Czym jest fonoholizm?
Fonoholizm, jak sama nazwa wskazuje, to zaburzenie behawioralne, które objawia się w postaci nałogowego korzystania z telefonu. Dr Maciej Dębski, który specjalizuje się w tym temacie, ma jednak wątpliwości dotyczące definiowania tego uzależnienia i jego istoty.
- Z tym fonoholizmem mamy problem, bo ja w ogóle nie wiem, czy takie zjawisko jest. Daj dziecku telefon bez Internetu i zobaczysz, że się do niego nie przyklei. To trochę jak z alkoholikiem. Alkoholik nie jest uzależniony od butelki, ale od tego, co jest w środku. Czyli bardziej przywiązuje nas nie sam smartfon, a (...) media społecznościowe i gry, które mamy w telefonach - wyjaśnia obecny w studiu Dzień Dobry TVN ekspert.
Jak rozpoznać uzależnienie od telefonu?
Specjalista w temacie fonoholizmu wskazuje, że niepokój u osób, które podejrzewają, że są uzależnione, powinien wzbudzić niekorzystny wpływ korzystania z telefonu na nasze funkcjonowanie oraz zdrowie, fizyczne, psychiczne i społeczne.
- Bardzo ważnym czynnikiem, po którym możemy poznać, że mamy problem, to są negatywne emocje, które nam towarzyszą, kiedy nie możemy używać nowych technologii - jesteśmy źle, zdenerwowani - wymienia dr Maciej Dębski.
Oto podstawowe symptomy uzależnienia od telefonu:
- zespół odstawienia,
- modyfikacja zachowania,
- zjawisko tolerancji,
- konflikty (interpersonalne i intrapsychiczne),
- modyfikacja nastroju,
- nieudane próby zrywania z nałogiem.
Czym jest higiena cyfrowa i jak jej przestrzegać? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polacy kupują wódkę w małych butelkach. "Przychodzą w garniturach i biorą z samego rana"
- Jak leczyć bezsenność? "Dysponujemy szeregiem sposobów"
- Żywność przetworzona może uzależniać. Działa na mózg jak alkohol czy nikotyna
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News