Korzystanie z telefonu komórkowego stanowi nieodłączny element codzienności współczesnego człowieka. Mało kto wyobraża sobie normalne funkcjonowanie bez tego jakże użytecznego akcesorium. Okazuje się jednak, że nieustanne sprawdzanie powiadomień i śledzenie mediów społecznościowych za pośrednictwem smartfona może przyczynić się do pogorszenia stanu zębów. Do takich wniosków doszli naukowcy z The Maurice and Gabriela Goldschleger School of Dental Medicine w Tel Awiwie.
Smartfony i ich wpływ na uzębienie
Naukowcy z The Maurice and Gabriela Goldschleger School of Dental Medicine przy Uniwersytecie w Tel Awiwie dokonali zaskakującego odkrycia. Badania przeprowadzone na grupie 600 osób w wieku od 18 do 35 lat pozwoliły im dostrzec zależność pomiędzy regularnym korzystaniem z urządzeń mobilnych a pogorszeniem stanu uzębienia.
Zdrowie
Zdrowie
Okazało się, że co czwarta korzystająca ze smartfona osoba bezwiednie zaciskała szczękę w ciągu dnia, a blisko 21% badanych robiło to także nocą, w trakcie snu. Co więcej, użytkownicy urządzeń mobilnych biorący udział w eksperymencie uskarżali się na dokuczliwy ból mięśni w obrębie głowy i szyi. U pozostałych osób, rzadziej korzystających z telefonu, problemy te nie dawały się aż tak bardzo we znaki.
Stres, syndrom FOMO i problemy z zębami
Eksperci powiązali mimowolną potrzebę zaciskania zębów ze stresem, który może towarzyszyć regularnemu korzystaniu z urządzeń mobilnych. Tym samym dowiedli, że osoby mające trudności z oderwaniem się od telefonu mogą o wiele częściej borykać się z bruksizmem. W tym miejscu warto podkreślić, że nieleczone schorzenie niesie za sobą szereg poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak pękanie, przemieszczanie i rozchwianie zębów czy obniżenie dziąseł.
Zdaniem naukowców z The Maurice and Gabriela Goldschleger School of Dental Medicine, bruksizm może stanowić wypadkową syndromu FOMO, objawiającego się nerwowym kontrolowaniem treści w telefonie, a także lękiem, że się coś umknęło naszej uwadze na TikToku, Facebooku czy Instagramie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Na jakim talerzu deser wygląda na najbardziej świeży? Odpowiedź da nam gastrofizyka
- Negatywne emocje mogą zrobić wiele dobrego. "To naturalne, to dobrze, że się stresujesz"
- Zespół Chronicznego Zmęczenia. "Nawet niewielki wysiłek powoduje gwałtowne osłabienie"
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło: zdrowie.wprost.pl
Źródło zdjęcia głównego: BitsAndSplits/Getty Images