Czym jest higiena cyfrowa a czym fonoholizm? Jak rozróżnić oba zjawiska? W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z ekspertem dr Maciejem Dębskim.
Zaglądanie do telefonu podczas opieki nad dzieckiem zdarza się każdemu z nas, jednak gdy dzieje się to zbyt często - może mieć opłakane skutki. Odrzucenie i lęk to tylko początek konsekwencji phubbingu. Czym jest to zjawisko i dlaczego jest tak szkodliwe dla psychiki dziecka?
Oto aktualny raport.
Co zmieni się podczas korzystania z tej popularnej aplikacji?
Korzystanie z telefonu komórkowego stanowi nieodłączny element codzienności współczesnego człowieka. Mało kto wyobraża sobie normalne funkcjonowanie bez tego jakże użytecznego akcesorium. Okazuje się jednak, że nieustanne sprawdzanie powiadomień i śledzenie mediów społecznościowych za pośrednictwem smartfona może przyczynić się do pogorszenia stanu zębów.
Coraz więcej uzależnień spowodowanych jest zachowaniami społecznie akceptowanymi, a nie przez substancje psychoaktywne. Nałogi takie noszą nazwę uzależnień behawioralnych. To szeroka grupa uzależnień, a lista zaliczanych tam nałogów stale się powiększa.
Maciej Lisowski spełnia się jako troskliwy i odpowiedzialny tata dziewięcioletnich bliźniaczek, ale znajduje także czas na kreatywną działalność w sieci. Bloger znany jako "Matata", podjął się realizacji projektu, mającego na celu spopularyzowanie tematu uzależnienia dzieci od telefonów komórkowych. W Dzień Dobry TVN opowiedział o wyjątkowych warsztatach dla najmłodszych.
FOMO to skrót od angielskiego terminu Fear of Missing Out, który oznacza lęk przed tym, że coś przegapimy, kiedy akurat będziemy poza zasięgiem Internetu. Obawa ta sprawia, że staramy się być ciągle na bieżąco, stale online. Czy FOMO może mieć negatywne konsekwencje? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z Anną Rywczyńską, ekspertką Państwowego Instytutu Badawczego
Martyna Wojciechowska chętnie angażuje się w pracę nad projektami, które mogą przyczynić się do polepszenia jakości życia wielu ludzi. Dziennikarka prowadzi własną fundację, dzięki której może nieść pomoc potrzebującym z całego świata. Tym razem postanowiła jednak zwrócić uwagę na problem, który dotyczy niemal każdego z nas. Poruszyła temat uzależnienia od telefonów komórkowych i zaapelowała do internautów o to, by dostrzegli związane z nim zagrożenia.
Martyna Wojciechowska nie ma oporów przed tym, żeby w mocnych słowach poruszać tematy, które dotykają nasze społeczeństwo. Teraz zrobiła to po raz kolejny i zdobyła się na zdumiewające wyznanie. Od czego podróżniczka jest uzależniona?
Zmęczenie patrzeniem w telefon, strach przed kolejnymi mailami i paląca potrzeba bycia na bieżąco - z tym problemem mierzy się coraz więcej z nas. To znak, że pora rozważyć przejście na cyfrowy detoks. Co to jest? Jak przeprowadzić go efektywnie?
Maja Bohosiewicz postanowiła poruszyć bardzo ważny temat. Aktorka opowiedziała o tym, co od dawna jej dolega. Okazuje się, że to uczucie zostało nazwane FOMO, czyli Fear of Missing Out. Co to oznacza?
FOMO to określenie na lęk związany z brakiem dostępu do najnowszych informacji. Syndrom FOMO wielu badaczy uznaje za chorobę współczesności. Związany jest on bowiem z permanentnym „byciem online”, cały czas podłączonym do sieci, w której co sekundę pojawia się milion nowych informacji. Czy FOMO dotyczy też relacji damsko-męskich? Spytaliśmy o to blogerkę i eksperta relacji damsko-męskich - Annę Szlęzak oraz psycholog i terapeutę par - Marzenę Mawricz.
W pewnym przedszkolu w Houston wywieszono kartkę z następującą odezwą do rodziców: „Odbierasz swoje dziecko! WYŁĄCZ TELEFON! Twoje dziecko cieszy się, że cię widzi! A czy ty cieszysz się, że widzisz swoje dziecko? Widzieliśmy dzieci próbujące wręczać rodzicom swoje ukończone prace plastyczne i rodziców wiszących na telefonach. Słyszeliśmy dziecko mówiące >>Mamusiu, mamusiu, mamusiu...<< i rodzica, który więcej uwagi poświęca swojemu smartfonowi niż własnemu dziecku. To wstrząsające. Wyłącz telefon!”. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: prezenterkę telewizyjną Magdalenę Modrą, psycholog dziecięcą Aleksandrę Piotrowską i dziennikarza Fatów TVN Krzysztofa Skórzyńskiego, by zapytać, co czuje dziecko, które musi walczyć o uwagę swojego rodzica.
Wiele dzieci nie może oderwać się od swoich telefonów. Dlaczego tak się dzieje? Czym to grozi? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: choreografką Martą Wiśniewską i jej córką Fabienne oraz prezesem fundacji Dbam o mój zasięg dr Maciejem Dębskim.
Wielu ludzi nie potrafi rozstać się ze swoimi komórkami. Są w nie wpatrzeni, kiedy idą po ulicy, jadą w autobusie, a nawet, gdy siedzą przy jednym stole z przyjaciółmi. Czy uzależnieni od telefonu są również goście Dzień Dobry TVN - aktorzy: Julia Kamińska, Filip Bobek i Leszek Stanek? Sprawdziliśmy to :)
Coraz więcej dzieci uzależnionych jest od telefonu komórkowego, tabletu, czy komputera. Odbija się to na ich relacjach z rodzicami i rówieśnikami oraz ocenach w szkole. Jak temu zaradzić? Problemem zajęła się Ewa Drzyzga w kolejnym odcinku Rozmów w toku.
Problem w dużej mierze dotyczy młodzieży. Fundacja "Dbam o Mój Zasięg" przeprowadziła eksperyment. Jego uczestnicy przez trzy dni mieli funkcjonować offline. Jakie otrzymali zadania do wykonania? Jak dzieciaki poradziły sobie bez telefonów i komputerów z dostępem do sieci? Sprawdził to Marcin Sawicki. Jak uczestnicy oceniają eksperyment? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Agnieszką Janicką, wiceprezes "Fundacji Dbam o Mój Zasięg", Patrickiem Stenmanem, uczestnikiem eksperymentu oraz mamą chłopca, Marzanną Mróz.
Dzisiejszy odninek "Rozmów w toku" poświęcony będzie uzależnieniu dzieci od telefonów komórkowych. Do uzależnienia przyczyniają się - zdaniem Ewy Drzyzgi - sami rodzice, którzy obdarowują dzieci już od najmłodszych lat takimi gadżetami. 83 proc. dziesięciolatków posiada telefon komórkowy - to daje Polakom pierwsze miejsce na świecie! Czy podarowałaś/-łeś swojemu dziecku telefon komórkowy?
Nowe technologie zmieniają rzeczywistość. Na lepsze i jednocześnie na gorsze. Czy smartfony zabijają bezpośredniość relacji? Jak współcześnie wygląda nasza hierarchia wartości? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN Karolinę Gorczycę, aktorkę, Mateusza Janickiego, aktora i dr Julitę Czernecką, socjolog.
Czy jesteście w stanie choć na chwilę, podczas urlopu, oderwać się od telefonu i internetu? Czy wyobrażacie sobie wakacje bez telefonu i laptopa? Odcięci od świata? Jak powinniśmy odpoczywać, by naprawdę wypocząć? O wakacjach bez elektronicznych rozpraszaczy rozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje z psychologiem Magdaleną Chorzewsk-Panuś, aktorem Rafałem Rutkowskim i blogerką modową Macademian Girl.
Nastały takie czasy, że nie rozstajemy się z telefonem komórkowym. Zawsze i na zawsze razem... Fonofobia, to chyba jedyne uzależnienie, do którego tak chętnie przyznaje się wielu z nas. Nie widzimy w tym powodu do wstydu. Po czym poznać uzależnienie od telefonu? Czy wyobrażamy sobie życie bez telefonu? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Niestety, trafił na bardzo trudne przypadki...