Czy antydepresanty przepisuje lekarz?
Leczenie psychiatryczne oraz wizyty u psychologa to od pewnego czasu wyraz troski o swoje zdrowie i komfort psychiczny. W czasach, gdy jesteśmy przytłoczeni szybko zmieniającym się światem, social mediami oraz presją społeczną, wielu z nas odczuwa potrzebę sięgnięcia po specjalistyczną pomoc. Jak twierdzi dr hab. n. med. Sławomir Murawiec z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, refleksja nad naszym dobrostanem psychicznym przestała być już "fanaberią", a dostęp do wiedzy na ten temat nieustannie rośnie.
- Częściej zapadamy na depresję i różnego rodzaju zaburzenia dotyczące depresji, lęku i zaburzeń snu. [...] Coraz więcej się mówi, ta świadomość wzrasta. [...] Dysponujemy w tej chwili lekami, które odpowiedzialnie stosowane są bardzo bezpieczne i skuteczne. [...] Muszą być stosowane pod kontrolą lekarza - podkreślił gość Dzień Dobry TVN.
Ekspert zapytany o to, czy leki przepisane przez psychiatrę mogą uzależniać, zapewnił, iż nie stwarzają takiego ryzyka. Odpowiednio dobrane pomagają leczyć fobię, depresję i wahania nastroju, nie zmieniają osobowości i wpływają na neuroplastycznośc mózgu. Pamiętajmy, że antydepresanty dostępne są w aptekach tylko na receptę.
Jak działają antydepresanty?
Antydepresanty, mówiąc prosty językiem, "przełączają" sposób przetwarzania informacji na neutralne czy pozytywne ocenianie rzeczywistości. Musimy jednak pamiętać, że nie zastąpią psychoterapii, a ich działanie czuć dopiero po około 2 tygodniach od rozpoczęcia ich przyjmowania. Na początku mogą powodować skutki uboczne takie jak bóle głowy i brzucha. Jeśli nie mijają, konieczna jest konsultacja z psychiatrą, by dobrać środek w taki sposób, aby nasze życie stało się bardziej komfortowe.
- Nazwa substancje psychotropowe odnosi się do czegoś, co w tej porze w zasadzie większość populacji już spożyła, czyli kawa, herbata albo jakichś cokolwiek, co działa na mózg. [...] Leki przeciwdepresyjne - ta nazwa jest troszkę myląca. Współcześnie to są leki, które działają na depresję, na zaburzenia lękowe i cały szereg innych zaburzeń - podsumował dr hab. n. med. Sławomir Murawiec.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Małgorzata Potocka o podstępnej chorobie: "Nie miałam sił, czołgałam się do toalety"
- Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"
- Depresja zabija, a mężczyźni niechętnie mówią o emocjach. "Dowiedziałem się, że choruję, bo żona mi powiedziała"
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News