"Depresję u kobiety w ciąży trzeba leczyć tu i teraz". Jak wygląda farmakoterapia u przyszłych mam?

kobieta w ciąży
Jak wygląda leczenie psychiatryczne u kobiet w ciąży?
Źródło: emituu/Getty Images
Problemy ze zdrowiem psychicznym mogą się przytrafić każdemu z nas, niezależnie od tego, kim jesteśmy i co robimy. Na szczęście dzięki odpowiedniej terapii chorobę można opanować. Jak to leczenie wygląda w przypadku kobiet w ciąży? Czy mogą przyjmować leki, a może do momentu rozwiązania powinny je odstawić? O tym w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl opowiedziała prof. Anna Antosik-Wójcińska, psychiatra, kierownik Katedry Psychiatrii UKSW działającej w Szpitalu Nowowiejskim.

Dalsza część tekstu poniżej.

Katarzyna Chotkowska, Katarzyna Szczerbowska
Jak nie stygmatyzować osób w kryzysie psychicznym?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Ciąża a leki psychiatryczne. Czy kobieta może je przyjmować?

Katarzyna Oleksik, dziendobry.tvn.pl: Czy kobieta w ciąży może przyjmować leki psychiatryczne?

Prof. Anna Antosik-Wójcińska, psychiatra, kierownik Katedry Psychiatrii UKSW działającej w Szpitalu Nowowiejskim: Depresję u kobiety w ciąży trzeba leczyć tu i teraz. Czasem przy małym nasileniu objawów wystarczająca okazuje się psychoterapia, ale często to nie wystarcza i konieczne jest przyjmowanie leków. Decyzja o wyborze leczenia jest podejmowana przez lekarza na podstawie analizy danego przypadku, w uzgodnieniu z pacjentką. Bez konsultacji z lekarzem nie można rezygnować z przyjmowania włączonych już leków. Ich odstawienie zwiększa ryzyko nawrotu objawów, wystąpienia ciężkiej depresji po porodzie, może również doprowadzić do próby samobójczej. Gigantyczny stres, niepokój, ale i złe samopoczucie psychiczne mogą spowodować, że ciąża nie będzie przebiegała prawidłowo, pojawią się powikłania lub dojdzie do poronienia.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że kobieta z depresją nie będzie prowadziła zdrowego styl życia, nie będzie o siebie dbała, nie będzie pojawiała się na wizytach kontrolnych, bo nie będzie miała na to siły. Badania pokazują, że kobiety, które otrzymują odpowiednie wsparcie terapeutyczne, przyjmują leki, mają większe szanse na donoszenie ciąży i urodzenie całkowicie zdrowego dziecka.

Ogromna większość leków psychiatrycznych jest bezpieczna zarówno dla kobiety, jak i dziecka. Przekonanie, że kobieta nie powinna w ogóle przyjmować tego rodzaju leków w czasie ciąży, jest całkowicie błędne.

Gdy kobieta zachodzi w ciąże, trzeba dobrać nowe leki?

To zależy. Niektóre farmaceutyki mogą być kontynuowane w ciąży, a niektóre nie. Zawsze powtarzam pacjentkom, że jeśli planują macierzyństwo, to powinny poinformować o tym lekarza. To pozwala zawczasu dobrać odpowiednie i najbezpieczniejsze leczenie.

Natomiast w sytuacji, gdy ciąża nie jest planowana, to po prostu trzeba przyjść do lekarza i porozmawiać. Może się okazać, że wszystkie leki zostaną, może trzeba będzie tylko zmienić dawkowanie. Każdy pacjent jest inny i wszystko zależy od jego historii choroby i tego, jakie preparaty aktualnie przyjmuje.

Jak ciąża wpływa na zdrowie psychiczne kobiety?

A sama ciąża i ogromna zmiana, która zachodzi w ciele kobiety, może zaostrzyć przebieg choroby.

Zdecydowanie tak. Ciąża na liście największych stresorów wg. Thomasa Holmesa i Richarda Rahe jest w pierwszej dziesiątce. Każda kobieta chce urodzić zdrowe dziecko i strach o to, czy tak będzie, czy wszystko będzie w porządku jest ogromny. Ten lęk, napięcie w połączeniu z innymi czynnikami sprawia, że ciąża to nie jest okres ochronny, to jest okres predysponujący do zaburzeń psychicznych.

Co w przypadku, gdy kobieta chce karmić piersią?

Nie wszystkie leki są bezpieczne w tej sytuacji. Natomiast kluczowe znaczenie ma to, czy kobieta w ogóle chce karmić piersią i dlaczego chce się tego podjąć. Jest duży nacisk społeczny, żeby to robić, a z drugiej strony nie stwarza się kobietom – zwłaszcza w przestrzeni publicznej – warunków do tego, żeby mogły karmić dziecko piersią. Ten równoczesny przymus i hejt nie ułatwiają sprawy i generują jeszcze większy stres. Część kobiet ma problemy z laktacją, a to jeszcze bardziej buduje w nich przekonanie, że nie dają rady, że są złymi matkami. Układ immunologiczny takiej kobiety będzie w rozsypce i produkowane przez niego przeciwciała wcale nie będą aż tak wartościowe dla dziecka. W takim przypadku karmienie piersią nie spełni swojego zadania. Nie można zapominać, że chodzi tu nie tylko o zdrowie malucha, ale i kobiety.

Czy zdarzają się sytuacje, gdy odstawia się wszystkie leki?

Nie ma takiego wskazania. Zwykle patrzymy na leczenie farmakologiczne i modyfikujemy je. Tzn. to, co może zostać – zostaje. To, co powinno być odstawione – jest odstawiane albo zamieniane. Nie ma takiego zalecenia, że kobieta w ciąży nie może przyjmować leków psychiatrycznych. To jest bzdura.

A jak wygląda hospitalizacja? Bo to też jest duży stres.

Szpital psychiatryczny może nie jest idealnym miejscem, ale jeżeli kobieta ma np. myśli samobójcze, ogranicza spożywanie posiłków, płynów albo jest w ciężkiej depresji, a przyjmowane leki nie działają, to kobiecie proponuje się leczenie w warunkach szpitalnych po to, żeby jak najlepiej zaopiekować się nią i dzieckiem.

Gdy ktoś jest w ciężkiej, dramatycznej depresji, ma myśli samobójcze, musimy mu pomóc natychmiast, każdą dostępną metodą. W takich sytuacjach działamy tu i teraz, nie czekamy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości