Od lat choruje na schizofrenię. Reakcje na jej chorobę były różne: "Od ciekawości po strach, agresję i stygmatyzację"

Dzień Dobry TVN

Mimo że w ostatnim czasie o chorobach psychicznych mówi się coraz więcej, to osoby, które się z nimi zmagają wciąż muszą mierzyć ze społecznym ostracyzmem. Jak naprawdę żyje się z takim schorzeniem? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Katarzyną Parzuchowską, która cierpi na schizofrenię oraz prowadzi bloga o swojej chorobie.

Schizofrenia - co to za choroba?

Schizofrenia to choroba, która dotyka ok. 1 proc. populacji. Jedną z osób, które się z nią zmagają jest Katarzyna Parzuchowska. Kiedy zachorowała? - Niecałe 10 lat temu tuż po obronie pracy magisterskiej. Zaczęło się od nadmiernego przeżywania i brania do siebie słów oraz zachowania ludzi, którzy byli blisko mnie. Z czasem to się zaczęło nasilać, aż w końcu rozwinęła się u mnie mania prześladowcza - wyjawiła w Dzień Dobry TVN Katarzyna Parzuchowska. Jak powiedziała, doszło nawet do tego, że zaczęła podejrzewać, że ktoś ją podsłuchuje lub prześladuje.

Jak na jej chorobę zareagowało najbliższe otoczenie? - Te reakcje były i są bardzo różne. Począwszy od ciekawości, zaskoczenia, po strach, agresję czy stygmatyzację. Niektóre te reakcje są bardzo bolesne dla chorego i odbijają się na jego życiu zawodowym, rodzinnym - dodała.

Jak wygląda życie z chorobą?

Pani Katarzyna jest doskonałym przykładem na to, że choroba psychiczna nie musi ograniczać. Kobieta niedawno rozpoczęła kolejne studia. - Pracuję, mam życie rodzinne, do tego piszę bloga, prowadzę grupę wsparcia dla osób chorujących. Organizuję szkolenia z zakresu zdrowia psychicznego oraz trzeci kongres zdrowia psychicznego - powiedziała w Dzień Dobry TVN Katarzyna Parzuchowska. Co ciekawe, tak aktywna jest ogromna grupa pacjentów.

Schizofrenię kontroluje się farmakologicznie i za pomocą psychoterapii. - Jednak co do tej drugiej zdania są podzielone i nie wszyscy lekarze ją polecają. Sama od kilku lat jestem w terapii i widzę, jak bardzo pomogła mi ona zmienić swoje życie i zdrowieć - stwierdziła pani Katarzyna.

Jakie mogą być pierwsze objawy schizofrenii? Jakie sygnały powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty? - Tak naprawdę zaczyna się od prostych rzeczy. Od tego, że ciągle czujemy się zmęczeni, niewyspani. Nadmiernie przyciąga lub odpycha nas od jedzenia. Ogromne znaczenie ma także to, jacy jesteśmy w relacjach z innymi ludźmi - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

13-letnia córka Agaty Mróz o hejcie, który ją spotyka po śmierci mamy. "Wiem, że mojemu tacie było ze mną ciężko"

Dzieci wracają do przedszkoli? Minister stawia warunek

Krzysztof odnalazł swoją pierwszą miłość po 29 latach. "Postanowiłem, że zrobię to, gdziekolwiek jest i z kimkolwiek jest"

Autor: Katarzyna Oleksik

podziel się:

Pozostałe wiadomości