Jak pozbyć się negatywnych myśli? "One nam w ogóle utrudniają życie"

Ruminacje senne
Kiedy myślimy dużo za dużo
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kiedy myślimy za dużo i mamy tendencję do rozkładania na czynniki pierwsze wielu zdarzeń, możemy mieć problemy ze snem. Ruminacje to negatywne myśli, które przekierowują nas na obawy. O tym, jak sobie z nimi poradzić opowiedziała Marzena Mawricz, psycholog i psychoterapeutka.

Czym są ruminacje?

Ruminacje to negatywne myśli, które wzmagają obawy. Zastanawiamy się nad tym, czy mogliśmy zrobić coś lepiej. Są to przemyślenia, które nie dają uzyskać nam stabilności nie tylko przed snem i w jego trakcie, ale także w ciągu dnia.

- Te myśli mają tendencję do powtarzania się w takich najmniej potrzebnych momentach. One nam w ogóle utrudniają życie. Prowadzą do spadku motywacji, tracimy koncentrację, jesteśmy coraz bardziej napięci i to są takie myśli, które wciągają nas w myślenie, co mogliśmy zrobić lepiej, mają tendencje do obwiniania, krytycyzmu, deprecjonowania i wtedy mają już podłoże depresyjne - wyjaśniła ekspertka.

Okazuje się, że nasz styl życia może mieć ogromny wpływ na pojawienie się ruminacji. - Część z nas ma to jako cechę osobowości, ale część z nas nie ma jako cechę osobowości, tylko po prostu na przykład za dużo i za bardzo pracuje, czyli jest ze zmęczenia, z nawału obowiązków, z nadmiernego stresu. (...) Mogą być to cechy związane z perfekcjonizmem, czyli taką potrzebą kontroli wszystkich zdarzeń, ale też i z niską samooceną. Wówczas analizujemy bardzo dużo sytuacji z ludźmi, co ktoś powiedział, a może krzywo popatrzył, a może ja się źle zachowałam, a może już mnie ktoś nie lubi - zaznaczyła Mawricz.

Jak poradzić sobie z ruminacjami?

Należy zadbać o rozluźnienie i regulowanie poziomu stresu. Im więcej go mamy, tym mamy większą tendencję do negatywnego myślenia. - Kolejną sprawą bardzo ważną jest medytacja oddechowa, czyli skupianie się na oddechu - wyjaśniła ekspertka. Może nam pomóc także pisanie pamiętników czy dzienników. - Pomaga nam wyciągnąć te myśli z głowy, zapisać je i trochę się z nimi skonfrontować. Zobaczyć, na ile one są irracjonalne, a na ile nam pomagają - powiedziała Marwicz.

Warto też wyrywać się z codziennej rutyny. Szczególnie dobrze na nas wpływa aktywność fizyczna. - Siedzący tryb życia, cały czas powtarzalna sytuacja, nie mamy też dostępu do ludzi, którzy mogą nam dać inną perspektywę na nasz sposób postrzegania świata - powiedziała psychoterapeutka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Nowoczesne rozwiązania w łazience
Materiał promocyjny

Nowoczesne rozwiązania w łazience