wyleczenie infekcji i pozbycie się problemu. Z tego względu warto obserwować swój organizm i nie ignorować pierwszych objawów. Niepokojąca jest każda zmiana koloru, wyglądu, zapachu.
Gęste, białe upławy z pochwy świadczą o infekcji okolic intymnych. Niestety, niedoleczone infekcje intymne mają skłonność do nawrotów. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie, diagnoza i odpowiednie leczenie. Nie starajmy się walczyć z zakażeniem na własną rękę, zwłaszcza, że samodzielnie trudno jest rozpoznać, czy mamy do czynienia z infekcją grzybiczą czy bakteryjną, gdyż każdą z nich leczy się zupełnie inaczej.
Białe upławy i ból podbrzusza świadczą często o infekcji dróg rodnych albo zakażeniu układu moczowego. Białe serowate upławy z grudkami występują w przypadku zakażenia grzybiczego, zwłaszcza drożdżycy, wywołanej przez grzyby z rodzaju Candida. Objawia się ona także silnym świądem i pieczeniem. Leczenie polega na podaniu leków lub czopków dopochwowych. Stosuje się także maść łagodzącą swędzenie. O zakażeniu grzybiczym mogą świadczyć także rzadkie lub wręcz wodniste upławy.
Z kolei obfite upławy o zabarwieniu białoszarym świadczą zazwyczaj o infekcji bakteryjnej pochwy. Mają one intensywny „rybi” zapach, który może nasilać się po współżyciu. Taka infekcja wymaga podania antybiotyku (doustnie lub dopochwowo).
Jeżeli obserwujemy białe, obfite upławy, którym towarzyszy ból, obrzęk, zaczerwienienie, możemy podejrzewać także alergię. Mogą ją wywoływać zarówno kosmetyki, proszek do prania, jak i podpaski nieprzepuszczające powietrza albo lateksowe prezerwatywy. Jeśli nasze strefy intymne są tak wrażliwe, należy unikać alergenów, myć przy użyciu delikatnych płynów do higieny intymnej oraz nosić przewiewną, bawełnianą bieliznę.
Przede wszystkim pamiętajmy o tym, żeby każdą niepokojącą nas zmianę skonsultować z ginekologiem, który udzieli nam fachowej porady i pomoże rozwiązać intymny problem.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Picie wody przed stosunkiem poprawi wasz seks. Ginekolog wyjaśnia, dlaczego
- Plamienie po stosunku. Kiedy może występować i o czym świadczy?
- Zaburzenia miesiączki po COVID-19. Czy powodują bezpłodność?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: vchal/Getty Images