Depresja - coraz więcej osób na nią choruje
Na depresję choruje 280 milionów (3,8 proc.) ludzi na świecie. W Polsce w ciągu roku leki przeciwdepresyjne wykupuje 1,5 mln osób.
- Depresja u mężczyzn może przebiegać klasycznie, czyli obniżenie nastroju, męczliwość i problemy ze snem. To, co wyraźnie widać u mężczyzn, to zmiany skierowane do zewnątrz, aniżeli do wewnątrz. Dla przykładu, ktoś, kto był do tej pory towarzyski i lubił kontakty społeczne, zacznie się izolować i unikać. Poza tym poirytowanie, agresja czy napięcie. Pojawia się też utrata libido, spada zainteresowanie tematem seksu. Pojawić może się także ucieczka w substancje psychoaktywne czy zafiksowanie się na punkcie danego tematu, np. sport. Towarzyszy temu brak napędu życiowego. Taki mężczyzna chce czy musi realizować swoje zadania, ale jak sami mężczyźni mówią, nie dają rady - tłumaczył Maciej Ścibor, psychoterapeuta.
- Męska depresja to często nie płakanie w kącie pokoju, ale ryzykowne zachowania, których wcześniej u tego człowieka nie występowały. Niewykluczone, że mężczyzn cierpiących na depresję jest więcej, niż sądzimy. W statystykach dotyczących samobójstw dominują panowie i to znacząco (5:1) - podkreślił w rozmowie z reporterką Dzień Dobry TVN Katarzyną Hejną-Modi.
Męska depresja
Marcin Dybuk nie ukrywa, że uciekał w pracę czy sport, żeby unikać trudnych emocji. Choć odnosił sukcesy i mógł być dumny ze swoich osiągnięć zawodowych, dziś ocenia, że wówczas wpadł w pracoholizm.
- Dowiedziałem się o tym, że choruję, bo żona mi powiedziała. Przyjaciele też mówili, że coś jest ze mną nie ta. Oczywiście widziałem, że coś jest ze mną nie tak, jednak nie chciałem tego przyznać przed samym sobą - mówił nasz gość w rozmowie z Katarzyną Hejną-Modi.
O swojej historii z depresją Marcin Dybuk opowiada także w podcaście "Podróż do męskości". Jego zdaniem mężczyźni po pomoc zgłaszają się zdecydowanie za późno.
- Miałem dwa epizody depresyjne, pierwszy był łagodny, ale droga dojścia do psychoterapeuty była długa. Moja żona nalegała, żebym poszedł. Byłem bardzo nerwowy, nieobecny i ciężko było mi wstać z łóżka. Zawieszałem się przy stole, trudno było mi np. o niego wstać. Żyć mi się nie chciało i nie miałem ochoty na nic - wspominał.
- Były momenty, że miałem swoje dopalacze, które mnie motywowały do życia. Np. triathlon, któremu poświęciłem dużo czasu i energii. Z jednej strony sport, który daje dużo dobrego, a z drugiej odcięcie się od siebie samego, myśli, uczuć, sprawiał, że ta choroba się pogłębiała - dodał.
Wizyta u psychiatry. Jak wygląda?
Marcin Dybuk długo wzbraniał się przed pomocą specjalisty. Do leczenia zachęciła go żona.
- Pierwsza wizyta u psychiatry skończyła się dobrze dla mnie. Bo wystarczyło pójść i powiedzieć o swoich trudnościach. Miałem kilka miesięcy spokój, bez leków i niczego. Zrzuciłem ciężar, który nosiłem na plecach wiele lat i czułem się lepiej - relacjonował.
Mężczyźni znacznie rzadziej niż kobiety są skorzy do mówienia o swoich emocjach. Obawa przed oceną bądź pozorną "utratą męskości" w oczach innych bywa dla nich paraliżująca i nie do przeskoczenia.
- Wielu mężczyzn chroni ten kawałek. Często wizyta u specjalisty czy doświadczenie dobrej społeczności, wspólnoty męskiej czy mieszanej, to są momenty, kiedy w końcu coś może pęknąć. Osobista historia może być opowiedziana i wysłuchana. To może mieć funkcję terapeutyczną. To nie osłabia, tylko wzmacnia - zapewnił psychoterapeuta.
Mężczyźni - dlaczego z reguły nie mówią o emocjach?
Odpowiedź na to pytanie nurtuje wiele kobiet, które chciałyby lepiej poznać emocjonalną część partnera. Często jednak nie zdają sobie sprawy, że dla niego milowym krokiem jest otworzenie się na drugiego człowieka.
- Wszystko zależy, w jakim środowisku wzrastaliśmy i jaki wzorzec męskości dostaliśmy od ojców. I czy w ogóle, wśród mężczyzn, potrafimy tworzyć bliskie relacje. Pytanie, czy z mężczyznami potrafimy rozmawiać, że jest nam trudno, że mamy w sobie kruchą, wrażliwą część siebie - podsumował Maciej Ścibor.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dlaczego niektórzy z nas to tzw. ranne ptaszki? Badacze doszli do ciekawych wniosków
- Jak leczyć bezsenność? "Dysponujemy szeregiem sposobów"
- Wywołuje halucynacje, może sprzyjać bezsenności. Czym jest paraliż senny i jak sobie z nim poradzić?
Autor: Oskar Netkowski, Katarzyna Hejna-Modi
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News