Przyczyny krwawienia po stosunku w ciąży i skutki krwawienia

para na łóżku w bieliźnie
Seks w ciąży
Źródło: nd3000/Getty Images
Widok krwi na bieliźnie podczas ciąży kojarzy nam się głównie z komplikacjami. Nie zawsze tak jest. Przeczytaj, co może powodować krwawienie w czasie ciąży i kiedy ten objaw powinien być niepokojący.

Krwawienie w czasie stosunku lub po zbliżeniu może zdarzyć się wielu kobietom. Przyczyn takiej sytuacji może być wiele. Takie nieoczekiwane krwawienie zawsze jest dla kobiety stresujące. Najwięcej niepokoju wzbudza sytuacja, gdy występuje krwawienie po stosunku w ciąży . Kiedy w czasie ciąży może wystąpić plamienie? Co je powoduje i czy to powód do strachu?

Krwawienie w ciąży - możliwe przyczyny

Widok krwi na bieliźnie dla większości przyszłych mam jest bardzo stresującą sytuacją. Obawiają się wtedy o przebieg ciąży i zdrowie dziecka. To naturalne, ale nie każde plamienie jest oznaką, że dzieje się coś złego.

Przyczyn wystąpienia krwawienia w ciąży może być wiele. Drogi rodne kobiety stają się w tym czasie bardzo mocno unerwione i przez to wyjątkowo delikatne.

Do krwawienia na początku ciąży może dojść nawet krótko po zapłodnieniu. Dzieje się tak, kiedy zarodek zagnieżdżający się w macicy, podrażni naczynie krwionośne. To tzw. krwawienie implantacyjne. Nie występuje ono jednak u każdej kobiety. Jeśli próbujesz zajść w ciążę, wizyta u ginekologa potwierdzi, czy takie krwawienie było wywołane właśnie przez zagnieżdżenie zarodka.

Krwawienie w ciąży może być także skutkiem badania ginekologicznego. Narządy płciowe są wtedy bardziej ukrwione, więc łatwiej dochodzi do ich podrażnienia.

Niestety krwawienie może być również objawem poronienia lub ciąży pozamacicznej. Warto wówczas odwiedzić lekarza, który ustali przyczynę krwawienia.

Krwawienie po stosunku w ciąży

W większości przypadków, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do utrzymywania aktywności seksualnej. Co więcej, niektórym kobietom zbliżenie w tym stanie może dać większą rozkosz. Wiele par powstrzymuje się jednak od współżycia, gdy występuje krwawienie po stosunku w ciąży . Jeśli to zjawiska dochodzi incydentalnie, nie jest powodem do nerwów. W czasie ciąży narządy kobiece są bardziej delikatne, więc łatwiej o podrażnienia i uszkodzenie błony śluzowej. Przyczyną występowania plamienia może być podrażnienie ścianki macicy w czasie seksu. Jeśli krwawienie trwa krótko, a krwi nie jest wiele - nie ma powodu do paniki.

Powodem takiej sytuacji może być także suchość pochwy, która nie jest rzadkością u kobiet w ciąży. Brak odpowiedniego nawilżenia podczas stosunku może powodować otarcia, które mogą delikatnie krwawić. Wskazana jest jednak konsultacja ginekologiczna.

Krwawienie na początku ciąży - czy to powód do niepokoju?

Początek ciąży to dla każdej kobiety bardzo emocjonalny okres. Pojawia się w tym czasie wiele obaw i jeszcze więcej pytań. Krwawienie może powodować paniczny strach o prawidłowy przebieg ciąży. Nie zawsze jednak obawy są uzasadnione. Warto porozmawiać z lekarzem o tym, jakie krwawienie podczas ciąży może występować i kiedy powinno wzbudzić niepokój przyszłych rodziców.

Lekkie krwawienie na początku ciąży , szczególnie, jeśli krew jest jasnoczerwona i pojawia się sporadycznie, nie jest powodem do wpadania w panikę. Zwłaszcza w pierwszym trymestrze takie sytuacje mogą się zdarzać. Należy powiedzieć o nich lekarzowi przy najbliższej okazji, ale taki stan nie wymaga pilnej wizyty. Warto obserwować, w jakich okolicznościach pojawiło się plamienie i przekazać te informacje lekarzowi.

Obfite krwawienie na początku ciąży

O ile delikatne, zwykle jednodniowe plamienie, nie jest przeważnie niczym groźnym, szczególnie na początku ciąży, tak długotrwałe krwawienie powinno się czym prędzej skonsultować ze specjalistą.

Pilnej konsultacji z lekarzem wymaga obfite krwawienie na początku ciąży , ale też na każdym jej późniejszym etapie. Taka sytuacja może wskazywać na komplikacje. Nie zakładaj jednak od razu najgorszego scenariusza. Krwawienie wcale nie musi jeszcze oznaczać poronienia, ale z pewnością będzie wymagało leczenia.

W co dziesiątym przypadku krwawienie w ciąży kończy się poronieniem. Może być ono samoistne - nie wynika z zaniedbania ciąży lecz z obumarcia zarodka. Może to nastąpić, gdy rozwija się on nieprawidłowo. W takiej sytuacji konieczny może być zabieg oczyszczenia macicy celem uniknięcia ewentualnych powikłań.

Nie zawsze poronienie oznacza problemy z donoszeniem kolejnej ciąży. Jeśli jednak problem wystąpił kilkakrotnie, należy wykonać badania, które ustalą przyczynę poronień, a następnie rozpocząć odpowiednie leczenie.

Zobacz także: Seks w ciąży

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!