Hipochondria to schorzenie z grupy zaburzeń nerwicowych (lękowych), które spotykane jest w dużej części społeczeństwa. Hipochondryczki oraz hipochondrycy cierpią na odczuwanie dolegliwości z różnych okolic ciała, które nie mają podłoża fizycznego, jednak pacjenci usilnie starają się zdiagnozować u siebie jakąś chorobę.
"Dowiedziałem, że choruję, bo żona mi powiedziała".
Choć brzmi "bajkowo", tak naprawdę jest nazwą poważnej, acz rzadkiej choroby.
Katarzyna Miller w rozmowie z Michaliną Koblą zdradza, które śruby dokręcić a gdzie się rozprężyć, aby zawczasu powstrzymać emocjonalny kryzys. Zaznacza przy tym, że, uwaga, psycholog to nie mechanik.
Tragiczne skutki rosyjskiej agresji nie ograniczają się wyłącznie do śmierci niewinnych cywilów i niszczenia infrastruktury. Szacuje się, że przez inwazję z zaburzeniami psychicznymi mierzyć się będą kolejne 4 mln Ukraińców.
Sen ma fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania niemal całego organizmu. Są jednak choroby, które mogą powodować lęk przed snem, a tym samym zagrażać życiu i zdrowiu. Co wywołuje strach przed zaśnięciem? Czym jest somnifobia i jakie mogą być jej konsekwencje?
Ból włosów, a konkretnie ból skóry głowy to coś, co może przytrafić się każdemu. Mało kto wie, że może to świadczyć o chorobie. Skąd się bierze to uczucie? Do jakiego lekarza trzeba się udać i jak się leczy trichodynie?
Czym są urojenia ksobne, wie podświadomie każdy, kto musiał wrócić do domu zatłoczonym autobusem tuż po tym, jak na jego spodnie przypadkowo wylało się pół butelki wina. "Wszyscy na mnie patrzą! Przyglądają się, myślą, że jestem pijakiem!" – takie myśli kłębią się w głowie. A przecież większość ludzi w autobusie zajęta jest swoimi sprawami i nawet nie zauważyła plamy na spodniach.
"Bezpośrednie zagrożenie życia".
Nawet osobie zdrowej psychicznie może się czasem wydawać, że stojący obok pasażerowie autobusu dziwnie się jej przyglądają i zwracają na nią uwagę. W psychiatrii takie wrażenie określa się jako urojenia ksobne. Jeśli jesteśmy w stanie szybko zweryfikować nieprawdziwość tego wrażenia – wszystko z nami w porządku. Jeśli jednak nieprawidłowa interpretacja rzeczywistości utrzymuje się i chory nie daje się przekonać o jej nieprawdziwości – mamy do czynienia z zaburzeniami urojeniowymi.
Wyniki badań mogą zaskakiwać.
"Cierpię na zaburzenie osobowości chwiejnej emocjonalnie typu granicznego"
Zespół Otella to choroba, która najczęściej dotyka alkoholików, choć czasami występuje on również u osób uzależnionych od innych substancji, np. psychoaktywnych. Na syndrom Otella cierpią jednak najczęściej mężczyźni, którzy nadużywają alkoholu. Choroba alkoholowa wywołuje zaś bezpodstawne podejrzenia dotyczące niewierności partnerki, które z każdym kolejnym jej zaprzeczeniem przybierają tylko na sile.
"Przeszłyśmy przez piekło".
Dermatillomania, jako jedna z niewielu chorób mających swoje podłoże w ludzkiej psychice, pozostawia po sobie namacalne, widoczne na zewnątrz ślady. Najczęściej wiąże się z powtarzalnym skubaniem skóry, prowadzącym do powstawania ran na twarzy lub innych częściach ciała. Drapanie to dla pacjentów mimowolny, trudny do opanowania odruch, często skutkujący poczuciem wstydu bądź złości na samego siebie. Dlaczego wciąż tak niewiele wiemy o schorzeniu, które dotyka wiele osób na całym świecie? O tym rozmawialiśmy z psychoterapeutą Krzysztofem Dudzińskim oraz młodymi kobietami, które na co dzień mierzą się z objawami tej przypadłości.
Schizofrenia paranoidalna to najczęściej występująca odmiana tej choroby. Szacuje się, że jest to aż 65% przypadków zachorowań na schizofrenię. Chorują najczęściej ludzie młodzi, między 20. a 30. rokiem życia. Psychoza paranoidalna objawia się głównie poprzez różnego rodzaju urojenia.
Problemy Pawła Kąkola zaczęły się już w okresie nastoletnim. Mężczyzna przez wiele lat poszukiwał specjalisty, który pomógłby mu uporać się z utrudniającymi normalne funkcjonowanie zaburzeniami. Rozwiązania sugerowane przez kolejnych lekarzy nie przynosiły pożądanych efektów. Na szczęście jednemu z ekspertów w końcu udało się postawić trafną diagnozę.
Ewa Zawada to polska tiktokerka znana jako Dobra Faza. W mediach społecznościowych obserwują ją tysiące osób, co nie wpłynęło dobrze na jej samopoczucie. Pierwszy atak paniki influencerka miała w 2020 roku, potem były kolejne. Jak poradzić sobie z nerwicą lękową? O tym rozmawialiśmy z lekarzem psychiatrii, Sebastianem Koterwą.
To niezwykle rzadkie zaburzenie psychiczne. Trudne do zdiagnozowania i niełatwe do wyleczenia. Najczęściej dotyka mężczyzn. Piroman często nie jest w stanie powstrzymać się od swoich destrukcyjnych czynów.
Janina Bąk jest znaną i cenioną statystyczką, nauczycielką akademicką i blogerką. Niedawno wyznała, że zmaga się chorobą psychiczną. Ten swoisty coming out zamierza przekuć w coś dobrego. Jakie ma plany?
Mimo że w ostatnim czasie o chorobach psychicznych mówi się coraz więcej, to osoby, które się z nimi zmagają wciąż muszą mierzyć ze społecznym ostracyzmem. Jak naprawdę żyje się z takim schorzeniem? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Katarzyną Parzuchowską, która cierpi na schizofrenię oraz prowadzi bloga o swojej chorobie.
Trzecia fala pandemii, która właśnie przetacza się przez Polskę najbardziej uderza w dzieci i w młodzież. Przymusowe zamknięcie w czterech ścianach, zdalna nauka i brak kontaktu z rówieśnikami sprawiły, że coraz więcej dzieci zmaga się problemami psychicznym. Jak mówiła w rozmowie z PAP pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. psychiatrii dzieci i młodzieży prof. Małgorzata Janas-Kozik pogarszającą się sytuację - niestety - widać na oddziałach.
Choroba afektywna dwubiegunowa to schorzenie, które najczęściej dotyka osoby młode. Charakteryzuje się naprzemiennym występowaniem stanów depresyjnych oraz maniakalnych. Jak wygląda życie z tą chorobą? Rozmawialiśmy o tym z dr. Sławomirem Murawcem, psychiatrą oraz Miką Urbaniak, artystką, która zmaga się z chorobą dwubiegunową.
Pandemia odcisnęła piętno na psychice Polaków. Izolacja społeczna, praca zdalna lub jej utrata, zamknięte restauracje, szkoły, maseczki zakrywające uśmiech, obawa przed zakażeniem i lęk o to, jak będzie wyglądała przyszłość. Wszystkie te czynniki sprawiły, że znacznie wzrosła liczba sprzedawanych antydepresantów.
O stan Kanye Westa fani martwią się już od dłuższego czasu. Niegdyś bardzo zdolny raper, od paru lat nie jest znany dzięki swojej twórczości artystycznej, lecz skandalom i małżeństwu z Kim Kardashian. Gdy ogłosił, że cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową, kontrowersyjne wypowiedzi znalazły swoje wytłumaczenie. Ostatnio znowu zaskoczył swoich wielbicieli tym, co powiedział.
Te statystyki przerażają. Dowodzą bowiem, że polska młodzież nie dostaje potrzebnego wsparcia – ze strony państwa, szkoły czy rodziny. Taka pomoc powinna być systemowa, a w naszym kraju ten system jest wadliwy. O tym, jak i o kilku innych przyczynach takiego stanu rzeczy, opowiedziała w Dzień Dobry TVN, Justyna Szyburska, psychiatra dziecięcy.
Nauka objaśnia nam, jak funkcjonuje świat, ale tylko sztuka może nas z nim pogodzić - mówi dziennikarz Łukasz Radwan, który odwiedził szpital psychiatryczny w Tworkach po to, by dowiedzieć się na czym polega art terapia. Ilu Polaków choruje na choroby psychiczne? Co szpital psychiatryczny oferuje swoim pacjentom? Kiedy psychiatria zainteresowała się leczeniem poprzez sztukę?
Liczba dzieci cierpiących na depresję rośnie w zastraszającym tempie. Codziennie w Polsce samobójstwo popełnia jeden nastolatek. Sytuacja w psychiatrii dziecięcej wymaga reform. Z danych wynika, że obłożenie na dziecięcych oddziałach psychiatrycznych wynosi 150 proc. Na 100 tys. dzieci przypada zaledwie 4 psychiatrów. Jak rozwiązać ten problem? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog Małgorzatę Majewską i dr n. med. Barbarę Remberk, konsultantkę krajową w dziedzinie psychiatrii dziecięcej. Według niej zaburzenia psychiczne są powszechne, prawie 20 proc. dzieci ma jakieś zaburzenia. W jakiej sytuacji dzieci trafiają na oddziały szpitali psychiatrycznych? Jak rozpoznać, że dziecko ma zaburzenia psychiczne? Jakie są pierwsze objawy?
Koniecznośc rywalizacji, szybkie tempo życia i chaos powodują, że mieszkańcy dużych miast szybciej zapadają na choroby psychiczne niż na przykład mieszkańcy wsi. Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się do poradni? O kometarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy dr n. med. Magdę Namysłowską, psychiatrę i psychoterapeutę. Jaka jest jej diagnoza?