Psychologia

Negatywne emocje mogą zrobić wiele dobrego. "To naturalne, to dobrze, że się stresujesz"

Psychologia

Autor:
Adam
Barabasz
„Dorośniesz to zrozumiesz” – czego nie mówić dziecku

"Dorośniesz, to zrozumiesz" - słynne zdanie usłyszał chyba każdy przynajmniej raz w życiu. To duży błąd, bo dziecko czy nastolatek przeżywa swoje problemy, nawet jeśli z pozoru są błahe, to w ograniczonej skali ich świata mogą wydawać się nie do przeskoczenia. W studiu Dzień Dobry TVN dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholożka społeczna radziła, jak pomagać młodym ludziom uporać się z ich emocjami.

Co stresuje nastolatki?

Wszyscy, niezależnie od wieku, doświadczamy stresu. Nawet jeśli dorośli tego nie dostrzegają, w życiu nastolatka nie brakuje powodów do zmartwień. Zmieniające się ciało, rosnące wymagania otoczenia i nadchodzące życiowe zmiany oraz pierwsze poważne decyzje - to wszystko sprawia, że młodzi ludzie nieustannie funkcjonują pod wpływem chronicznego stresu. Co z kolei nie pozostaje bez wpływu na ich psychikę.

Problemy natury psychologicznej

Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

- Zachęcałabym do tego, żeby od najmłodszych lat uczyć się z dzieckiem, że nie ma emocji pozytywnych lub negatywnych, odchodzimy od tego w psychologii i mówimy o emocjach przyjemnych i nieprzyjemnych - wyjaśniła dr Ewa Jarczewska-Gerc. - Wypieramy negatywne emocje i traktujemy je jako coś, czego powinniśmy się jak najszybciej pozbyć. Tymczasem ewolucja skonstruowała ten system w taki sposób, żeby emocje pełniły pewne funkcje. I funkcją tych negatywnych emocji jest informowanie o tym, co dzieje się w naszym środowisku: być może musimy popracować, zmienić strategię, włożyć trochę więcej wysiłku.

Jak rozmawiać z dzieckiem o emocjach?

Niezależnie od tego, czemu służą konkretne uczucia, to umiejętność właściwego zarządzania swoimi emocjami jest kluczowa.

- Czasami dziecko do nas mówi: "mamo, ja się stresuję", a my odpowiadamy: "nie stresuj się, po co, przecież to nic" - powiedziała psycholożka powołując się na przykład egzaminu. - W ten sposób to deprecjonujemy. Tymczasem warto powiedzieć: "To naturalne, to dobrze, że się stresujesz, to znaczy, że jest to coś ważnego dla ciebie". Twoje emocje ci o tym mówią, dlatego warto zacząć się wcześniej przygotowywać, przejąć kontrolę nad sytuacją. To, że odczuwamy stres w ważnych momentach, jest czymś absolutnie naturalnym - zaznaczyła specjalistka.

Dr Ewa Jarczewska-Gerc zwróciła również uwagę na współczesną presję doskonałości.

- Gdy twoje życie nie jest serią sukcesów, to coś jest z tobą nie tak: jeśli doświadczasz złych emocji, masz problemy, pojawiają się przeszkody. Tymczasem jeżeli ktoś jest aktywny, musi napotykać trudności. Ta umiejętność rozwiązywania problemów jest absolutnie konieczna - stwierdziła. - Powiedziałabym w ten sposób: w czasach prosperity, kiedy nic się nie dzieje, jesteśmy spokojni i wszystko jest fajnie, nie budujemy odporności psychicznej - podsumowała nasza gościni.

Zobacz całą rozmowę i poznaj proste ćwiczenia, które pomogą zawalczyć z nadmiernym stresem.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Rawpixel / Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości