Z tego artykułu dowiesz się:
- jak wygląda plamienie po stosunku,
- jakie są przyczyny plamienia po stosunku,
- upławy - kiedy wskazują na infekcję,
- jakie badania wykonać, by ustalić przyczynę plamień.
Zdrowie
Jak wygląda plamienie po stosunku
Krwawienie z pochwy może wystąpić zarówno w trakcie, jak i po stosunku. Może także mieć różnorodny charakter:
- niewielkiego plamienia,
- wyraźnego krwawienia,
- śluzu z krwią,
- upławów z krwią.
Każda krwista wydzielina z pochwy, czy też patologia w obrębie narządów rodnych kobiety wymaga konsultacji ginekologicznej, a jeśli lekarz uzna za konieczne, także poszerzenia diagnostyki o dokładniejsze badania w celu ustalenia przyczyny.
Jakie są przyczyny plamienia po stosunku?
Krwawienie po pierwszym stosunku - pojawienie się krwi po pierwszym stosunku jest wynikiem przerwania błony dziewiczej, czyli elastycznego fałdu skóry, znajdującego się w przedsionku pochwy. Grubość błony, jej wygląd są sprawą bardzo indywidualną, dlatego nie zawsze występuje krwawienie, a czasem jest ono tak obfite, że dalsza próba kontynuacji stosunku jest niemożliwa.
Krwawienie po stosunku w ciąży - stosunkowo często występuje, a spowodowane jest nadmiernym przekrwieniem szyjki macicy i błony śluzowej, wywołanymi zmianami hormonalnymi. Wymaga zawsze konsultacji lekarskiej.
Krwawienie kontaktowe - czyli krwawienie w następstwie niewielkich urazów powstałych podczas penetracji. Zbyt intensywny seks, zbyt głęboka penetracja, lub zbyt krótka gra wstępna i związana z tym suchość pochwy prowadzą do otarć i w efekcie do krwawienia. W takim przypadku warto zadbać o wydłużenie gry wstępnej lub użycie lubrykantu nawilżającego, najlepiej na bazie wody, czyli takiego który nie wywoła reakcji alergicznej.
Niewłaściwe dobrana antykoncepcja hormonalna - w tym przypadku na krwawienie po stosunku lub między miesiączkami wpływ ma nieodpowiednia dawka hormonów lub osłabienie ich działania poprzez nieregularne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, palenie papierosów, przyjmowanie ziół, środków przeczyszczających, czy nawet problemy żołądkowe.
Miesiączka - nawet w momencie kiedy miesiączka się już skończyła, odbycie stosunku tuż po jej zakończeniu, może wywołać plamienie. Jest to zupełnie naturalne i niegroźne.
Wady anatomiczne narządów rodnych - jest to fałd śluzówki nazywany przegrodą poprzeczną lub podłużną, powodującą bolesność podczas stosunku oraz obfite krwawienia po.
Infekcje bakteryjne, grzybiczne i choroby przenoszone drogą płciową - zakażenie rzęsistkiem pochwowym, BV ( waginoza bakteryjna), chlamydioza, kandydozy, drożdżaki.
Nadżerki szyjki macicy - czyli ubytki szyjki macicy w wyniku urazu lub zabiegu. Mianem nadżerki często nazywane są błędnie erytroplakia, czy etopia gruczołowa. Jest to stan kiedy nabłonek szyjki macicy przechodzi na tarczę szyjki macicy i z tego nabłonka tworzy się ektopia. Przyczyną mogą być zmiany hormonalne lub cechy wrodzone.
Polipy szyjki macicy - niegroźne zmiany, rzadko usuwane kiedy są niewielkie, większe wymagają interwencji chirurgicznej, ponieważ mogą wywoływać obfite krwawienia podczas stosunku.
Endometrioza - czyli występowanie komórek błony śluzowe macicy poza nią, najczęściej w okolicy pęcherza moczowego, narządów rozrodczych, jelita grubego, okrężnicy.
Stres - powoduje zaciskanie mięśni macicy, a w konsekwencji otarcia, uszkodzenia i krwawienie. Długotrwały może prowadzić do rozregulowania cyklu i krwawień między miesiączkami.
Menopauza i związane z nią zmiany zanikowe śluzówki (antrofia) - są to zmiany fizjologiczne, następujące z wiekiem. Spowodowane są spadkiem poziomu estrogenów.
Zmiany nowotworowe narządów rodnych - bardzo często krwawienie podczas stosunku jest pierwszym objawem raka szyjki macicy, związane jest to z budową powierzchni powstałej zmiany. Jest to nowotwór na który umiera wiele kobiet w Polsce. Wynika to głównie z faktu, iż diagnozowany jest zbyt późno, ponieważ jego wczesne stadium jest całkowicie wyleczalne. Dlatego tak ważna jest kontrola lekarska w przypadku występowania krwawień po stosunku.
Nowotwór pochwy występuje rzadziej. Spowodowany jest zarażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Samo krwawienie, to nie jedyny objaw w przypadku tego nowotworu, towarzyszą mu upławy z krwią i charakterystyczny, bardzo nieprzyjemny zapach oraz ból podczas oddawania moczu. Stosowanie prezerwatywy jest jedynym skutecznym sposobem zapobiegania chorobie.
Jakie badania należy wykonać, jeśli pojawi się plamienie po stosunku
Przede wszystkim, aby ustalić przyczynę krwawień, lekarz musi przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentką, obejmujący takie zagadnienia jak:
- data ostatniej menstruacji,
- wiek w którym wystąpiła pierwsza miesiączka,
- długość i regularność cyklu,
- występowanie krwawienia między miesiączkami,
- liczba partnerów seksualnych,
- przebyte operacje ginekologiczne,
- obecność infekcji przenoszonych drogą płciową,
- wykorzystywanie zabawek erotycznych i lubrykantów,
- czy mogło dojść do gwałtu,
- ostatnie badanie cytologiczne,
- zaburzenia krzepliwości krwi lub inne choroby dodatkowe oraz przyjmowane leki, w tym przeciwzakrzepowe,
- występowanie innych dolegliwości po lub w trakcie stosunku,
- jakość krwawień,
- ilość przebytych ciąż,
- sposób porodu,
- czy występowały poronienia,
- obciążenia genetyczne,
- występowanie upławów.
Upławy - kiedy wskazują na infekcję
Prawidłowa wydzielina z pochwy ma kolor mlecznobiały, jest bezwonna i ma konsystencję kurzego białka. Zmiana zabarwienia, konsystencji oraz zapachu wskazuje na upławy. Są one znakiem, że w narządach rodnych doszło do infekcji. W zależności od czynnika, które je wywołuje, przybierają różne zabarwienie, zmienia się też ich konsystencja i zapach.
- białe - przypominające konsystencją twaróg wskazują na infekcje grzybiczne. W ciąży są dowodem na zakażenie drożdżakami,
- szare - wodniste upławy o charakterystycznym rybim zapachu najczęściej towarzyszą infekcjom bakteryjnym,
- ropne - występują w chlamydiozie,
- żółtozielone - pieniste, o ostrym cuchnącym zapachu, to typowy objaw zarażeniem rzęsistkiem,
- zielone - wskazują na nadżerkę,
- żółtawe lub zielonkawe - o wodnistej konsystencji (często podbarwione krwią) upławy mogą wskazywać na zanikowe zapalenie pochwy.
Po szczegółowym wywiadzie oraz badaniu ginekologicznym lekarz może zalecić dalsza diagnostykę, obejmująca takie badania jak:
- kolposkopia,
- histeroskopia,
- badanie USG dopochwowe,
- badanie czystości pochwy,
- badania w kierunku chlamydii, rzeżączki i kiły.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Skuteczna antykoncepcja długoterminowa - jaką metodę wybrać? "Wazektomia nie jest złym rozwiązaniem"
- Pierwszorzędowe cechy płciowe – gonady i ich znaczenie dla organizmu
- Czekolada może pomóc w odchudzaniu kobietom przechodzącym menopauzę. Zaskakujące odkrycie naukowców
Autor: Patrycja Sibilska
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images