W niektórych polskich szkołach korzystanie ze smartfonów przez uczniów jest ograniczone zapisami w statucie. To indywidualna decyzja każdej placówki, ponieważ zakaz używania telefonów do tej pory nie został wprowadzony na poziomie ogólnokrajowym. Czy to się zmieni? Czego w tej kwestii pragną Polacy? Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło ankietę. Sprawdź wyniki.
Dalsza część tekstu poniżej.
Zakaz używania smartfonów w polskich szkołach - wyniki CBOS
W badaniu przeprowadzonym na początku marca 2025 r. CBOS zapytał respondentów, czy ich zdaniem w szkołach i placówkach oświatowych powinien być zakaz używania smartfonów. Pozytywnie odpowiedziało 73 proc. badanych, w tym 47 proc. "zdecydowanie tak", a 26 proc. "raczej tak". Przeciwnego zdania było 21 proc. badanych, w tym 14 proc. wybrało odpowiedź "raczej nie", a 7 proc. "zdecydowanie nie". 6 proc. ankietowanych nie miało zdania.
Obecnie prawo krajowe nie reguluje korzystania z telefonów przez uczniów. Szkoły ustalają te zasady we własnym zakresie. Zdaniem 71 proc. badanych lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie obowiązujących we wszystkich szkołach w Polsce ogólnych, jednolitych regulacji korzystania przez uczniów ze smartfonów. 25 proc. badanych sądzi, że lepiej by było, gdyby każda szkoła ustalała własne zasady korzystania ze smartfonów. 4 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".
Jeśli połączyć ze sobą odpowiedzi na oba pytania to - jak podało CBOS - wyłania się obraz społeczeństwa, w którym 56 proc. stanowią osoby, które opowiadają się za zakazem korzystania ze smartfonów w szkołach i jednocześnie optują za rozwiązaniem tej kwestii na poziomie systemowym. Za brakiem takiego zakazu we wszystkich szkołach w Polsce jest 13 proc. Za zakazem korzystania ze smartfonów w szkołach, który każda placówka powinna uregulować samodzielnie, jest 16 proc. Za suwerennością szkół jest 8 proc.
Badanie CBOS o zakazie smartfonów w szkołach - respondenci
Z analizy CBOS wynika, że obecność w gospodarstwie domowym dzieci w wieku poniżej 18 lat nie przekłada się w zasadzie na oceny w sprawie wprowadzenia zakazu korzystania ze smartfonów w szkołach. Zauważyć można jedynie, że opinie osób z gospodarstw, w których nie ma dzieci, są mniej wyrobione (wyższy odsetek odpowiedzi "trudno powiedzieć").
Czynnikiem, który oddziałuje najbardziej, jest natomiast wiek respondentów. Osoby poniżej 25. roku życia to jedyna grupa, w której nie przeważa poparcie dla zakazu korzystania ze smartfonów obowiązującego we wszystkich szkołach w kraju. Za wprowadzeniem ograniczeń z kolei najczęściej opowiadają się starsi ankietowani (55 plus), szczególnie mający powyżej 64 lat.
Na opinie o korzystaniu ze smartfonów w szkołach nie wpływają poglądy polityczne badanych.
Badanie zrealizowano od 6 do 16 marca 2025 r. na próbie liczącej 1047 pełnoletnich mieszkańców Polski wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał jedną z metod badania: 62,3 proc. wybrało wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), 23,6 proc. - wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI), 14,1 proc. - samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI). We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań i strukturę.
Zobacz także:
- MEN rozważa kolejną zmianę w polskim szkolnictwie. "Nauczyciele się załamią"
- Pijany nauczyciel prowadził lekcje. To kolejny raz, kiedy w szkole był pod wpływem alkoholu
- Dorośli wrócili do szkoły. Jak poradzili sobie z obecnym systemem edukacji? "To było surrealistyczne"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Klaus Vedfelt/Getty Images